Nedodržení bezpečnostních podmínek při svařování asfaltové lepenky mělo za následek požár, k němuž o víkendu došlo v Kralupech nad Vltavou. Nikdo při něm naštěstí nebyl zraněn.

Majitel rodinného domu v Makarenkově ulici v sobotu odpoledne opravoval střechu kůlny asfaltovou lepenkou, kterou tavil plynovým hořákem. Práce se mu ale po chvilce vymkla z rukou.

Podle velitele stanice mělnických profesionálních hasičů Jana Hadrbolce krátce před šestnáctou hodinou vzplanula lepenka a od ní chytila dřevěná konstrukce kůlny. „Požár se rozšířil také na polystyren, jímž je zateplený sousední dům,“ konstatoval Hadrbolec.
Místní lidé se domnívají, že při požáru vybuchla plynová láhev.

„Z kůlny létaly kusy hořícího dřeva a padaly na bratrovu zahradu. Ten hned začal kropit vodou střechu domu, aby se oheň nedostal i na ní,“ řekla Marie Vlková, jejíž bratr žije v sousedním domě.

Chvíli před tím seděla na zahradě její švagrová s dětmi. „Chlapi, kteří pracovali na opravě jednoho z okolních domů, na ně zakřičeli, že do ohně spadla plynová láhev, aby se utíkaly schovat,“ připomněla žena.

Hasiči ale výbuch plynu v kralupské Makarenkově ulici nepotvrdili.

„O tom, že by tam měla vybuchnout plynová láhev, nemám žádné informace,“ řekl velitel hasičů.

Požár téměř hodinu likvidovali mělničtí a kralupští profesionální hasiči společně s drážními kolegy i jednotkou kralupských dobrovolných hasičů. Ještě před jejich příjezdem se snažil oheň zahradní hadicí uhasit muž, který ho zavinil.

Ale ani tak se postihu nevyhne. Za způsobenou škodu, která se vyšplhala ke sto padesáti tisícům korunám, ho čeká pokuta za nedodržení zákona o požární ochraně.

Případem se podle mělnického policejního mluvčího Václava Tichého zabývají také kralupští policisté, kteří ho šetří jako podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Opraváři střechy tak hrozí až dva roky vězení.