Skoro dva a půl tisíce čtverečních metrů lesní půdy a stromů shořelo v pátek nedaleko Liběchova v oblasti zvané U Hada. Rozsáhlý požár navíc sousedil se stromovou školkou.

Hlášení o řádícím živlu dostali hasiči ve čtvrtek kolem půl sedmé večer. Na místo ihned vyrazilo pět hasičských jednotek včetně profesionálů z Mělníka. Po příjezdu se před očima hasičů odehrávala doslova spoušť.

V lese totiž nehořela jen hrabanka, jak tomu většinou bývá. Na volném prostranství chytily plamenem suché větve pokácených stromů. Oheň šlehal několik metrů do výšky. „Ihned jsme na místě provedli hašení,“ uvedl velitel zásahu Jan Hadrbolec. Hasičům se naštěstí podařilo ochránit před ohněm sousední stromovou školku. „Zachránili jsme tak majetek v hodnotě 60 tisíc korun,“ podotkl Hadrbolec.

Požár jako první spatřil a nahlásil dobrovolný hasič ze Želíz, který byl náhodou nedaleko hořícího lesa. Ten ihned přivolal jednotky na místo.

Příčina požáru je zatím v šetření, jedna z vyšetřovacích verzí ukazuje na nedbalost. Hasiči letos nemají s požáry v lokalitě nad Liběchovem tolik práce, jako v loňském roce, kdy byla dlouhou dobu extrémní sucha. Minulý rok vyráželi touto dobou hasiči do lesů Kokořínsko potřinácté. Mezi lidmi se tehdy začali rychle šířit zprávy o možném žháři.