VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Kralupech zabíjel výbuch par. Ale kde se vzaly?

Kralupy nad Vltavou – Ve čtvrtek do pozdních večerních hodin a v pátek od rána až do odpoledne pracovali vyšetřovatelé hasičů společně s kriminalisty na místě tragédie v Kralupech nad Vltavou. U silničního terminálu, na distribučním místě kralupské rafinerie, dvě hodiny před čtvrtečním polednem explodovala obří nádrž na pohonné hmoty, jíž mohutný výbuch rozerval korunu. Neštěstí nepřežilo šest pracovníků externí firmy (zajišťující práce, jež zřejmě měly souviset s přípravami na opětovné zprovoznění odstaveného zásobníku); další dva utrpěli vážná zranění.

23.3.2018 AKTUALIZOVÁNO 23.3.2018
SDÍLEJ:

Ve čtvrtek došlo k výbuchu v chemičce Synthos při čištění nádrže. Zahynulo šest dělníků.Foto: Deník / Pech Karel

Nádrž byla odpojená

Ve čtvrtek se vyšetřovatelé zaměřili především na ohledání obětí, aby těla, na špatně přístupných místech zavalená troskami armatur, bylo možno vyprostit. Pátek pak patřil zjišťování dalších souvislostí zkoumání funkčnosti zařízení. Před polednem mohli vyšetřovatelé konstatovat jediné: potvrdit, že v zásobníku tvaru válce o objemu asi 200 metrů krychlových opravdu explodovaly výpary z hořlavých kapalin, jak se všeobecně předpokládalo již bezprostředně po tragédii.

Co způsobilo iniciaci, stále zůstává předmětem zjišťování – a nejasný zatím zůstává i původ par. Exploze totiž zničila nádrž, která byla dlouhodobě mimo provoz: odstavená a zcela odpojená zůstávala podle informací hasičů již čtyři měsíce; informace z firmy dokonce hovoří o tom, že se údajně nepoužívala už několik let.

„Výše škody zatím vyčíslena není,“ řekla Deníku Vladimíra Kereková z centrály středočeských hasičů. Vzhledem k tomu, že vyšetřovatelé přizvali znalce, lze očekávat, že konečné závěry budou k dispozici až po vypracování posudků. Spíše tedy v řádu měsíců nežli týdnů.

Zemřelo pět Rumunů?

Minulostí jsou již spekulace o totožnosti obětí. Ve čtvrtek bylo známo pouze to, že vedle občana České republiky zemřelo pět cizinců. Dohady hovořily o tom, že mohlo jít o Poláky, Ukrajince či Rumuny – a v pátek se potvrdilo, že se zřejmě jednalo o občany Rumunska. Uvádějí to alespoň informace rumunské diplomacie. Policejní mluvčí Markéta Johnová uvedla, že oficiálně je zatím potvrzena totožnost tří obětí – přičemž ve dvou případech se jednalo o cizince. Je nicméně možno předpokládat, že cizinci byli i zbývající zemřelí.

Páteční upřesnění informací také ukázalo, že hospitalizováni jsou nadále oba zranění. Pacient, o němž Petra Effenbergerová z centrály středočeské záchranné služby informovala, že má popáleniny II. stupně na deseti procentech povrchu těla, je v péči specialistů vinohradské nemocnice a jeho stav mluvčí nemocnice Hana Vránová označila jako stabilizovaný; druhý, který podle Effenbergerové utrpěl devastující poranění obličeje, zůstává v péči lékařů v pražském Motole.

Úkony spojené s vyšetřováním se ve čtvrtek a v pátek neodehrávaly pouze na místě tragédie. Policisté se také zaměřují na výslechy svědků, a to jak k okolnostem samotné exploze, tak k technologickým postupům a dodržování bezpečnostních pravidel. O totéž se v rámci svého šetření zajímají také pracovníci inspektorátu práce. Podle aktuálních předpokladů by ke konkrétním závěrům mohli dospět do čtvrt roku.

Odstávka jde podle plánu

K explozi došlo podle slov mluvčího společnosti Unipetrol Pavla Kaidla v době útlumu výroby v rafinérii před takzvanou zarážkou – rozsáhlejším zastavením výroby v celé rafinérii kvůli údržbě a modernizaci. Dlouhodobě plánovaná zarážka, jež se provádí jednou za čtyři až pět let, má trvat od 27. března do 9. května. Postupné utlumování výrobního procesu však začalo již s týdenním předstihem: v úterý 20. března. Mimořádná událost na silničním terminálu, který je mimo vlastní areál, provoz rafinérie ani přípravy zarážky nijak nepoznamenala.

