K plamenům, které se v lokalitě Netřeba rozšířily z požáru odpadu v nepoužívané silážní jámě a postupně zachvátily asi 60 hektarů porostu, byli hasiči přivoláni po třetí odpolední.

Zprvu vyhlížela situace dramaticky: vlivem nárazového větru se požár v obilí rychle šířil; plameny postupovaly směrem k osadám Korycany, Netřeba a Kopeč.

Dostat oheň pod kontrolu se příslušníkům 15 jednotek s 24 vozidly podařilo po dvouhodinovém úsilí. K omezení rozvoje požáru výrazně pomohl místní zemědělec se svou technikou.

Díky tomu bylo možno odvolat požadavek na letecké hašení a omezit i počty hasičů na místě. Vyhráno však ještě nebylo – zásah spojený s dohašováním lokálních ohnisek ještě pokračoval. „Před 19. hodinou místo velitel zásahu předal zástupci majitele – a jednotce sboru dobrovolných hasičů obce Chlumín nařídil dohled nad místem do půlnoci,“ konstatoval ve středu Gabriel.

Naštěstí se nikomu nic nestalo. Příčina požáru zůstává v šetření. Škodu uživatel pole předběžně propočítal na 1,3 milionu korun.

Úžický požár přitom nebyl ojedinělý. Během úterního odpoledne středočeští hasiči likvidovali i další ohně ve volné přírodě: na Mělnicku ještě u Dolních Beřkovic, porosty ale hořely také u Miličína na Benešovsku, u obce Libenice na Kolínsku, obce Vyšehořovice na Praze-východ a na Nymbursku u obce Činěvěs; na Nymbursku u obce Písty vzplanul také les. K vyřešení všech těchto událostí ale stačil standardní I. stupeň požárního poplachu. To platí i pro výjezd na Pardubicko, kam středočeští hasiči vyrazili hasit porost v rámci mezikrajské výpomoci.

Zásah hasičů u obce Úžice:
- Jednotky Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje ze stanic Neratovice, Kralupy nad Vltavou a Mělník
- Hasičské jednotky podniků Aero Vodochody Aerospace a SŽDC Kralupy nad Vltavou (drážní hasiči)
- Jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí Dolínek, Dřínov, Chlumín, Kly, Libiš, Neratovice, Úžice, Veltrusy, Velvary a Vojkovice
- Zálohu stanice profesionálních hasičů v Neratovicích pro případný další výjezd zajistila jednotka dobrovolných hasičů z Kostelce nad Labem

Zdroj: Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje