Výborná tepelná i zvuková izolace, snadná údržba, stálobarevnost. To jsou výhody plastových oken. A nevýhody? „O žádných nevím,“ říká majitel firmy Stav.Servis, která má sídlo ve Velkých Přílepech, Martin Makal. „Snad jen to, že je potřeba více větrat, protože oproti starým dřevěným oknům plastová okna výborně těsní. To ale není nevýhoda, ale spíš otázka zvyku,“ dodává.

Firma Stav.Servis se zabývá výrobou plastových oken a dveří, montáží včetně zednických prací, dále stavebními pracemi a revitalizací panelových domů. Doplňkovou činností je prodej a montáž různých doplňků plastových oken, jako jsou žaluzie, rolety, markýzy a podobně. „V roce 1993, když jsme s bratrem začínali podnikat, jsme se zabývali právě montáží žaluzií. Tenkrát jsme byli jen dva. Nyní máme asi padesát zaměstnanců a postupně jsme se vypracovali na montáž plastových oken,“ popsal Martin Makal začátky samostatné činnosti.

O výrobu plastových oken rozšířila firma Stav.Servis svou činnost před dvěma lety, kdy zakoupila kompletní výrobu s desetiletou tradicí. „Je to práce velmi různorodá, a právě proto zajímavá, ale také náročná. Jde především o práci s lidmi, kde vás každý den může něco překvapit,“ říká Martin Makal. Jeho firma vyrábí okna z pětikomorového profilu Deceuninck, který patří na českém trhu k nejkvalitnějším. Vyznačuje se především výbornými izolačními vlastnostmi, velkou životností, maximální bezpečností a elegantním designem. „Tento profil má téměř neomezené užití, takže záleží jen na zákazníkovi, jaké rozměry a členění preferuje,“ tvrdí Martin Makal.

Plastová okna podle podnikatele Makala umožňují velký výběr doplňků, jako jsou například síťky proti hmyzu. Okna mohou být nejen vyklápěcí, ale umožňují i takzvanou mikroventilaci. Díky ní dochází k malé cirkulaci vzduchu, i když je okno zavřené. Výhodou je i to, že plastová okna není třeba natírat.