Mladé dámy a pánové nyní navštěvují poslední předmaturitní ročník, tedy septimu. Jako skupina už spolu fungují sedmý rok, a na jejich sehranosti je to znát. Dobře se doplňují a poznámky, které občas jakoby mezi řečí utrousí, bývají skutečně trefné. Byť někdy možná trochu sarkastické.

Zároveň na sebe ovšem prozradili, že v některých situacích jsou spíše nekomunikativní a možná až příliš tiší.

„Třídou se často rozléhá zoufalé zvolání profesorů, abychom nemlčeli a alespoň něco už konečně řekli," přiznala Magda Seidlová. Ona sama to připisuje výchově v útlém dětství, kdy jim bylo všemi kolem vštěpováno, že s cizími lidmi se nemluví. „Na nižším stupni nás učitelé navíc kvůli brebentění rozsazovali," připomněla jeden ze způsobů, jakým si kantoři občas pokoušejí zachovat zdravý rozum – a také klid při výkladu učební látky.

Tento problém ale rozhodně nemusí řešit jejich češtinář Michal Vejvoda, který studenty do projektu Reportáž psaná o přestávce přihlásil.

„Septimáni smysl školy a docházky do ní chápou. Pracuji s nimi rád, jsou sebevědomí, inteligentní a na věci mají vlastní názor, nikoho nepapouškují," vysvětlil důvody, proč si vybral právě tuto třídu. „Když spolu polemizujeme, dokážou dobře argumentovat. A mají smysl pro humor," pochválil studenty.

Ti zatím zůstávají v relativním klidu, maturita je totiž čeká až za více než dvanáct měsíců. Mluví o ní však už dnes. Stejně jako o politice, aktuálních společenských tématech nebo o tom, kam půjdou na vysokou školu.

SEPTIMA
Viktorie Beková, Oskar Blažek, Kristýna Dědičová, Daniel Faltys, Jan Horešovský, Pavel Janků, Martina Kernerová, Tereza Kouřilová, Martina Lapková, Eliška Nováková, Lucie Nováková, Zuzana Obstová, Anna Pavlíková, David Petřina, Hana Potomová, Pavel Procházka, Pavlína Rousová, Anna Sádlová, Magda Seidlová, Martin Silaštík, Jitka Slezáková, Ivana Smetanová, Martin Šilhavý, Jakub Toman, Magda Tydrichová, Štěpán Váňa, Natálie Väterová a František Viktorin. Třídní profesorka Ilona Němcová. Do soutěže je přihlásil jejich češtinář Michal Vejvoda.

NAPSALI O SOBĚ…
Naše třída je neobyčejně obyčejná, aktivně pasivní, dokonale nedokonalá a neskonale skonalá. Všichni zároveň jsme tahouny, pomáháme si, obdivujeme se, inspirujeme se navzájem a máme se nesmírně rádi. Nikdo u nás není šprt, práskač, flákač, podrazák a svině. Náš pan Vejvoda nám jednoho krásného dne dal tu důvěru, že nás přihlásil do této skvělé soutěže. Ačkoliv nejsme žádní žurnalističtí fanatici, zhostíme se tohoto úkolu se ctí. Slibujeme, že dodáme kvalitní příspěvky a radost všem, kteří o nás budou čist. Především však Mělničanům, neboť ti si naši přízeň zaslouží zdaleka nejvíce.