VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Kralupech zabíjel výbuch par. Ale kde se vzaly?

Kralupy nad Vltavou – Ve čtvrtek do pozdních večerních hodin a v pátek od rána až do odpoledne pracovali vyšetřovatelé hasičů společně s kriminalisty na místě tragédie v Kralupech nad Vltavou. U silničního terminálu, na distribučním místě kralupské rafinerie, dvě hodiny před čtvrtečním polednem explodovala obří nádrž na pohonné hmoty, jíž mohutný výbuch rozerval korunu. Neštěstí nepřežilo šest pracovníků externí firmy (zajišťující práce, jež zřejmě měly souviset s přípravami na opětovné zprovoznění odstaveného zásobníku); další dva utrpěli vážná zranění.

23.3.2018 AKTUALIZOVÁNO 23.3.2018
SDÍLEJ:

Ve čtvrtek došlo k výbuchu v chemičce Synthos při čištění nádrže. Zahynulo šest dělníků.Foto: Deník / Pech Karel

Nádrž byla odpojená

Ve čtvrtek se vyšetřovatelé zaměřili především na ohledání obětí, aby těla, na špatně přístupných místech zavalená troskami armatur, bylo možno vyprostit. Pátek pak patřil zjišťování dalších souvislostí zkoumání funkčnosti zařízení. Před polednem mohli vyšetřovatelé konstatovat jediné: potvrdit, že v zásobníku tvaru válce o objemu asi 200 metrů krychlových opravdu explodovaly výpary z hořlavých kapalin, jak se všeobecně předpokládalo již bezprostředně po tragédii.

Co způsobilo iniciaci, stále zůstává předmětem zjišťování – a nejasný zatím zůstává i původ par. Exploze totiž zničila nádrž, která byla dlouhodobě mimo provoz: odstavená a zcela odpojená zůstávala podle informací hasičů již čtyři měsíce; informace z firmy dokonce hovoří o tom, že se údajně nepoužívala už několik let.

„Výše škody zatím vyčíslena není,“ řekla Deníku Vladimíra Kereková z centrály středočeských hasičů. Vzhledem k tomu, že vyšetřovatelé přizvali znalce, lze očekávat, že konečné závěry budou k dispozici až po vypracování posudků. Spíše tedy v řádu měsíců nežli týdnů.

Zemřelo pět Rumunů?

Minulostí jsou již spekulace o totožnosti obětí. Ve čtvrtek bylo známo pouze to, že vedle občana České republiky zemřelo pět cizinců. Dohady hovořily o tom, že mohlo jít o Poláky, Ukrajince či Rumuny – a v pátek se potvrdilo, že se zřejmě jednalo o občany Rumunska. Uvádějí to alespoň informace rumunské diplomacie. Policejní mluvčí Markéta Johnová uvedla, že oficiálně je zatím potvrzena totožnost tří obětí – přičemž ve dvou případech se jednalo o cizince. Je nicméně možno předpokládat, že cizinci byli i zbývající zemřelí.

Páteční upřesnění informací také ukázalo, že hospitalizováni jsou nadále oba zranění. Pacient, o němž Petra Effenbergerová z centrály středočeské záchranné služby informovala, že má popáleniny II. stupně na deseti procentech povrchu těla, je v péči specialistů vinohradské nemocnice a jeho stav mluvčí nemocnice Hana Vránová označila jako stabilizovaný; druhý, který podle Effenbergerové utrpěl devastující poranění obličeje, zůstává v péči lékařů v pražském Motole.

Úkony spojené s vyšetřováním se ve čtvrtek a v pátek neodehrávaly pouze na místě tragédie. Policisté se také zaměřují na výslechy svědků, a to jak k okolnostem samotné exploze, tak k technologickým postupům a dodržování bezpečnostních pravidel. O totéž se v rámci svého šetření zajímají také pracovníci inspektorátu práce. Podle aktuálních předpokladů by ke konkrétním závěrům mohli dospět do čtvrt roku.

Odstávka jde podle plánu

K explozi došlo podle slov mluvčího společnosti Unipetrol Pavla Kaidla v době útlumu výroby v rafinérii před takzvanou zarážkou – rozsáhlejším zastavením výroby v celé rafinérii kvůli údržbě a modernizaci. Dlouhodobě plánovaná zarážka, jež se provádí jednou za čtyři až pět let, má trvat od 27. března do 9. května. Postupné utlumování výrobního procesu však začalo již s týdenním předstihem: v úterý 20. března. Mimořádná událost na silničním terminálu, který je mimo vlastní areál, provoz rafinérie ani přípravy zarážky nijak nepoznamenala.

