VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výbuch nádrže v rafinérii nepřežilo šest lidí

Kralupy nad Vltavou /FOTOGALERIE/ – Šest lidí ve čtvrtek zemřelo při mohutném výbuchu na distribučním pracovišti rafinérie v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku; další dva lidé utrpěli zranění, která Petra Effenbergerová z centrály středočeských záchranářů klasifikovala jako středně těžká.

22.3.2018 AKTUALIZOVÁNO 22.3.2018
SDÍLEJ:

Exploze usmrtila 6 lidí, dva jsou těžce zraněni.Foto: Deník / Walterová Barbora

Kralupy nad Vltavou – Šest lidí ve čtvrtek zemřelo při mohutném výbuchu na distribučním pracovišti rafinérie v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku; další dva lidé utrpěli zranění, která Petra Effenbergerová z centrály středočeských záchranářů klasifikovala jako středně těžká. Pacienta se zraněním v obličeji lékaři nemocnice v pražském Motole po ošetření popustili, druhý zůstává v péči specialistů vinohradské nemocnice. Má popáleniny II. stupně na deseti procentech povrchu těla. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady se podle své mluvčí Jany Roubalové zprvu připravovala na přijetí většího počtu pacientů v rámci takzvaného traumaplánu, nicméně ještě během dopoledne bylo možno mimořádná opatření odvolat.

Jen jedna exploze a dost

Lidem, kteří nepřežili, se již nedalo pomoci. „Utrpěli zranění neslučitelná se životem a zasahující lékaři byli nuceni konstatovat smrt,“ uvedla Effenbergerová. Vedení kralupské radnice má informace, že mezi zesnulými je občan České republiky a pět cizinců.

Exploze se ozvala dvě hodiny před polednem v místě, kde desítka pracovníků z externí dodavatelské společnosti čistila prázdný zásobník na pohonné hmoty. Obří skladovací nádrž výbuch zničil; zcela odtrhl její horní část. Hořet nezačalo – a záhy po výbuchu bylo zřejmé, že nedošlo k úniku škodlivin a ani nehrozí další výbuchy. Tyhle informace starosta Kralup Petr Holeček (STAN) předal i do Prahy na krajský úřad. „Po ujištění starostou i Policií ČR, že obyvatelé nejsou ohroženi na životech, nebylo zatím nutné svolat krajský krizový štáb. Nebyl aktivován ani krizový štáb města,“ konstatovala středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), která je současně předsedkyní bezpečnostní rady kraje. Hejtmanství nicméně vývoj pozorně sledovalo. „Pracovníci krizového řízení informovali město i všechny složky integrovaného záchranného systému, že je kraj na jejich vyžádání připraven poskytnout jakoukoli pomoc,“ doplnila Helena Frintová z krajského úřadu.

Vše zůstává v šetření

Co během prací odehrálo, je zatím předmětem spekulací. Vyšetřovatelé hasičů, kteří okolnosti zkoumají společně s kriminalisty, budou nejspíš znát závěry až v řádu týdnů – a možná i měsíců, předpokládá Petr Svoboda z centrály Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje. Bude třeba vyhodnotit zjištění z místa události, výslechy – a zřejmě dojde i na laboratorní zkoumání komponent odebraných na místě exploze a na znalecká vyjádření. Teprve v průběhu vyšetřování také bude stanoven odhad způsobené škody.

K dohadům, že nejspíš se mohla objevit jiskra, která v nádrži zažehla výpary z paliva, se zatím hasiči nechtějí vyjadřovat. Stejně jako k tomu, zda šlo o spíš o pochybení, nebo o nešťastnou náhodu. Co říci k příčinám tragédie zatím nemá ani policejní mluvčí Markéta Johnová.

