K požáru trávy vyjížděli v úterý k večeru profesionální hasiči z Kralup nad Vltavou, Slaného a Velvar do Velké Bučiny. Po jejich příjezdu už byl naštěstí požár trávy o rozměru zhruba půl hektaru uhašen.

Podle velitele mělnické hasičské stanice Zbyňka Štajnce se každý rok opakuje stejný scénář. „Jakmile se oteplí, lidé si začínají připravovat louky a zahrady na sečení tak, že vypalují starou trávu. Nedbají přitom na zákon o požární ochraně a zákaz vypalování porostů,“ konstatoval hasič.

Při vypalování trávy se plameny mohou snadno rozšířit například do lesů, které se zahradami často sousedí. „Pokud se požár rozšíří do lesní hrabanky, hasí se mnohem hůř než v případě suché trávy. Na zahradách se zase požár čas od času rozšíří například na ovocné nebo okrasné dřeviny, dřevěný plot nebo kůlnu,“ připomněl Zbyněk Štajnc a dodal, že by lidé neměli pálení suchých porostů podceňovat. Navíc si každý, kdo pálí v jakémkoli ročním období suchou trávu, koleduje o tučnou pokutu.

Každé pálení trávy a listí přitom nemusí odporovat zákonu. Přírodní materiál stačí shrabat na hromadu, a tu pak pod dozorem spálit. Je ovšem třeba si ověřit, zda spalování přírodního materiálu nezakazuje obecní vyhláška.

Nejjednodušší způsob, jak předejít problémům, je každé větší pálení oznámit hasičskému záchrannému sboru, přestože fyzické osoby tuto povinnost zákonem danou nemají. Ohlásit pálení většího množství přírodního materiálu mohou lidé jak prostřednictvím operační linky hasičů na čísle 150, tak elektronicky vyplněním formuláře na webu hzssk.webrex.cz