Kralupská farnost se se svými kostely přidává k Noci kostelů
KDY:
28. května, 17:00
KDE: farnostkralupy.cz
ZA KOLIK: Zdarma

Už tento pátek se milovníci sakrální architektury mohou těšit na Noc kostelů, při které budou vybrané kostely otevřeny od 17 hodin téměř do půlnoci a nabídnou možnost netradiční noční prohlídky a kulturní program, ve kterém nebudou chybět koncerty, komentované prohlídky a další akce. Podoba programu je plně v kompetenci jednotlivých křesťanských společenství. Římskokatlická farnost Kralupy nad Vltavou letos pro veřejnost zpřístupnila šest kostelů. „Kromě farního kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava v Kralupech nad Vltavou můžete navštívit opět kostel sv. Petra a Pavla ve Chvatěrubech, kostel Narození sv. Jana Křtitele ve Veltrusích, dále kostel Narození Panny Marie ve Vepřku, kostel sv. Ondřeje v Nelahozevsi a také kostel Narození sv. Jana Křtitele v Zeměchách“ uvádí na svých webových stránkách.

Páteční Deník s TV magazínem.Páteční Deník s TV magazínem.Zdroj: Deník

Navštivte výstavu Vítězslav Knejfl na srbské frontě - Životní příběh mělnického profesora
KDY:
Do 30. června
KDE: Masarykův kulturní dům, Mělník
ZA KOLIK: Zdarma

Vítězslav Knejfl je dnes možná známější v srbském Rudniku než na Mělníku. Tak jako mnozí jiní byl po vypuknutí první světové války poslán na frontu. Po útrapách na haličské frontě byl v roce 1917 převelen do rakouské okupační správy v Bělehradě a posléze se stal okresním vojenským velitelem ve středosrbském Rudniku. Jako Čech, cítící prosrbsky, se snažil svou funkci vykonávat s porozuměním pro dočasně pokořené obyvatelstvo, což bylo v té době velmi neobvyklé. O jeho lásce k místním lidem i krajině svědčí řada fotografií, které během svého pobytu v Rudniku pořídil, a zanechal tak pozoruhodné svědectví o tehdejší srbské společnosti. Fotografie získal před několika lety na internetové burze pan Momčilo Paunović z Rudniku, který je vystavil, za velkého zájmu veřejnosti, v místním kulturním domě.

Z parku lánského zámku.
OBRAZEM: Jana Jirásková vyrazila s fotoaparátem do parku prezidentského sídla

Milovníci jídla si pochutnají v Kralupech
KDY:
29. května, 11:00
KDE: Palackého náměstí, Kralupy nad Vltavou
ZA KOLIK: Zdarma

Dobrého jídla a pití není nikdy dost, a tak se v Kralupech již potřetí uskuteční Jarní street food fest Kralupy, který nabídne to nejlepší z české i světové gastronomie. Návštěvníci se tak mohou těšit na dezerty, zmrzliny, americké dobroty jako jsou hot dogy nebo hamburgery, indonéské speciality, exotické ovoce ze srdce Afriky, belgické hranolky, pečenou kýtu či variace pro vegetariány, teplé i studené nápoje, nealko i alkoholické.

Pozvánka na vzpomínkové setkání k výročí úmrtí F. Palackého
KDY: 
30. května, 9:30
KDE: Lobkovice
ZA KOLIK: Zdarma

Organizátoři srdečně zvou všechny obyvatele Neratovic na každoroční vzpomínkové setkání k výročí úmrtí Františka Palackého, a to v neděli 30. května 2021. Mše svatá v lobkovickém kostele Nanebevzetí Panny Marie, tradičně obětovaná za Fr. Palackého a jeho rodinu, bude v 9:30 hodin. Po skončení mše cca v 10:30 hodin následuje uctění jeho památky a položení květin u hrobu za účasti představitelů veřejného a kulturního života. Akce bude uskutečněna dle aktuálního vývoje situace a v souladu s platnými nařízeními vlády ČR.

Toulání kolem lužeckého kostelíka
Je mělnické okolí opravdu nudné? O opaku vás přesvědčí tyto fotografie

Ivan Trojan je Šarlatán
KDY: 
29. května, 20:30
KDE: MojeKinoLive.cz
ZA KOLIK: 100 Kč

Program online kina Moje kino Live nabídne české životopisné drama Šarlatán natočené v režii Agnieszky Holland. Film nabídne pohled do života Jana Mikoláška, jehož si zahrál Ivan Trojan, výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí. Na Mikoláška se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým.

Tajemství pohádek se odkryjí na přednášce
KDY: 
30. května, 19:00
KDE: SMSticket.cz
ZA KOLIK: 230 Kč

Přednáška Martina Skály přiblíží jazyk a výchovný potenciál pohádek optikou hlubinné psychologie. Lektor je psycholog s dlouholetými zkušenostmi s prací s mimořádnými stavy vědomí a jejich symbolickým vyjádřením v mezilidských vztazích, v duši člověka, umění, kultuře a společnosti. Je autorem technicky symbolických konstelací, členem odborné rady České společnosti pro analytickou psychologii, zakládajícím předsedou Českého institutu pro analytickou psychologii, české skupiny IAAP, Mezinárodní asociace analytických psychologů a také autorem mnoha příspěvků v odborných publikacích, časopisech a na konferencích.