Svoboda pouze připomněl obecné pravidlo, že zkoumání začíná zformulováním několika možných verzí, které jsou postupně vylučovány. To, že předpokládá chybu při dodržování technologického postupu, naznačil třeba manažer krizového řízení kralupské radnice Lukáš Hodík. A jasno měl zaměstnanec kralupské chemičky, s nímž Deník hovořil už krátce po události. „Někdo musel udělat zásadní chybu a něco podcenil,“ uvedl muž, který si přál zůstat v anonymitě. „Ti chlapi museli porušit bezpečnostní předpisy – asi nádrž špatně odvětrali,“ konstatoval. S dodatkem, že při běžném čistění nádrže před revizí se používají inertní plyny, dusík, výplach vodou…

Zda pracovníci přesně věděli, co a jak mají dělat, a zda to také skutečně dělali, zajímá i Státní úřad inspekce práce. Jeho inspektorát pro Středočeský kraj bude zkoumat, zda byl dodržen technologický postup. Podle dokumentace také prověří, zda zaměstnavatel splnil všechny své povinnosti včetně proškolení v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Nasazení záchranných složek

* Záchranáři:
- Pět pozemních posádek středočeské záchranné služby
- Dva vrtulníky letecké záchranky (z Prahy a z Liberce)
* Hasiči:
- Dvě podnikové jednotky
- Dvě jednoty středočeských profesionálních hasičů
- Jedna jednotka dobrovolného sboru

Rafinérie jela v útlumu

Provoz rafinérie událost zřejmě dramaticky nepoznamená. Zdá se tomu alespoň nasvědčovat vyjádření mluvčího společnosti Unipetrol Pavla Kaidla, který potvrdil, že k nehodě došlo v době útlumu výroby. V rámci příprav na takzvanou zarážku neboli odstávku výrobního areálu, která se kvůli pravidelné údržbě všech zařízení provádí jednou za čtyři až pět let (předchozí zarážka byla na podzim roku 2013). Úplné přerušení provozu se letos předem plánovalo od 27. března do 9. května – s tím, že práce mělo zajišťovat přes 1800 lidí. Celkové náklady měly přesáhnout miliardu korun – z čehož 400 milionů Kč bylo určeno pro nové investiční projekty. 

Odpoledne Radka Marková z Unipetrolu zdůraznila, že výbuch na silničním terminálu nemá s plánovanou zarážkou rafinerie souvislost. „Mimořádná událost způsobila dočasné zastavení distribuce pohonných hmot přes silniční terminál,“ doplnila Marková. Již pracovník firmy, s nímž Deník hovořil dopoledne, upozornil, že k tragédii došlo v úseku distribuce pohonných hmot – mimo hlavní areál Unipetrolu ve směru na Veltrusy. 

Kralupská tragédie otřásla i politiky. Řada z nich během čtvrtka vyjadřovala projevy soustrasti.

Větší malér, poznal hned dlouholetý pracovník
Ačkoli tragická událost pro obyvatele Kralup neznamenala hrozbu, čtvrteční dění v chemičce se ve městě setkávalo s velkou potvorností. „V chemičce jsem pracoval dlouhé roky v elektroúdržbě. Když to začalo po městě houkat, tušil jsem, že se stalo něco většího,“ řekl Deníku devětašedesátiletý Jiří z Kralup, který v podniku pracoval od vyučení až do důchodu. „V prvních minutách jsme nikdo nic netušili. Pak hlásil i něco rozhlas – a zbytek jsem si přečetl na webu Deníku. Naše sídliště je přece jen vzdáleno od chemičky pár kilometrů. Podle všeho u výbuchu nezahynul nikdo z mých známých. Už jsme většinou v důchodu. Je to ale vždycky malér. To víte, chemický podnik. To je jako stát jednou nohou v minovém poli. Ale člověk si po čase zvykne a nevnímá to. A to je možná to hlavní nebezpečí: že se podcení bezpečnostní předpisy a člověk to bere jako rutinu,“ podělil se o své pocity.