Vyjádření společnosti Unipetrol k mimořádné události:
Unipetrol spolupracuje s policií a zahájil vlastní vyšetřování
- Situace je pod kontrolou
- Provoz rafinérie a zásobování palivy není v ohrožení
- Obyvatelům obcí a měst v okolí areálu nehrozí žádné nebezpečí
- Probíhá vyšetřování Police ČR
- Během události nedošlo k úniku nebezpečných látek a k ohrožení životního prostředí
- Unipetrol zahájil vlastní vyšetřování – zaměří se na příčiny mimořádné události a nápravná opatření
Společnost Unipetrol přijala opatření, která se vztahují k mimořádné události na silničním distribučním terminálu před areálem její rafinérie v Kralupech nad Vltavou. Ve čtvrtek 22. března v 10.00 došlo k explozi bez následného požáru na jedné z prázdných skladovacích nádrží, která nebyla v provozu. Tyto práce neměly souvislost s aktuálně realizovanou plánovanou odstávkou výroby v kralupské rafinerii.
„Ihned po explozi jsme aktivovali havarijní plán nejvyššího stupně. Bezodkladně jsme vstoupili do komunikace a spolupráce s Policií České republiky a složkami integrovaného záchranného systému a zasedl náš interní krizový štáb. Jeho jednání pokračuje i v pátek.“ řekl Krzysztof Zdziarski, předseda představenstva společnosti Unipetrol.
Byla zřízena interní vyšetřovací skupina. Zaměří se na podrobné prozkoumání příčin a na to, zda byly dodrženy všechny bezpečnostní a pracovní předpisy jak na straně naší, tak na straně dodavatelských firem. I když všichni pracovníci, kteří se pohybují v areálu, jsou proškoleni, budou zintenzivněny kontroly na dodržování předpisů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
„Prostřednictvím partnerských firem jsme vyjádřili hlubokou soustrast pozůstalým a nabídli jim v této velmi těžké situaci naši pomoc. Přejeme rovněž brzké uzdravení zraněným pracovníkům. Zároveň bychom rádi poděkovali pracovníkům integrovaného záchranného systému za profesionální zásah bezprostředně po mimořádné události a efektivní součinnost s interními záchrannými a bezpečnostními složkami. Současně se obyvatelům okolních obcí a měst omlouváme za způsobené nepříjemnosti,“ řekl Krzysztof Zdziarski.
Mimořádná událost by neměla ovlivnit plánovanou odstávku výroby v kralupské rafinerii, jejíž hlavní část je na programu od 27. března do 9. května. Jde o plánované zastavení výroby, jehož primárním důvodem je pravidelná údržba všech technologií v areálu dle legislativních a technicko-technologických požadavků, která se opakuje každé čtyři roky. „Odstávka výroby v kralupské rafinerii je realizována v souladu s původním plánem. Odstávka je velmi pečlivě připravována – na její přípravě pracuje tým odborníků celé dva roky. Máme sestaven detailní časový plán všech nutných prací a pohybu lidí v areálu,“ vysvětlil Krzysztof Zdziarski a doplnil: „S ohledem na mimořádnou událost však zintenzívníme prověření dodržování všech bezpečnostních a pracovních předpisů jak na straně naší, tak na straně dodavatelských firem.“

Zdroj: Radka Marková, Unipetrol

Autor: Milan Holakovský

23.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 20 000 Kč Obchodní zástupci Obchodní zástupci - vedoucí maloobchodního prodeje. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - zajištění provozu maloobchodní prodejny, aktualizace webových stránek a internetového obchodu - novinky, změny apod.; zpracovávání nabídek pro konečné zákazníky, jednání a zpracování nabídek pro ostatní zákazníky (projektanti, stavební firmy), Poaždujeme: řidičský průkaz sk. B, Nabízíme: příspěvek zaměstnavatele na stravenky 60,-Kč; příspěvek na dovolenou 10.000 ročně, Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Anytrade, spol. s r.o. 02, Zagarolská, č.p. 316, 277 51 Nelahozeves. Informace: Tomáš Hašek, . Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč Obsluha strojů v prádelnách a čistírnách Dělníci v prádelně - expedice. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Kontakt: telefonicky 8:00-14:00, životpisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Nes mělník, s.r.o., Vodárenská, č.p. 1161, 278 01 Kralupy nad Vltavou 1. Informace: Mária Hlavatá, +420 607 141 094. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladníci - prodejce. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - práce spojené se skladováním zboží, péče o maloobchod , Nabízíme: stravenky, telefon, služební auto, delší dovolená , Kontakt: telefonicky 10:00-12:00, životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Ložiska mělník s.r.o., Kokořínská, č.p. 3566, 276 01 Mělník 1. Informace: Lukáš Poustka, +420 315 622 921,603 494 114. Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 22 000 Kč Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - slušnost a poctivost podmínkou, - vyučení výhodou, - 12-ti hodinové směny denní/noční, krátký/dlouhý týden, - nabízíme firemní benefity a odměny, Kontakt: telefonicky po-pá 8:00-16:00. Pracoviště: Radius s.r.o. - nelahozeves, 277 51 Nelahozeves. Informace: Bedřich Suchý, +420 602 694 558.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

VIDEO: Zdrogovaný motorkář skončil v rybníce

Vyvrcholením retrospektivních oslav republiky byl lampionový průvod, v jehož čele jelo spřežení s kočárem, v němž spočinul T. G. Masaryk.
44

Kralupy kulturním programem oslavily Den republiky

Jak jsme se změnili: Češi, Moravané a Slezané 1918-2018

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Žijeme skoro o tři desítky let delší životy. Je nás o šest set tisíc víc. Ale rozvádíme se šestadvacetkrát častěji než za první republiky.

Napadení záchranářů není vzácné. Útočníci je někdy i pokousají

Střední Čechy - Snaží se chránit lidské životy, ale nedá se říct, že by jim to někdy jejich okolí usnadňovalo. Napadení záchranářů není ničím výjimečným, vysvětluje jejich mluvčí Petra Effenbergerová. Hlášená napadení letos byla čtyři, s agresivitou pacientů se ale záchranáři setkávají prakticky denodenně.

Rvačka před bowlingem a velká oprava lipenského expresu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 22. října 2018.

V kralupské rafinérii se chystá havarijní cvičení

Mělnicko – Simulace zásahu při úniku oblaku plynného propylenu uvnitř rafinérie s možností rozšíření mimo areál. To bude námětem cvičení v kralupské rafinerii, kterou uskuteční Unipetrol ve středu 24. října mezi devátou a jedenáctou hodinou dopoledne.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT