Povodně před pěti lety zasáhly velkou část Mělníka. Pod vodou se ocitly ulice, u kterých by to nikdo nikdy nepředpokládal. Desítky domů v městských částech Mlazice, Pšovka a Rybáře zaplavila voda, místy až po střechy.

„Přímo v Mělníku povodeň zasáhla 390 domů, ve kterých bydlelo 1355 občanů,“ uvedla mluvčí mělnické radnice Helena Vavřinová. Řada lidí tehdy našla střechu nad hlavou u svých známých, sto osmnáct jich muselo do náhradních ubytování ve školách.

Nejhorší škody voda napáchala v domech v ulici Čertovská, Přístavní a v městské části Rybáře. V Mělníku bylo po povodních centrum Českého červeného kříže, které pomáhalo vyplaveným z okolních obcí. Jen za odstraňování následků povodní, jako například sanace a odvoz odpadu, zaplatilo město 15 milionů korun. Na mnoha domech jsou zřetelné následky povodní do dnešního dne.

 

SRPNOVÉ POVODNĚ V MĚLNÍKU V ČÍSLECH

Celkové škody soukromých osob se vyšplhaly pře 240 milionů korun. Jen v Mělníku byla nařízena demolice 40 domů, u dalších 8 byla nutná částečná demolice. V mělnickém autokempu vzniklo 20 ubytovacích jednotek jako dočasné bydliště pro rodiny bez střechy nad hlavou. Ve čtvrtek 15. srpna sahala voda do výše 10,77 metru.

Ohlédnutí za třemi dny povodní na Mělnicku

Paličák chtěl záplavy přečkat za komínem (15. srpna)
Kly/ Vesnice, kterou postihují záplavy dvakrát za rok, neměla ještě v úterý večer z Labe strach. Stoleté vodě se bránila až do půlnoci, kdy nastala evakuace. „ Stoupá pomalu, ale stále,“ řekl starosta Martin Kurz ve chvíli, kdy už plavala dolní část vesnice.

„ Takovou vodu nikdo nepamatuje,“ řekla dobrovolnice, která při evakuaci pomáhala. Přesto někteří lidé odmítali opustit své domy. „ Starší muž záchranářům řekl, že si vyleze na střechu a tam záplavy přečká,“ vyprávěla.

Hasiči probouzeli obyvatele ohrožených čtvrtí. Zaplavenou ulici během několika desítek minut opustilo asi padesát lidí. Většina z nich mířila ke svým známým a příbuzným. Na další evakuované čekala škola v Záboří. „Máme asi 25 karimatek a spacích pytlů. Lidé, kteří mají deky, ale mohou spát i na žíněnkách,“ řekla ředitelka školy Jana Palanská. S nešťastnými lidmi přijížděli i psi, kteří byli neklidní a vystrašení. „Přivážejí další domácí zvířata, hlavně prasata. Manžel je vozí do zemědělského družstva, kde pracuje,“ doplnila.


Město přišlo o pevnou telefonní síť (15. srpna)
Kralupy,Mělník/ V Kralupech, které řeka rozdělila na dvě části, už není v provozu většina pevných linek. Platí tři krizová čísla.


Silnice zalila voda z řek (15. srpna)
Mělnicko/ Neprůjezdné už jsou Hořín, Lužec nad Vltavou, Zelčín, Vrbno, Brozánky, Bukol, Vraňany, Veltrusy, Vliněves a Horní Počaply. Kralupy zůstávají zavřené. V Mělníku jsou zavřené starý i nový most a křižovatka na Pšovce. Obousměrně neprůjezdná je dálnice D8 z Parhy do Teplic, na 15,5 kilometru se protrhl dálniční most. Neprůjezdná je i silnice I/16 v Nových Ouholicích, objížďka vede přes Horňátky. Zavřen je velký úsek silnice I/9. Zatopeny jsou Kly a Liběchov. Z Prahy do Mělníka se lidé dostanou přes Byšice, do České Lípy pokračují přes Mšeno.


Hasiči zachraňovali lidské životy (15. srpna)
Mělník/ Včera po poledni jeli hasiči s člunem do zatopeného Vrbna pro ženu s dítětem. Rychle stoupající voda jim však odřízla cestu. Vjeli do ní a potopené auto vytáhl až traktor. Později zachránili bezdomovce, který zůstal mezi Brozánkami a Vlíněvsí. Hasiči pluli k muži na člunu. Stejným způsobem vysvobodili 15 Ukrajinců, kteří neodešli z areálu mladických loděnic.


Pod hladinou Vltavy v Kralupech zmizel řidič s autem
(15. srpna)
Kralupy nad Vltavou/ Proud rozvodněné Vltavy strhl včera kolem půl paté odpoledne v Kralupech nad Vltavou osobní vůz s řidičem. „Očitý svědek vypověděl, že auto s mužem zmizelo pod vodou, řidič však na hladinu nevyplaval,“ řekla policejní mluvčí Nina Kopecká. Na místo dorazili potápěči, kteří se k autu ponořili, muže v něm však nenašli. Podle mluvčí byla ale voda u dna kalná a značně snižovala viditelnost.


Lidé se schovávali za dveřmi zatarasenými nábytkem (16. srpna)
Mělník/ V Mlazicích včera ráno stále stoupala voda. Řeka protékala patry domů, v kterých už měli lidé přestěhované věci v přízemí. Šla přes Českolipskou ulici směrem do Sokolské, Komenského a Karoliny Světlé. Ve středeční noci pokračovala evakuace. „Hodně lidí odmítalo domy opustit. Zamykali, stavěli za dveřmi zátarasy z nábytku a byli tam v úplné tmě. Ozvali se, až když šlo do tuhého,“ řekla místostarostka Jarmila Erbanová. Zatvrzelý starý pár v zaplavené Českolipské ulici, o kterém se štáb dozvěděl až od pražských příbuzných, zachránili hasiči z Káraného s obojživelníkem. „Jinak by se k nim nedostali, byli už úplně mokří,“ doplnila Erbanová. Později hasiči při záchraně dalších lidí jediný transportér ve městě utopili. Podle vyšetřovatele Zbyňka Štajnce jej nedokážou vyprostit. Lůžka, deky ani zásoby jídla pro evakuované městu nescházejí.


Trosečníkům ze zámku došly zásoby (16. srpna)Veltrusy/ V zámku, který je ostrovem v zaplaveném parku, zůstalo šest lidí. Už jim došlo jídlo i baterie, zásoby by jim měl shodit vrtulník. Voda už pozvolna klesá, v noci tam pomáhají vojáci. Mezi uprchlíky jela včera záchranka pro starší ženu, která situaci psychicky nezvládla. Podle Petra Hlaváče ze štábu dostalo město například bochníky chleba a vody z Odolene Vody nebo další zásoby z polského města Wroclaw.


Voda už vydala prvního mrtvého (17. srpna)
Kralupy/ Mrtvého řidiče z vozidla, které ve středu u zaplaveného kruhového objezdu narazilo do zdi a potopilo se, včera našli hasiči. „Ležel na silnici obličejem dolů,“ řekla mluvčí mělnických policistů Nina Kopecká. Podle svědků projelo auto dva zátarasy varující před nebezpečnou zónou. Skončilo v hloubce čtyři až šest metrů. Policisté zatím neznají totožnost utonulého.


Záplavy postihly přes čtyřicet míst (17. srpna)
Mělnicko/ Rozvodněné řeky Vltava a Labe na Mělnicku zaplavily Dolánky, Chvatěruby, část Kralup nad Vltavou, Nelahozeves, Miřejovice, Veltrusy, Všestudy, Staré a Nové Ouholice, Vepřek, Dušníky nad Vltavou, Vojkovice, Křivousy, Dědibaby, Bukol, Kozárovice, Zálezlice, Vraňany, Lužec nad Vltavou, Chramostek, Zelčín, Vrbno, Hořín, Brozánky, Vlíněves, Křivenice, Dolní Beřkovice, Horní Počaply, část Liběchova, část Mělníka, Kelské Vinice, Kly, Větrušice, Tuha, Dušníky u Obříství, Semilkovice, Obříství, část Tišic, Mlékojedy, Libiš, část Neratovic a Lobkovice.


Silnice jsou úplně zničené
(17. srpna)
Mělnicko/ Na silnicích druhé a třetí třídy mělnického okresu vznikl při záplavách škoda 721 milionů korun. Ve všech deseti okresech Středočeského kraje přesáhla společná škoda 872 milionů korun.


Hydraulika zdymadel je poškozená
(17. srpna)
Mělnicko/ Voda poškodila 50 elektromotorů na zdymadlech a vodních dílech Labe. Jejich vysušení potrvá několik týdnů. Ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek nevyloučil únik olejů a odstávku zařízení. Na řece zůstávají i odstřelené lodi. Před miřejovickým jezem je potopená vana z remorkeru, která ohrožovala kralupský most.


Opilý muž utopil koně v řece (17. srpna)
Veltrusy/ Podnapilý muž, který plavil koně v rozvodněné Vltavě, se včera málem utopil. Na poslední chvíli ho z řeky vytáhli záchranáři z vrtulníku, který náhodou právě letěl nad městečkem. Kůň, který se ve vodě zamotal do naplavenin, se utopil. Podle mělnické policejní mluvčí Niny Kopecké stále řada dobrodruhů projíždí na lodičkách nebo člunech řeky. Ohrožují tím sebe i záchranáře.