V ohrožení jsou pochopitelně i pole s balíky slámy, kde stačí jediná jiskra od kombajnu a všechno může lehnout popelem. K tomu došlo například na konci minulého týden u Cítova směrem na Roudnici. Ještě ne zcela posečené pole začalo hořet. Vesnici zahalil hustý bílý oblak.

Mělničtí hasiči jsou v pohotovosti a to nejen profesionálové, ale i dobráci po celém regionu. „Jsme neustále ve střehu a připraveni samozřejmě okamžitě vyjet,“ potvrdil mělnický hasič Petr Nicek.

Český hydrometeorologický ústav vydal vzhledem k teplému a převážně suchému počasí výstrahu pro kraje Praha, Středočeský, Ústecký a část Libereckého. „Je zakázáno v lesních porostech, na polích, blízko stohů nebo v souvislé rostlinné pokrývce nejen rozdělávat ohně, kouřit, používat zábavní pyrotechniku, ale například ani vypouštět lampiony štěstí a podobně,“ vysvětluje mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík s tím, že je přísně zakázáno používat vodu určenou pro hašení požárů k jiným účelům než k hašení.

Hasiči na Mělnicku už mají z posledních dní zkušenosti s hašením požárů na polích a v lesích. Během čtyř dnů se rozhořely čtyři velké požáry. Jeden z nich dokonce vzňal opakovaně. Lesy hořely na Kokořínsku a u Kralup a u Cítova potom pole.

Podle mělnického hasiče Petra Nicka byl vyhlášen zvláštní stupeň ohrožení v souvislosti s velkým a rychle se šířícím požárem lesa v lokalitě Nosálov na Kokořínsku během neděle. „Porost v chráněné krajinné oblasti zachvátily plameny už v neděli, k jejichž likvidaci byl potřeba vysoký počet zasahujících jednotek z řad profesionálních i dobrovolných hasičů,“ uvedl Nicek.

Nejenom z Mělnicka a nejbližšího sousedství, ale i z dalších regionů. Právě s ohledem na masivní nasazení sil a prostředků přistoupili hasiči k vyhlášení nejvyššího poplachového stupně, využívaného pouze řídce; v případě malérů opravdu mimořádného rozsahu. Umožňuje mimo jiné povolávat i techniku a týmy její obsluhy z dalších krajů. „Plameny se šířily mezi skalami a bylo dost složité se k nim vůbec nějak dostat,“ vysvětlil Nicek.

Do akce se ve vyschlém terénu se stržemi postupně zapojilo 20 jednotek hasičů nejen ze středních Čech, ale i z Liberecka. S hašením pomáhala také posádka brněnského vrtulníku. K plnění takzvaného bambivaku zavěšeného pod helikoptérou, z něhož byla voda shazována do plamenů, hasiči zřídili i speciální čerpací stanoviště. „Vrtulník zajistil asi šedesát nebo sedmdesát shozů,“ potvrdil mělnický hasič s tím, že požár likvidovalo zhruba osm desítek hasičů.

Necelou hodinu po poledni se podařilo dostat plameny pod kontrolu; hasiči zabránili dalšímu šíření ohně. Postupně bylo také možné snižovat stupeň požárního poplachu až na základní jedničku. Nakonec se ukázalo, že oheň zachvátil asi hektar porostu; plochu o rozměrech zhruba 100 krát 100 metrů. Hmotné škody budou hasiči vyčíslovat společně s pracovníky správy chráněné krajinné oblasti. Příčina požáru zatím zůstává v šetření; předběžně nelze vyloučit ani možnou neopatrnost při rozdělávání ohně nebo nepozornost kuřáka.

Jenže když se hasiči balili na místě zásahu a chtěli se přesunout na základnu, postavil je do pozoru další oheň. Tentokrát je volali z Pětikozel na Mladoboleslavsku. Některé jednotky se tak rovnou přesunuly na pomoc do sousedního regionu.

Ani po zdolání velkého požáru, který doslova zvedl celý region, však na Kokořínsku nenastal klid. Vpodvečer tam bylo třeba likvidovat další velký lesní požár. K ohni na ploše zhruba 150 na 100 metrů v lokalitě u vesnice Jestřebice poblíž obce Dobřeň – a to opět ve velmi náročném terénu se skalnatými svahy – vyjelo v režimu druhého poplachového stupě deset hasičských jednotek. Také v tomto případě pomáhal i vrtulník.

Vedle ohňů na Kokořínsku během horké neděle zaměstnával středočeské hasiče také nezvykle vysoký počet dalších zásahů. Lesy, pole či tráva hořely na dalších místech na Mělnicku, u Chvatěrub a Dřínova, ale rovněž na Mladoboleslavsku u obce Pětikozly a u Benátek nad Jizerou, na Kladensku u Zlonic, na Berounsku u obce Liteň a na Benešovsku v lokalitě Václavice.

I přes lehký noční deštík se navíc znovu rozhořely plameny v lesíku nedaleko Veltrus a Kralup nad Vltavou. Tam vzplálo pole a část lesa u fléry ve zdejší chemičce. Hořelo tu navíc už ve čtvrtek, kde zrovna z technologických důvodů probíhalo spalování kapalných uhlovodíků. Při požáru zemědělské půdy 30 krát 50 metrů nebyl naštěstí nikdo zraněn. Zda by vznik požáru mohl mít souvislost s nedalekým chemickým provozem vyšetřovatel hasičů nepotvrdil. Příčinu podle středočeské mluvčí hasičů Vladimíry Kerekové hasiči ještě neznají.