Sedm dní před nejvyšší vodní hladinou začaly silné deště zaplavovat lokální místa na jihu Čech a nikoho ani nenapadlo, co v nadcházejících dnech přijde. Už 8. srpna však v jižních Čechách začala voda ve velkém zaplavovat města a vesnice a všichni věděli, kam voda teče. Záplavy hrozili i ve středních Čechách. Ve Všestudech preventivně evakuovali obyvatele tamního domova důchodců.

O den později dosáhla večer hladina těsně pod hladinu třetího povodňového stupně, který se vyhlašuje při výšce hladiny 5,5 metru. V ohrožených obcích se začali připravovat na nejhorší, voda zaplavila kemp ve Veltrusích.

Tehdejší víkendové počasí z 10. na 11. srpna však začalo všechny uklidňovat. Voda šla pomalu dolů a rozvodněné řeky Labe a Vltava se staly turistickou atrakcí pro celé rodiny.

Nečekaný zvrat ale přinesla noc z neděle na pondělí. Ustavičné deště začaly prudce zvedat hladinu Labe i Vltavy a už v pondělí 12. srpna byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity. V obcích začaly menší evakuace a všichni se připravovali na nejhorší. V Kralupech nad Vltavou museli evakuovat 120 pacientů tamní nemocnice.

Do nešťastného rána se probudilo Mělnicko 13. srpna. Začaly evakuace v mnohých obcích a městech. V Mělníku opouštěli svá obydlí lidé ze Pšovky a z Mlazic, v Kralupech lidé ze sídliště Cukrovar a blízkého okolí. Nejhorší prognózy ukazovali, že by hladina mohla v Mělníku vystoupat až k devíti metrům. Voda zaplavila velkou část neratovické Spolany.

Probdělá noc evakuovaných i těch, kteří byli vodou ohroženi, ukázala další sílu přírodního živlu. Ve středu 14. srpna večer už hladina dosáhla deseti metrů a zaplavila další domy. Společenské domy a tělocvičny se začaly rychle plnit lidmi bez střechy nad hlavou.

Ve čtvrtek 15. srpna se kolem poledne dala voda na ústup při kulminační hladině 10,77 metru. Z mnoha obcí byla jen jezera, ze kterých koukaly střechy domů. Obyvatele Mělnicka navíc ohrozil unikající chlor ze Spolany.