Vyjádření společnosti Unipetrol k mimořádné události:
Unipetrol spolupracuje s policií a zahájil vlastní vyšetřování
- Situace je pod kontrolou
- Provoz rafinérie a zásobování palivy není v ohrožení
- Obyvatelům obcí a měst v okolí areálu nehrozí žádné nebezpečí
- Probíhá vyšetřování Police ČR
- Během události nedošlo k úniku nebezpečných látek a k ohrožení životního prostředí
- Unipetrol zahájil vlastní vyšetřování – zaměří se na příčiny mimořádné události a nápravná opatření
Společnost Unipetrol přijala opatření, která se vztahují k mimořádné události na silničním distribučním terminálu před areálem její rafinérie v Kralupech nad Vltavou. Ve čtvrtek 22. března v 10.00 došlo k explozi bez následného požáru na jedné z prázdných skladovacích nádrží, která nebyla v provozu. Tyto práce neměly souvislost s aktuálně realizovanou plánovanou odstávkou výroby v kralupské rafinerii.
„Ihned po explozi jsme aktivovali havarijní plán nejvyššího stupně. Bezodkladně jsme vstoupili do komunikace a spolupráce s Policií České republiky a složkami integrovaného záchranného systému a zasedl náš interní krizový štáb. Jeho jednání pokračuje i v pátek.“ řekl Krzysztof Zdziarski, předseda představenstva společnosti Unipetrol.
Byla zřízena interní vyšetřovací skupina. Zaměří se na podrobné prozkoumání příčin a na to, zda byly dodrženy všechny bezpečnostní a pracovní předpisy jak na straně naší, tak na straně dodavatelských firem. I když všichni pracovníci, kteří se pohybují v areálu, jsou proškoleni, budou zintenzivněny kontroly na dodržování předpisů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
„Prostřednictvím partnerských firem jsme vyjádřili hlubokou soustrast pozůstalým a nabídli jim v této velmi těžké situaci naši pomoc. Přejeme rovněž brzké uzdravení zraněným pracovníkům. Zároveň bychom rádi poděkovali pracovníkům integrovaného záchranného systému za profesionální zásah bezprostředně po mimořádné události a efektivní součinnost s interními záchrannými a bezpečnostními složkami. Současně se obyvatelům okolních obcí a měst omlouváme za způsobené nepříjemnosti,“ řekl Krzysztof Zdziarski.
Mimořádná událost by neměla ovlivnit plánovanou odstávku výroby v kralupské rafinerii, jejíž hlavní část je na programu od 27. března do 9. května. Jde o plánované zastavení výroby, jehož primárním důvodem je pravidelná údržba všech technologií v areálu dle legislativních a technicko-technologických požadavků, která se opakuje každé čtyři roky. „Odstávka výroby v kralupské rafinerii je realizována v souladu s původním plánem. Odstávka je velmi pečlivě připravována – na její přípravě pracuje tým odborníků celé dva roky. Máme sestaven detailní časový plán všech nutných prací a pohybu lidí v areálu,“ vysvětlil Krzysztof Zdziarski a doplnil: „S ohledem na mimořádnou událost však zintenzívníme prověření dodržování všech bezpečnostních a pracovních předpisů jak na straně naší, tak na straně dodavatelských firem.“

Zdroj: Radka Marková, Unipetrol

Autor: Milan Holakovský

23.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 22 620 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) Učitelé na 1. st. základních škol. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22620 kč, mzda max. 33140 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: kvalifikaci pro 1.stupeň ZŠ/titul Mgr./, praxe v oboru vítána, trestní bezúhonnost, flexibilitu, řidičský průkaz sk. B, Nabízíme: příspěvek na stravu, vitamíny/1x ročně/, 1x za 2 roky zdrav. obuv, 3x za rok pracovní večeře, Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola cítov, okres mělník, 277 04 Cítov. Informace: Iveta Rechcíglová, +420 728 249 674.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 20 000 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel/ka v MŠ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Mateřská škola nelahozeves, okres mělník - příspěvková organizace, Školní, č.p. 10, 277 51 Nelahozeves. Informace: Hana Sadílková, +420 725 955 300.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 13 000 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol Učitelé na 1. stupni základních škol. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: -požadujeme znalost anglického jazyka, Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola želízy, okres mělník, příspěvková organizace, 277 21 Liběchov. Informace: Zuzana Paprčková, +420 315 697 218.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 17 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Provozní zámečníci, údržbáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - provádění oprav strojních zařízení v energetice, komunikace s mistrem ohledně realizace zakázek, periodické kontroly strojního zařízení v energetice, zajištění odborných činností dle požadavků zákazníka, Požadujeme: SOU,SŠ, praxe na obdobné pozici, dobé organizační a komunikativní schopnosti, schopnost rychle se učit, důslednost, samostatnost, flexibilitu a loajalitu, ZK 111 výhodou, Nabízíme: firemní benefity, možnost osobního i profesního rozvoje, závodní stravování, 5 týdnů dovolené, Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Energetické opravny, a.s. - horní počaply, 277 03 Horní Počaply. Informace: Marie Slowiková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

STŘÍBRNÝ. Paratriatlonista Jan Tománek slaví zisk stříbrné medaile v závodě světového poháru v kanadském Magogu, čímž vylepšil své dosavadní maximum.
34

Stříbro je satisfakce, říká Tománek

V Cítově se hrálo Naostro.
20

VIDEO: V Cítově se hrálo Naostro

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Venkovnímu koupání přeje nejen počasí, ale i kvalita vody

Střední Čechy – Sezona je obzvlášť příznivá. Koupání je většinou stále možné bez jakýchkoli omezení. Kvalitu vody ve sledovaných lokalitách hodnotí středočeští hygienici většinou nejpříznivějším stupněm 1, případně 2 kvůli menší průhlednosti. Trojka označující zhoršenou jakost vody zůstává kvůli výskytu sinic pouze písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Zde se citlivějším jedincům doporučuje použít po koupání sprchy, které jsou v zázemí k dispozici.

Spalničky nedávají pokoj, onemocněl mladistvý

Střední Čechy – Onemocnění spalničkami ve středních Čechách stále nedalo pokoj. Po dvou nadějných týdnech, kdy pacienti nepřibývali, v pátek hygienici ohlásili další nový potvrzený výskyt onemocnění. Jde o mladistvého, který byl hospitalizován na infekčním oddělení.

AKTUALIZOVÁNO

Ředitel středočeské záchranky složil funkci. Aby byl klid

Střední Čechy – Odcházím, i když jsem nevinen – je ale třeba, aby středočeští záchranáři měli klid na svou práci. Tak lze shrnout postoj dlouholetého ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martina Houdka, který v pátek rezignoval na svou funkci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT