Zájem zaměstnavatelů o nové pracovníky podle nejčerstvějších výsledků vývoje zaměstnanosti stále roste, nabídka volných pracovních míst dosahuje rekordních čísel. Naopak, podle informací ministerstva práce a sociálních věcí se do evidence úřadů práce hlásily rekordně nízké počty nových uchazečů.

Hospodářská komora na jaře zahájila obsáhlé šetření mezi všemi druhy zaměstnavatelů a napříč všemi obory i regiony. Potvrdilo zájem firem o nové zaměstnance: bezmála 40 procent podnikatelských subjektů pociťuje zásadní potřebu dalších pracovních sil.

Dvě třetiny firem, jež řeší personální nouzi, budou přijímat nové zaměstnance ještě letos, více než desetina to plánuje až v příštím roce a asi třetina firem chce přijímat další lidi v obou obdobích. Zvyšující se poptávka vyvolává enormní růst ekonomiky, ale vliv na deformaci pracovního trhu má také investiční politika státu. Prostor České republiky je totiž přeinvestován, obzvlášť pobídky na vytváření nových pracovních míst jsou v současné době přežité.

V praxi podporují z jedné poloviny vznik míst pro zahraniční pracovníky a ze druhé vytváří pozice pro dosavadní zaměstnance jiných firem, kteří jen změní místo.

Podle zprávy ministerstva práce a sociálních věcí úřady práce evidovaly k 30. červnu celkově 123 269 volných pracovních míst. Bylo to o 3777 míst více než v předchozím měsíci a celkem o 37 324 míst více než vloni v červnu.

Za červen bylo na úřadech práce nově nahlášeno nebo uvolněno 36 321 pracovních míst a 32 544 volných pracovních míst bylo nově obsazeno či zrušeno. Na jedno volné pracovní místo v současné době připadají v průměru tři uchazeči.

„Firmám se naplňovat volná místa nedaří, není to ale jejich chyba. Poptávka po kvalifikovaných i nekvalifikovaných zaměstnancích u nás stále převyšuje nabídku, a to bez zjevné souvislosti s vývojem nezaměstnanosti.

Paradoxně i v nejproblematičtějších regionech jsou na práci najímáni zaměstnanci z Polska, Slovenska i dalších států. Nedostatečná kontrola vede k tomu, že si podle některých odhadů až polovina nezaměstnaných přivydělává načerno. Stále u nás navíc přetrvává stav, kdy se díky štědrému sociálnímu systému vyplácí nepracovat,“ řekl Jaromír Drábek, prezident Hospodářské komory ČR.