„Jedná se o rozhodnutí akcionáře na základě vzájemné dohody s dosavadním vedením firmy,“ řekl Deníku tiskový mluvčí Aera Tobiáš Tvrdík.

Giordo přišel do Aera Vodochody před třemi lety. Za jeho vedení prošla společnost první fází strategické transformace, během níž se zaměřila na vojenskou výrobu a vrátila se k vývoji a výrobě vlastního letadla L-39 NG. 

Aero Vodochody je český výrobce letadel. Společnost byla založena 25. února 1919 v Praze, v roce 1953 se přestěhovala do Vodochod. 

"Giuseppe Giordo úspěšně uvedl L-39 NG na mezinárodní letecký trh. V letošním roce jsme tak mohli rozběhnout sériovou výrobu pro první dodávky v roce 2020. Jako vlastník projekt plně podporujeme," uvedl investiční manažer Penty pro Aero Vodochody Marek Šmrha. 

Dieter John v minulosti působil na vrcholných pozicích globálních společností Airbus Group, Bombardier Transportation Group nebo Eurocopter Group.

V Aeru bude John pokračovat v definované strategii rozvoje firmy. Pro ni je dnes důležitá zejména efektivní sériová výroba nového letounu. Mimo jiné počítá s tím, že do deseti let bude vojenská výroba tvořit dvě třetiny tržeb.

Penta je středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu, médiích a v realitním developmentu. Její portfoliové společnosti zaměstnávají více než 41 tisíc lidí a hodnota aktiv skupiny dosáhla v roce 2017 výše 9 miliard eur.

Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě a Varšavě.