Co vedlo ke spolupráci vinařství s Karlem Schwarzenbergem?
Ještě než koupil podíl ve Vinných sklepech Kutná Hora, s námi už roky spolupracoval a sledoval vývoj v našem vinařství. Dělali jsme víno pro něj i pro jeho rodinu a jemu se čím dál tím víc líbilo, co děláme a jakým způsobem. Nakonec nás oslovil, že by chtěl do vinařství vstoupit. Uvítali jsme to, protože to pomohlo stabilizovat společnost a zároveň jsme získali partnera, který má podobné myšlení a ctí stejné vize jako my. Nadchlo nás to a nakoplo.

Rozumí vinařství?
Vinařství rozumí, takže to, co může, nám předává. Je to výrazná osobnost, i když zdraví mu už tolik neslouží, jeho hlava je neuvěřitelná pořád. Je neskutečně sečtělý, chytrý a má velmi široký rozhled. Snaží se pomáhat i cestou darování pozemků v Kutné Hoře pro výsadbu dalších vinic nebo sadů. Město má velmi rád a záleží mu na tom, aby tu po sobě zanechal stopu, ale také pořádek.

Plánujete rozšiřovat vinice?
V letošním roce jsme klučili tři hektary pozemku nad bývalou cihelnou v Sedlci. Jde o nádherný jižní svah, kde dříve víno pěstovali pravděpodobně cisterciáci. Nachází se přímo nad sedleckou katedrálou, kam přišli v roce 1142. Za tři roky bychom na tomto pozemku chtěli sázet novou vinici, momentálně probíhá rekultivace terénu, protože byl po léta plný náletů. Postupně terén vyčistíme, vysadíme tam směs bylin a luční kvítí, abychom půdu zregenerovali, a následně vysadíme vinice.

Degustace vín v Kutné Hoře.
OBRAZEM: Degustace vín v Kutné Hoře. Návštěvníky rozveselil také dudák

Jakou révu tam budete pěstovat?
Půjde o vinici, která bude adaptovaná na klimatické extrémy, zejména na sucho. Bude zakomponovaná v přirozeném terénu, s remízky a detenčními nádržemi, kde se bude držet voda tak, aby vinice dobře prosperovala i při extrémních výkyvech počasí. Způsob našeho hospodaření je v souladu s přírodou, protože bez toho se současné zemědělství dělat nedá. Nelze proti přírodě bojovat jako dosud a měnit přírodní zákony. Domnívám se, že v blízké době nám bohužel příroda ještě ukáže, kdo je skutečným pánem na této planetě. A zjistíme, že my lidé to tady máme jen propůjčené.

Jaké další kroky ve vinařství podporují návrat k přírodě?
Do vinic například sázíme různé druhy směsí, bobovité nebo lipnicovité rostliny, aby se ve vinicích tvořil humus a vázal se dusík. Tyto rostliny pak při svém rozkladu fungují jako výživa pro révu vinnou. Snažíme se ukázat i dalším hospodářům, že nejsou potřeba umělá hnojiva. Hnoje jako takového je málo, ale hospodář si může vystačit i s dalšími druhy bylin, které nějakým způsobem révě pomohou dodávat živiny.

Přibyly už letos na vašich vinicích nové keře révy?
Letos jsme dosadili 3,5 hektaru vinice nad Kapličkou, odrůdami Rulandské šedé a Rulandské modré. Tato vinice je teď takovou naší vlajkovou lodí za působení pana knížete. Na svou první úrodu si ale ještě zhruba tři roky počká.

Tomáš Šupa, jeden z největších producentů vína v ČR
Vinař Tomáš Šupa: Situace na Ukrajině ovlivní i moravské víno

Jak přestály vaše vinice dubnové mrazy?
Pro vinaře jsou nejhorší mrazy ve chvíli, kdy réva začne rašit. Když má dva, tři listy. V tu dobu ji může mráz významně poškodit. Obvykle to bývá v období kolem zmrzlých mužů v půli května. Takže letošní mrazy se nás zatím nijak nedotkly.

Nevěnujete se jen vínu, ale i chovu ovcí. Co vás k tomu vedlo?
Ovečky máme na poměrně velkém pozemku. Původně tam byly jen nálety a smetiště, odváželi jsme odtud dvě stě tun odpadu. Je tam hodně zásadité podloží, kde réva vinná neroste, proto jsme se rozhodli pro ovečky. Vybrali jsme plemeno, které je určené pro spásání horských ploch a je velice odolné. Ovce tak mohou být na pozemku celoročně, mají sice přístřešek, ale nevyhledávají ho, jsou zvyklé spát stále venku. Ovečky jsou příjemným zkrášlením lokality a zároveň nám dávají maso, děláme jehněčí klobásy nebo prodáváme jehňata.