Po čtvrt na čtyři se v Kostelci ozvala exploze, při níž byly poškozeny okna a dveře, V té chvíli se zdálo, že následoval požár, který poničil vnitřní vybavení. Alespoň jednou příznivou zprávou se stalo zjištění, že nikdo nebyl zraněn.

Na místo události se sjeli hasiči ze všech stran. Profesionální jednotky dorazily z Mělníka i Staré Boleslavi; jejich síly doplnili ještě podnikoví hasiči z neratovické Spolany. Poplach byl vyhlášen také místním dobrovolným hasičům i jejich kolegům ze Všetat. Samotný zásah nakonec nebyl nijak zvlášť mimořádný.

Následné šetření přineslo nejen zjištění, že událost si vyžádala hmotné škody předběžně vyčíslené na 450 tisíc korun. Večer měli hasiči jasno, co přišlo nejdřív a co následovalo. Vlivem technické závady na notebooku vnikl notně kouřící požár – a tyto zplodiny hoření pak explodovaly.

Ano, to je skutečně možné. Leckdo si možné ještě po letech vzpomene na dětskou hru s novinami a sirkami. Z papíru se udělal trychtýř obrácený užším koncem vzhůru, vespod se zapálil – a kouř vystupující otvorem nahoře šlo zapálit „znovu“. Něco podobného, jen v podstatně větším měřítku, se odehrálo při požáru v Kostelci nad Labem.