Středočeští živnostníci tak mohou bezúročnou půjčku získat do výše 50 tisíc korun – s tím, že splácet lze začít až za rok a kompletně vrácena musí být půjčka do 15. března 2024.

V kraji podle registru působí 270 tisíc živnostníků, připomněla hejtmanka. „Poměrně zásadně na nich stojí středočeské ekonomika – a jsou i významným zaměstnavatelem,“ upozornila, že tito drobní podnikatelé nezajišťují práci jen pro sebe, ale jejich působení dává obživu také dalším lidem. Doplnila, že zajištění stability v této sféře považují představitelé kraje za důležité – a pomoci by tomu mohly i bezúročné půjčky.

První dva žadatelé z Voticka, kteří se přihlásili v rámci pilotního projektu, již podle Jermanové mají půjčky schválené radou kraje. Oba využili maximální částky, kterou lze získat: 50 tisíc korun. Žádat prostřednictvím webového formuláře na adrese pujckazivnostnikum.kr-stredocesky.cz mohou zájemci do 30. června.

Prozatím rada kraje na tento program půjček vyhradila 2,75 milionu korun. Kraj nyní vyplácí půjčky ze svého rozpočtu – pro případ většího zájmu však již radní schválili přijetí úvěru. „Vzít si úvěr za nula-nula-nic je výhodné; peníze jsou nyní velmi levné,“ míní hejtmanka. A v kombinaci s podporou státu vnímá tuto pomoc jako „už trošku zajímavější“. „Vyzývám všechny, kteří to potřebují, ať si od nás půjčí,“ zdůraznila. Připomíná však, že žadatel, aby uspěl, nesmí být v insolvenci ani v exekučním řízení.