To, že se v Kralupech něco děje, zaznamenal dopoledne podle zvuku houkaček i důchodce Štěpán B. z nedalekých Uhů, který byl s chemičkou také roky svázán coby pracovník velína na úseku styrenu. „To víte, podnik Kaučuk, dnes Unipetrol, zaměstnával tisíce lidí; většina z nás pracovala tam a známe se. O to více se to člověka dotkne, když dojde k neštěstí,“ řekl senior. 

Autor: Milan Holakovský, Kateřina Nič Husárová

22.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 22 620 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) Učitelé na 1. st. základních škol. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22620 kč, mzda max. 33140 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: kvalifikaci pro 1.stupeň ZŠ/titul Mgr./, praxe v oboru vítána, trestní bezúhonnost, flexibilitu, řidičský průkaz sk. B, Nabízíme: příspěvek na stravu, vitamíny/1x ročně/, 1x za 2 roky zdrav. obuv, 3x za rok pracovní večeře, Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola cítov, okres mělník, 277 04 Cítov. Informace: Iveta Rechcíglová, +420 728 249 674.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 20 000 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel/ka v MŠ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Mateřská škola nelahozeves, okres mělník - příspěvková organizace, Školní, č.p. 10, 277 51 Nelahozeves. Informace: Hana Sadílková, +420 725 955 300.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 13 000 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol Učitelé na 1. stupni základních škol. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: -požadujeme znalost anglického jazyka, Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola želízy, okres mělník, příspěvková organizace, 277 21 Liběchov. Informace: Zuzana Paprčková, +420 315 697 218.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 17 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Provozní zámečníci, údržbáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - provádění oprav strojních zařízení v energetice, komunikace s mistrem ohledně realizace zakázek, periodické kontroly strojního zařízení v energetice, zajištění odborných činností dle požadavků zákazníka, Požadujeme: SOU,SŠ, praxe na obdobné pozici, dobé organizační a komunikativní schopnosti, schopnost rychle se učit, důslednost, samostatnost, flexibilitu a loajalitu, ZK 111 výhodou, Nabízíme: firemní benefity, možnost osobního i profesního rozvoje, závodní stravování, 5 týdnů dovolené, Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Energetické opravny, a.s. - horní počaply, 277 03 Horní Počaply. Informace: Marie Slowiková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

STŘÍBRNÝ. Paratriatlonista Jan Tománek slaví zisk stříbrné medaile v závodě světového poháru v kanadském Magogu, čímž vylepšil své dosavadní maximum.
34

Stříbro je satisfakce, říká Tománek

V Cítově se hrálo Naostro.
20

VIDEO: V Cítově se hrálo Naostro

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Venkovnímu koupání přeje nejen počasí, ale i kvalita vody

Střední Čechy – Sezona je obzvlášť příznivá. Koupání je většinou stále možné bez jakýchkoli omezení. Kvalitu vody ve sledovaných lokalitách hodnotí středočeští hygienici většinou nejpříznivějším stupněm 1, případně 2 kvůli menší průhlednosti. Trojka označující zhoršenou jakost vody zůstává kvůli výskytu sinic pouze písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Zde se citlivějším jedincům doporučuje použít po koupání sprchy, které jsou v zázemí k dispozici.

Spalničky nedávají pokoj, onemocněl mladistvý

Střední Čechy – Onemocnění spalničkami ve středních Čechách stále nedalo pokoj. Po dvou nadějných týdnech, kdy pacienti nepřibývali, v pátek hygienici ohlásili další nový potvrzený výskyt onemocnění. Jde o mladistvého, který byl hospitalizován na infekčním oddělení.

AKTUALIZOVÁNO

Ředitel středočeské záchranky složil funkci. Aby byl klid

Střední Čechy – Odcházím, i když jsem nevinen – je ale třeba, aby středočeští záchranáři měli klid na svou práci. Tak lze shrnout postoj dlouholetého ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martina Houdka, který v pátek rezignoval na svou funkci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT