VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsem rád, když je dost práce pro mé lidi, říká autodopravce Václav Mráz

NERATOVICE - Přinášíme vám rozhovor s podnikatelem Václavem Mrázem

29.5.2007
SDÍLEJ:

Václav Mráz za volantem mikrobusu.Foto: Pavel Schebesta

Václav Mráz (61), vystudoval SPŠ strojní, je majitelem dopravní firmy v Neratovicích. Podniká 18 let, je ženatý, má dva syny. Je zkušeným muzikantem, 10 let hrál v divadle ABC.

 

Jste vědma. Jaká je budoucnost drobného podnikání v Česku? Zkuste maximálně 3 slova.
Špatná.

Kdybyste měl tu moc, co byste hned změnil ve prospěch drobného podnikání?
Určitě bych vyšel vstříc lidem, kteří podnikají. Když po revoluci pan Klaus řekl: „Bohatý soukromník, bohatý stát!“, tak jsem to bral. Ale zatím se to neděje. Bylo by třeba, aby si lidé nepřekáželi, aby si platili včas.

Dá se v současném Česku podnikat s korunou v kapse?
Ne, v žádném případě.

Co bylo hlavním motivem, proč jste začal podnikat?
Nutnost. V roce 1989 jsem přišel o práci. Byl jsem zaměstnancem JZD Čejč v Praze, které se vrátilo v restituci, a já byl na mizině. Dali jsme se dohromady s pěti lidmi, dělal jsem pomocníka zednických pracích a přitom jsem dokončoval konzervatoř Jaroslava Ježka. Pak jsem začal podnikat v dopravě.

Kdo vám na začátku podnikatelské činnosti nejvíce pomohl a jak?
Soused, který také přišel o zaměstnání v Avii. Sehnal mi avii, kterou jsem si upravil a začal s ní podnikat.

Co děláte pro to, abyste získal a udržel dobrého zaměstnance?
Jednám na rovinu a co řeknu, to platí. Když řeknu: budeš mít tolik a tolik, tak to dostane a v ten a ten den.

Prověřujete své zaměstnance? Jak?
V průběhu let jsem problémy se zaměstnanci měl. Začínal jsem s bratrem a s oběma syny. Pak do firmy přišli jejich kamarádi. U nás je to spíše založené na důvěře jednoho v druhého.

Jaký formulář byste nejraději vymazal z těch povinných?
Je jich spousta.

Jak vysoko by podle vás měla jít minimální mzda?
Asi tak kolem 15 tisíc.

Když byste měl charakterizovat dobrého podnikatele, jaké přídavné jméno vás napadne jako první?
Jednající na rovinu.

Úspěch. Co vás napadne při vyslovení tohoto slova?
Když dostaneme práci, kterou splníme beze zbytku a když nám zákazník zaplatí včas. To by mělo být běžné, ale já to považuji za úspěch.

Kdyby vám někdo umožnil zahraniční stáž, kam byste se jel nejraději učit a proč?
Myslím, že jako podnikatel se nemusím nikam jezdit učit, jsem v dopravě od roku 1964. Jako muzikant bych jel na jazzovou školu do Berkeley.

Který úřad byste zrušil a proč?
Stačilo by, kdyby se k živnostníkům chovaly vstřícněji. Vystavím zákazníkovi fakturu a on mi nezaplatí ani za šest týdnů, nebo ani za osm. Finanční úřady to vyžadují na termín. Když nezaplatím já jim, naskakuje mi penále. Uvítal bych pochopení úřadů, když jim řeknu: zákazník mi nezaplatil, sám vám nemám z čeho platit. Zažil jsem chvíle, že jsem doslovně vybral dětem kasičku.

Jaký obor podnikání má podle vás největší šanci přežít a proč?
Hlavně restaurace. Lidé budou jíst stále. V dopravě je to trošku horší, ale je také potřebná.

Píše se rok 1990. Kdybyste se mohl rozhodovat, zda podnikat a v čem, jaké by bylo vaše rozhodnutí se současnými zkušenostmi?
Znovu bych šel do dopravy. Když by to v dopravě nešlo, musel bych se přizpůsobit. Jsem velice přizpůsobivý člověk.

Kdybyste chtěl získat úvěr, o čem byste nejdříve přemýšlel?
Pochopitelně bych investoval do náklaďáku.

Máte nový výrobek, chcete nabídnout novou službu, koho byste si vybral ze současných českých či zahraničních celebrit jako tvář své kampaně?
Z našich politiků pana Pavla Béma.

Co vám udělá největší radost?
Když ráno vstávám a je práce pro mé lidi. A když je v podnikání pohoda.

Kam byste jel na dovolenou?
Na chalupu. Zahraničí mě neláká, byl jsem tam mockrát. Takže chalupa, klídek a na houby!

Koho byste si s sebou vzal a proč?
Mojí rodinu a psy, mám tři pudly královské. Je s nimi lepší pořízení, než s některými lidmi.

Knížka, film, které vás nejvíce ovlivnily a k nimž se vracíte?
Hlavně o Winstonu Churchillovi, o generálu Pattonovi, zkrátka literaturu faktu. Z filmů mám rád historické výpravné snímky.

Oblíbené jídlo a pití?
Svíčková s brusinkami. Pivo mám rád, ale vypiji nanejvýš dvě za den.

Máte den volna, co budete dělat?
Pojedu pracovat na chalupu.

