Zdražování energie se může brzy stát limitujícím faktorem, který začne brzdit rozvoj tuzemských firem, neboť jim ubudou peníze na investice. Povede ke ztrátě jejich konkurenceschopnosti a také k tomu, že stále více podniků bude opouštět Česko a stěhovat se za levnými zdroji energie i pracovní síly dále na východ.

Temný obrázek budoucnosti vyplynul z ankety, kterou aktuálně uskutečnila Hospodářská komora mezi podnikateli, kteří se zařadili do žebříčku Czech Top 100 čili mezi stovku nejvýznamnějších společností v České republice. Nebezpečí ve vysokých cenách přitom spatřují firmy sídlící a působící v Praze v oblasti služeb, stejně jako společnosti výrobní, energeticky náročné, jež ceny tíží ještě více.

„Avizovaný růst cen elektrické energie při současném monopolu společnosti ČEZ nelze akceptovat. Každý nárůst nákladů energií se promítá i do cen obchodního zboží. Naše firma není energeticky náročná. Hlavním naším předmětem podnikání je velkoobchod s hutním materiálem. Nárůst cen energie není pro nás existenční záležitostí,“ uvedl ředitel logistiky společnosti Ferona Pavel Horák.

Za nepříjemné označil v anketě zdražování energií i Václav Koukol ze společnosti OSPAP. „Zatím to není na úrovni, která by zásadně ovlivnila naše aktivity, neboť jsme obchodní společnost, výrobu nemáme ve své podnikatelské činnosti. Trend je však nebezpečný a komplikovaný, neboť zároveň hrozí obecný nedostatek zdrojů,“ uvedl.

„Zdražování vnímáme velmi negativně, neboť se promítá do všech výstupů vůči zákazníkům, které musí být zdraženy, a tím se jednoznačně roztáčí kolo zdražování a následné inflace. Navíc při obřích ziscích ČEZ a ostatních distributorů se domníváme, že je zdražení zcela uměle a lobbisticky vyvolané úzkou zájmovou skupinou,“ je přesvědčen vedoucí retailu BMW Jaroslav Čepička.

Petr Palička z další pražské firmy tentokrát z oboru stavebnictví Bovis Lend Lease zastává názor, že současný růst ceny elektřiny je výsledkem monopolního postavení ČEZ a je naprosto neopodstatněný a zbytečný. „Samozřejmě, mimořádně vysoká cena se asi projeví na projektech, které realizujeme, pro naši společnost by to však nemělo představovat zvýšené riziko,“ dodal. Podobné byly názory také dalších firem.

Zejména malé a střední firmy a rovněž ty, které neposkytují služby, ale převážně vyrábějí zboží, považují růst cen elektrické energie za opravdu enormní. Tvorba cen je podle nich navíc nepřehledná a jejich výše limituje rozvoj těchto podniků. Ze studie společnosti EGÚ Brno zpracované koncem loňského roku na objednávku ministerstva průmyslu a obchodu vyplývá, že zvýšením ceny elektřiny o 10 procent se sníží zisk většiny firem o pět procent. Energie krom toho zdražují podle mínění podnikatelů rychleji, než se předpokládalo.

Rostoucí náklady navíc většinou nemohou promítnout do ceny produktu, ukusují tedy ze zisku. Méně potom zbývá na investice do rozvoje firem, důsledkem je nižší konkurenceschopnost tuzemských podniků na zahraničních trzích, někteří z účastníků ankety hovořili i o nutnosti propouštět zaměstnance.

„Hospodářská komora proto požaduje jednoznačně potvrdit energetickou koncepci České republiky a posílit vliv státu při tvorbě ceny tzv. silové elektřiny u dominantního výrobce ČEZ (tuto část ceny státe nereguluje) a nepřipustit neoprávněné navyšování cen elektřiny,“ komentoval prezident komory Jaromír Drábek.