Přesněji řečeno nikoliv studentů, ale studentek. Všechny čtyři soutěžící jsou totiž mladé slečny, tři z nich navíc čeká v následujících týdnech maturita.

Do projektu vstupují pod odborným vedením zkušené češtinářky Soni Blahníkové, která však na škole učí teprve od loňského září. „Pocházím ze Strakonic, do Mělníka jsem se přivdala. Učila jsem na podnikatelské škole, kterou ale zrušili," popsala svou cestu z jižních Čech až do míst, kde žil František Palacký. „Nicméně studentky, které se projektu účastní, jsou mému srdci blízké," dodala s tím, že si všechny dívky dovede představit coby novinářky.

Anna-Marie Petruková má před sebou ještě více než dva roky středoškolského studia. Sama o sobě tvrdí, že ačkoliv to na první pohled nevypadá, je sportovní typ. „Jezdím na kolečkových bruslích nebo na kole. Také ráda plavu, hraju tenis a pingpong," přiznala osmnáctiletá rodačka z Neratovic.

Vedle sportu ji ovšem baví také sledování filmů, návštěva divadel a četba knih. Nejraději má fantasy. „Jako malá jsem se zamilovala do Harryho Pottera. Ani si nedokážete představit to zklamání na moje jedenácté narozeniny, když mi nepřišel dopis z Bradavic," povzdychla si slečna, která ráda píše povídky. A naopak nesnáší mytí nádobí. „Vztekám se, když musím dělat takovou odpornou činnost," práskla na sebe.

Zálibu ve fantasy žánru sdílí Anna-Marie se svou kolegyní, čtvrťačkou Anetou Rycheckou. „Fantasy mám určitě nejraději, ale mou nejoblíbenější knihou je Zločin a trest od Dostojevského," řekla milovnice cestování a poznávání historie. „A nejlepším autorem vůbec je pro mě americký spisovatel Charles Bukowski," přiznala Aneta, která za smysl života považuje sebevzdělávání.

„Člověk se potřebuje duševně rozvíjet celý život. Občas sice dělám bláznivé věci, ale to jen proto, že život je moc krátký a každý den bychom si měli užívat, jako by byl poslední," maličko si zafilozofovala studentka a prozradila, že miluje rychlou jízdu. „Snadno mě zastihnete v autě či na motorce, jak se proháním na silnicích kdesi v přírodních krásách Česka."

Vášeň pro rychlé stroje má i její spolužačka Ivana Dvořáková. U ní je to ale prý záležitost dědičnosti. „Po otci jsem zdědila lásku k silným motorkám – chopperům. Doufám, že příští sezonu už zahájím s vlastní motorkou, řidičský průkaz mám," přednesla své přání milovnice rockové a punk-rockové hudby, která se narodila před osmnácti lety ve znamení Býka.

Vedle rychlé jízdy a tvrdé muziky se ale Ivana netají ani svou romantickou duší. Její nejoblíbenější autorkou je totiž Jane Austen. „Byla to inteligentní žena, které nechyběl smysl pro humor. Ve své době byla výjimečná. A její Pýcha a předsudek považuji za jeden z nejkrásnějších romantických příběhů všech dob," přiznala majitelka foxteriéra Tima.

Také Julie Spieszová má ke psům blízko, ačkoliv sama má kočičku. Respektive britského kocourka. „Psy mám ráda, jako malá jsem se hodně učila rozpoznávat psí rasy. Později jsem na to sice zanevřela, ale občas sama sebe překvapím, že při pohledu na nějakou ne moc známou rasu dokážu určit, co to je," prozradila na sebe slečna, která, stejně jako její kolegyně, ráda čte fantasy literaturu. „Nejraději se procházím po ulicích Ankh-Morporku na Úžasné Zeměploše, kterou vytvořil britský spisovatel Terry Prattchet," dodává dvacetiletá maturantka a milovnice extravagance.

A jak své svěřenkyně vidí sama Soňa Blahníková?

„Anička je akční, rozesmátá, chytrá, komunikativní dívka, která si  podmaňuje okolí svým milým úsměvem a oduševnělým pohledem. Aneta je humanitně, herecky, výtvarně i hudebně nadaná dívka, dokáže rozesmát své okolí svými imitátorskými schopnostmi. Ivana se mi jeví jako hloubavá, přemýšlivá a břitce inteligentní bytost s všestranným nadáním. A Julie? Ta zase patří mezi výjimečně sečtělé studentky, ráda s ní v hodinách diskutuji o přečtených knihách. Její pohled i slovník jsou vždy neotřelé a svěží," uzavřela učitelka.

Studentky zapojené do projektu:
2. ročník - Anna-Marie Petruková
4. ročník - Aneta Rychecká, Ivana Dvořáková, Julie Spieszová