Letos Běh s DDM Kralupy pomohl Ráďovi
OBRAZEM: Běžci letos pomohli Ráďovi z Kralup nad Vltavou

Pusťte si záznam inscenace „A kde ty bydlíš?“
KDY: 
27. - 30. května
KDE: GoOut.net
ZA KOLIK: 50 Kč

Něco oželet, něco si přát. Touha po totální nezávislosti, boj o přežití v extrémních podmínkách, reality show, Marie Kondo, obchod s výtvarnými potřebami. Vyber si: V paneláku s kamarádkou, co chce otěhotnět, ve sklepním bytě u vlakového nádraží, s uřvanými sousedkami, nebo na návštěvě u rodičů na dobu neurčitou? Co dělá na dvoře ta skříň? A čas mezitím plyne a všude trochu jinak. Počet obyvatel planety roste. Existují plány a koncepty bydlení budoucnosti, kdy lidé ve městech budou moci efektivně sdílet své domovy. Zároveň roste trend cílené izolace od ostatních, stěhování na venkov, meditace v lese a pečlivé ochrany osobního prostoru. A pak jsou ti, co si nemohou vybírat, nedosáhnou na hypoteční úvěr, nemají to štěstí funkčního rodinného zázemí, úspěšného dostudování, nebo zdařilého startu kariéry. Na pozadí příběhu tří postav se otevírá otázka: jak si chránit svoji nezávislost na minimálním prostoru. Původní autorská inscenace vzniká na motivy knihy Terezy Semotamové, Ve skříni. Pokračuje v cyklu původní tvorby iniciované centrem JOHAN Plzeň, který vychází ze zájmu a studia současného společenského dění, zajímá nás svět, ve kterém žijeme. Umění podle nás má za úkol dotýkat se palčivých momentů našeho života.

Zpěvák Jan Bendig bude koncertovat v autokině
KDY: 
29. května, 20:00 
KDE: GoOut.net
ZA KOLIK: 500 Kč

Jste fanoušci zpěváka Jana Bendiga? Tak to je pro vás jako dělaný náš víkendový tip. Sedmadvacetiletý rodák z Hradce Králové, který se dostal na českou hudební scénu zejména díky působení v oblíbené pěvecké soutěži Super Star, bude totiž v sobotu 29. května zpívat v Praze. Dějištěm jeho koncertu bude Autokino Strahov. Vstupenky lze koupit na webových stránkách www.goout.net, přičemž cena lístku za jedno auto je 500 korun.

Jaký předmět pro vás máme dnes?
HÁDANKA: Jaký předmět vám předkládáme dnes?

Veřejnost se s Dominikem Fraňkem vydá do Francouzské Polynésie
KDY: 
30. května, 20:00 
KDE: SMSticket.cz
ZA KOLIK: 99 Kč

Další cestovatelská přednáška z cyklu Kolem světa online zavede sledující daleko od jejich domovů, a to do srdce Tichého oceánu. Cestovatel Dominik Franěk bude promítat snímky z Francouzské Polynésie. „Navštívili jsme pouhých 6 z celkového počtu 118 ostrovů rozesetých v Oceánii, a i ty nás přesvědčily o existenci ráje na zemi. Naše cesta vedla z Tahiti, které je vstupní branou do Polynésie, přes ostrovy Moorea, Huahine, Raiatea, Maupiti, o kterém se říká, že je to malé a stále autentické Bora Bora, a až na Bora Bora samotné,“ líčí Franěk, který slibuje lidem pohledy na ostrovy obklopené korály a oceánem plným různobarevného života. Vstupenky lze zakoupit na www.smsticket.cz, a to za 99 korun.

Papageno v kouzelném lese
KDY: 
30. května, 10:00
KDE: GoOut.net
ZA KOLIK: 50 Kč

Komorní inscenace opery pro děti na motivy Kouzelné flétny W. A. Mozarta. Mozartova opera Kouzelná flétna představuje bezesporu vrchol skladatelovy operní tvorby. Přestože vybízí k mnoha různým výkladům, je to v podstatě pohádka, v níž vítězí dobro nad zlem. V německých divadlech bývá proto často hrána, mnohdy v nejrůznějších úpravách, pro dětské publikum. Plzeňská inscenace je právě takovým představením, které je určeno především dětským divákům, jež uvidí pohádku plnou imaginace, jevištních kouzel a vtipu, to vše za doprovodu Mozartových melodií. Děti provede kouzelným lesem ptáčník Papageno, společně s ním budou putovat po stopách prince Tamina, aby vysvobodili princeznu Paminu a také Papagenovi našli jemu podobnou družku.

Letos Běh s DDM Kralupy pomohl Ráďovi
OBRAZEM: Běžci letos pomohli Ráďovi z Kralup nad Vltavou