Trh nemovitostí ve Středočeském kraji silně ovlivňuje přítomnost metropole v samém jeho středu. O zvláštnostech chování tohoto trhu a jeho trendech v nejbližších letech jsme hovořili s Jakubem Sedmihradským, odborníkem z realitní společnosti Lexxus.

Jaký trend na trhu nemovitostí ve středních Čechách považujete v poslední době za nejzásadnější?

Je to především plynulý růst cen, které za posledních deset let vzrostly až o sto procent. Lze však předpokládat, že tempo růstu cen se teď zpomalí. Pro letošek odhadujeme meziroční nárůst cen v Praze a okolí kolem osmi procent a v příštím roce asi dvouprocentní růst. Rozkolísanost trhu bude nejvíce patrná u nejnižšího segmentu, u luxusních nemovitostí odhadujeme plynulý růst kolem sedmi procent.

Co ceny nemovitostí především ve Středočeském kraji ovlivňuje?
V první řadě je to jejich poloha, tedy lokalita, až pak faktické parametry bytu. Ve druhé řadě ceny nových bytů ovlivňuje poměr mezi nabídkou a poptávkou. V Praze a středních Čechách se staví stále více, nabídka tedy rychle roste. Nedá se však zatím hovořit o převisu nabídky nad poptávkou. Dalším důležitým faktorem, jenž se odráží v ceně nemovitostí, je sílící poptávka zahraničních investorů, kteří problematice nemovitostí, v porovnání s Čechy, mnohem lépe rozumí.

Existuje ještě další závažný trend?
Je to například zvýšená poptávka po středně velkých bytech, například 3+kk. Silné ročníky ze 70. let si totiž pořizují děti a už jim nestačí startovací byty 1+kk.

Je středočeský region něčím výlučný, co se týká cen nemovitostí?
Díky atraktivní poloze vůči hlavnímu městu je Středočeský kraj územím s největším nárůstem cen za byty, domy i pozemky. V územním členění byla vloni dlouhodobě zahájena výstavba nejvíce bytů právě v okolí velkých měst. V Praze a ve Středočeském kraji to bylo přes 16 tisíc bytů. V blízké době odhadujeme nárůst cen především v lokalitách, jako jsou Dolní Chabry – tam díky dostavbě metra – Lipence, Dubeč, Klánovice nebo Ruzyně.

Jak se promítá do cen bytů odliv obyvatel Prahy do blízkých lokalit?
Odliv obyvatel z hlavního města ceny nemovitostí v Praze nijak neovlivní, ale poptávka po příměstských aglomeracích pochopitelně pohání růst cen právě v těchto oblastech.

Dostává už pojem luxusní bydlení jiný obsah než mramorové balustrády a pozlacené kování?
Zaznamenáváme stále větší poptávku po luxusním bydlení, přičemž pojem luxusní nemovitost se nevztahuje ke konkrétnímu vybavení interiéru, ale zejména k místu, kde se nachází, a k jejímu charakteru. Za luxusní lze označit i rezidence, které poskytují velmi kvalitní zázemí. Luxusní bydlení má v Česku díky „historickým“ souvislostem specifický vývoj a přes stadium „haciend v bezejmenných lokalitách“ nyní směřuje ke konzervativně vnímané kvalitě – tedy k dobrým adresám.

Které lokality k nim počítáte ve středních Čechách?
Můžeme zmínit obecně známé „dobré adresy“ mimo metropoli – například okolí Benešova, Mníšku pod Brdy, Jesenice a další.

Jak se vám jeví fenomén satelitních městeček?
Samotná satelitní městečka – bez centrální části, třeba náměstí, rozmanitosti veřejných prostor a pevné vazby k okolí – působí nouzovým dojmem. Máme signály o prvním „odlivu“ lidí z takovýchto nepodařených a nedomyšlených lokalit zpět do měst. Naštěstí inteligentní zadavatel už dokáže spolupracovat a ocenit dobrou radu a řešení architektů.