Byliny dokážou s pokožkou udělat divy. A díky zelenému trendu slaví v péči o pleť velký a triumfální návrat. Silou léčivého býlí se dnes zaklínají i kosmetičtí giganti, do nichž byste to ještě před pár lety sotva řekli. Přibývá ovšem i čistě přírodních značek, v nichž bylinné extrakty najdete ve vysoké koncentraci i kvalitě. Nebo na to můžete jít úplně jinak a pečující přípravky si připravit sami. Překvapivě je to jednodušší, než se zdá. Dokonce na to nepotřebujete ani žádné speciální ingredience nebo nástroje. Důležité je ale vědět, co která léčivka dokáže. Která bude ta vaše?

Břečťan
Bojujete-li s pomerančovou kůží, vezměte si na pomoc břečťan popínavý. Chce to ale počkat si na jeho čerstvé jarní lístky. Právě ty se na boj s celulitidou hodí nejvíce. „Mladé listy jsou mnohem lesklejší a ne tak kožovité jako ty starší. Obsahují kyselinu mravenčí, kávovou a jablečnou, které pozitivně ovlivňují prokrvení kůže a odtok mízních tekutin. Potlačují i hromadění vody v podkožce,“ vysvětluje bylinkářka Monika Golasovská z Bylinkové terapie (www.bylinkova-terapie.cz). Jak břečťan použít? Zkuste si připravit masážní olej!

Zapocenou roušku je vhodné přes den měnit, radí Monika Arenbergerová.
Za špatnou pleť si můžeme sami, říká dermatoložka. Zabijáků pokožky je několik

Kopřiva
Sbírání kopřivy dvoudomé se sice zpravidla neobejde bez požahaných prstů, bohatě se vám to ale vyplatí. Zvlášť pokud vám padají vlasy nebo se potýkáte s mastnými lupy. Obojí totiž tento léčivý plevel dokáže vyřešit. A navrch vlasům ještě dodá lesk a potřebnou pružnost. „Pozor, kopřivu sbírejte jen do poloviny května, později už ne, protože pak obsahuje mnoho dusičnanů,“ upozorňuje bylinkářka Golasovská.

Levandule
Tahle bylina nejen opojně voní, ale také má silné regenerační, hojivé a antibakteriální účinky. To je kombinace, která levanduli pravou předurčuje k péči o problematickou pokožku. Levandule zmírňuje tvorbu pupínků a zároveň předchází jizvičkám po akné. Pomůže vám ale i tehdy, když trpíte na ekzémy nebo se spálíte na sluníčku. A pozor, prospívá i vlasové pokožce! Nejlepší službu vám udělá v podobě levandulového oleje.

Růže
Růže, respektive růžový olej či růžová voda, které se vyrábí z okvětních plátků růže stolisté či damašské, mají v péči o pleť dlouhou historii. Jsou totiž nabité látkami, které pokožce neobyčejně svědčí. V našich končinách narazíte převážně na růži stolistou. „Ta je pro své protizánětlivé a tonizující účinky velmi ceněná v dermatologii,“ podotýká bylinkářka Monika Golasovská. Pečující přípravky z růže působí i proti vráskám, jemně stahují póry a oživují tón pokožky. A sednou i citlivé pleti, kterou dokážou účinně zklidnit.

Ukázka z tvorby Michaely Rabové. Tematické focení.
Nalíčit ženu od základu je jako postavit dům, říká mladá vizážistka z Liberce

Heřmánek
Heřmánek pravý má silné protizánětlivé, hojivé a zklidňující účinky. Svědčí zejména mastnější pleti se sklonem k zánětům, zmírňuje zarudnutí a funguje i jako prevence praskání žilek. A svědčí i vlasům, zejména těm světlejším. „Budete-li vlasy oplachovat heřmánkem, docílíte jejich lesku, pevnosti a zesvětlení. Heřmánkové pleťové vody jsou zase dobré k ošetření vrásčité pokožky. Doporučuji i pleťové napářky. Výborný a jednoduchý na domácí výrobu je pak heřmánkový olej,“ radí bylinkářka.

Měsíček
„Měsíček lékařský je úžasná bylinka, kterou si můžete jednoduše vypěstovat na zahradě nebo i doma v truhlíku,“ říká bylinkářka Golasovská. A nebudete rozhodně litovat. Květy měsíčku zklidňují, vyživují, regenerují a hojí. A protože si umí poradit i s hodně suchou a narušenou kůží, často se používají v přípravcích na popraskané ruce či chodidla, v balzámech na rty či v krémech na dětské opruzeniny. Doma si z měsíčku snadno vyrobíte třeba olej, postup je stejný jako v případě toho heřmánkového (viz box dole). Hotový olej je ale třeba skladovat v tmavém skle. Pro ještě výživnější efekt můžete slunečnicový olej nahradit mandlovým.

Tipy bylinkářky

Kopřivová vlasová voda
Podpoří růst vlasů a dodá jim lesk. Dvě až tři hrsti mladých kopřiv i s kořínky (jsou-li znečistěné, omyjte je nejprve studenou vodou) zalijte 250 ml vroucí voudy, mírně provařte, pak vypněte plotýnku a přidejte 250 ml jablečného octa. Nechte asi 10–15 minut louhovat a nakonec přefiltrujte do lahvičky s uzávěrem. Vlasová voda se nanáší na umyté vlasy jako kondicionér a už se neoplachuje.

Břečťanový olej proti celulitidě
Zpevňuje pokožku a napomáhá její detoxikaci. Velkou hrst čerstvých listů nasekejte nahrubo a vložte do sklenice, která se dá uzavřít, a zalijte 3 dcl slunečnicového oleje. Nechte louhovat alespoň dva týdny na teplém místě, sceďte a zbytky listů dobře vymačkejte. Poté přelijte do tmavé lahve. Olejem každý den masírujte problémové zóny.

Růžová voda
Tonizuje a čistí pleť, předchází stárnutí. Větší hrst okvětních plátků růže stolisté zalijte 2 dcl vroucí vody a nechte přes noc louhovat. Ráno růžovou vodu sceďte a přelijte do skleničky, kterou dejte do ledničky. Tam vydrží 3 až 5 dnů. Na tvář ji nanášejte pomocí tamponu.

Heřmánkový olej
Vyživí pokožku celé rodiny. Čerstvé květy heřmánku nasypte do čisté sklenice a zalijte až po okraj kvalitním slunečnicovým olejem. Důležité je, aby všechny květy byly ponořeny v oleji a nic nekoukalo ven – přečnívající kvítka zplesniví. Sklenici uzavřete a olej nechte louhovat 1 měsíc na sluníčku. Denně protřepávejte a také pravidelně kontrolujte víčko zevnitř, jestli se na něm netvoří plíseň. Při tom ho vždy otřete 40% pálenkou – zafunguje jako dezinfekce. Po měsíci heřmánek přefiltrujte.

LENKA LYSOŇKOVÁ