Desítky lidí si o víkendu připomněly smutné výročí ničivých povodní, které obec zasáhly přesně před pěti lety. Celé slavnostní setkání odstartovaly přeletem nad obcí JAS – 32 Gripen z Čáslavi. „Nad naší obcí totiž drží už od dob povodní patronát. Přeletem nad naší obcí se s námi loučily v roce 2002. Tentokráte nám zahájily slavnostní setkání po pěti letech,“ prozradil starosta Zálezlic Josef Šulc. Nízkoletící stíhačky vzbulovaly rozruch po celé obci. Lidé je sledovali dalekohledy a fotili si je ze svých zahrad.

Třicítka především starších lidí, čestných občanů a lidí z institucí, kteří při povodních nejvíce pomáhali, se poté odebrala do sálu školy. Tam oslavy pokračovaly krátkou vzpomínkou starosty obce Josefa Šulce. „Situace se v obci od ničivých povodní velmi změnila. Stát se tak mohlo jen díky vlně solidarity, která se po katastrofě vzedmula,“ uvedl zálezlický starosta.

Petr Froelich (vlevo) a starosta Josef Šulc při přebírání čerstvého občanství.

Zásluhu na tom mají obětaví dobrovolníci, stát i Středočeský krajský úřad. Katastrofa, kterou velká voda v obci napáchala, se dostala do povědomí lidem v republice díky včasným informacím regionálních novin, celostátních televizí i rádií. „Do obce tak brzy začala proudit mohutná vlna humanitární pomoci a to jak v materiální, tak i finanční podobě. Za tuto pomoc bych chtěl všem lidem co nejsrdečněji poděkovat!“ vzpomněl starosta.

Nechyběly ani projevy dalších obyvatel obce. Při vzpomínkách na děsivé dny, které by lidé nejraději ze svých životů vymazali, tekly mnohým lidem slzy z očí.

U příležitosti pátého výročí udělil starosta Šulc čestné občanství Petru Fröhlichovi. „Od povodní k nám pravidelně každý rok na čtrnáct dní jezdí pomáhat. Dělá to všechno v rámci své dovolené. Do Zálezlic přišel těstě poté, co velká voda opadla,“ uvedl starosta.

Oslav se také účastnili dobrovolní hasiči z Mnichova Hradiště na Mladoboleslavsku. „Naše jednotka operovala tady v Zálezlicích a Kozárovicích třiatřicet dní,“ uvedl Jiří Urban, velitel družstva Sboru dobrovolných hasičů z Mnichova Hradiště. O tom, jak na tyto dny vzpomínají mnichovohradiští dobrovolní hasiči, si budete moci přečíst v Mělnickém deníku v některém z dalších vydání.

Nepříjemností je podle starosty fakt, že se jim nepodařilo udržet soudržnost, která obyvatele posilovala v těch nejtěžších chvílích. „Závist, přecházející v některých případech až v nenávist a neukojené ambice některých jednotlivců, nám kazí radost z dobře vykonané práce. Je to bohužel doprovodný jev po prožití tak tragických událostí, se kterými se setkali asi ve většině postižených obcí,“ uvedl při oslavách starosta Josef Šulc s tím, že pevně věří v to, že se jim to časem podaří překonat.

Do budoucna chce obec vybudovat protipovodňový val, aby zabránila rozlití vody.