 

29.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Manipulační dělník 15 000 Kč

Doplňovači zboží Doplňovači zboží. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - preferujeme lidi komunikativní, pilné, znalost vietnamštiny výhodou, flexibilita v rámci pracovních hodin , Kontakt: telefonicky každý den 9:00-18:00, osobní schůzka nám. Komenského 77, 277 13 Kostelec nad Labem. Pracoviště: Duy anh s.r.o., nám. Komenského, č.p. 77, 277 13 Kostelec nad Labem. Informace: Dung Bui Duy, +420 607 109 611.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 12 800 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12800 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: - montáž tlumičů, vibrace motorů, Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem, osobní schůzka po telefonické domluvě ve Vibracousticu, telefonicky po-pá 10:00-15:00 p. Vegorenkov 776 717 673. Pracoviště: Maxtiana s.r.o. - vibracoustic, Nad Jatkami, č.p. 3562, 276 01 Mělník 1. Informace: Vegeronkov, +420 776 717 673.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 22 620 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol Učitelé na 1. stupni základních škol. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22620 kč, mzda max. 29500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - požadujeme kvalifikaci pro 1. stupeň ZŠ - titul Mgr., minimálně 5 let praxi, trestní bezúhonnost, flexibilitu, řidičský průkaz sk.B, Nabízíme: příspěvek na stravu, vitamíny 1x ročně, 1x za 2 roky zdrav. obuv, 3x za rok pracovní večeře, Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola hostín u vojkovic, okres mělník, příspěvková organizace, 277 44 Vojkovice u Kralup n.Vlt.. Informace: Iveta Rechcíglová, +420 315 792 048.

Informační technologie - Informační technologie Technici počítačových sítí 18 810 Kč

Technici počítačových sítí a systémů Informatik. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - zajišťování správné funkce a chodu vymezených uživatelských úseků informační a komunikační infrastruktury, informačních systémů, aplikací pro koncové uživatele, sítí databází apod. Zejména v těchto oblastech: , - uživatelská podpora pracovních stanic s OS Windows a Windows serverem, včetně tiskáren a dalších připojených zařízení podpora a správa aplikací klient/server a správa aplikací v prostředí MS Office, Exchange Server, MSSQL, Oracle. Podpora a správa pracovních stanic a aplikací tenkých klientů v prostředí VMWare, VMWare vSphere. Podpora a správa GIS aplikací v prostředí GeostoreV6,Marushka. Podpora provozu a správa Windows serverů v prostředí VMWare vSphere. Podpora a správa provozu aktivních prvků - switch, router(CISCO,HP) v síti LAN. Správa databází MS SQL a Oracle. Správa uživatelů v prostředí Windows Active Directory. Organizace a správa zálohování v prostředí programu Veeam., Předpoklady pro vznik pracovního poměru:, - fyzická osoba, která je státním občanem ČR, popřípadě fyzická osoba, která je cizím státním občanem a má v ČR trvalý pobyt a dosáhla věku 18 let,, - bezúhonnost, způsobilost k právním úkonům, Požadujeme: vzdělání VŠ bakalářské nebo vyšší odborné se zaměřením na obor informatika,prokazatelný zájem o danou problematiku včetně znalosti daných oblastí; samostatnost, pečlivost,spolehlivost, dobré komunikační a organizační schopnosti, , Výhodou: praxe v oboru, další znalosti k dané činnosti, praxe v oblasti technologií a správ GIS, praxe v prostředí VMWare, PŘIHLÁŠKA MUSÍ OBSAHOVAT:, -přesné označení výběrového řízení, jméno, příjmení a titul uchazeče; datum a místo narození uchazeče; statní příslušnost; místo trvalého pobytu uchazeče; číslo občanského průkazu; datum a podpis uchazeče, K PŘIHLÁŠCE SE PŘIPOJÍ TYTO DOKLADY:, - strukturovaný životopis, motivační dopis, výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, ověřená kopie o nejvyšším dosaženém vzdělání, TERMÍN DORUČENÍ PŘIHLÁŠKY: 15.5.2018 do 10:00hod. na Městský úřad Mělník, personální a mzdové oddělení, nám. Míru 1, 276 01 Mělník, bližší informace na tel.:315 635 430,431. Pracoviště: Město mělník, náměstí Míru, č.p. 1, 276 01 Mělník 1. Informace: Oddělení personální a mzdové, +420 315 635 430;431.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Neratovice - Libiš, derby

ČFL se vzdaluje, Neratovice znovu prohrály

Protesty v Nymburce při jednání sjezdu komunistů a maškarní průvod.
133

Proti Zemanovi a komunistům protestovaly stovky lidí

Velké dějiny i jejich podpis v regionu. To nabízí kladenská výstava

Střední Čechy - Originální kolekci připomínající působení legionářů v období první světové války dokázalo nabídnout zájemcům o historii naší moderní státnosti Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, které ve čtvrtek přivítalo první návštěvníky rozsáhlé výstavy nazvané Než vznikla republika. 

V kauze policejních nákupů si svědci pochybení nevšimli

Střední Čechy - Jakékoli čachry kolem veřejných zakázek nezaznamenal, stejně jako to, že by se koncem roku nakupovaly zbytečnosti jenom proto, aby se podařilo utratit všechny peníze, které jsou k dispozici. To ve čtvrtek u Městského soudu v Praze řekl zástupce vedoucího odboru správy majetku středočeské policie Miroslav Šťovíček.

V rámci výstavy železničních modelů se strhne i válečná vřava

Střední Čechy - Vlastní železniční zastávku obec Líbeznice na Praze-východ nemá; těmi nejbližšími jsou Hovorčovice, Měšice u Prahy a Zlonín. Od pátku do neděle však bude v obci jedno kolejiště téměř nalepeno na druhé – v nové sportovní hale Na Chrupavce se totiž chystá výstava železničního modelářství ve všech obvyklých rozměrech.

Hrůzné nálezy z popelnic a tři tisíce pokut v jednom dni: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT