Vláda České republiky vydala řadu mimořádných opatření, na která se vztahují také výjimky. Zásadními jsou omezení volného pohybu osob, opatření v oblasti cest do zahraničí, opatření v maloobchodu, opatření v dopravě, opatření v oblasti školní docházky a vzdělávacích akcí či omezení v oblasti činnosti úřadů a samospráv. Plné znění všch opatření a výjimek z nich najdete ZDE.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

- Číslo na krajskou hygienu: 771 137 070
- Číslo na celostátní nonstop infolinku 724 810 106 nebo 725 191 367
- Bezplatná infolinka 1212
- Důležitá rada: určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře

POMOC NEJEN SENIORŮM

Město Mělník nabízí pomoc těm, kteří jsou osamělí a nejsou klienty Terénní pečovatelské služby Centra seniorů Mělník, Spokojeného domova, Maltézské pomoci a jiných. Sami nebo někdo za ně může kontaktovat sociální pracovnice města na telefonu 315 635 345 či e-mailem na r.trnkova@melnik.cz. Zajistí nákup základních potravin maximálně 2x týdně a nebo vyzvednutí léků a zdravotnických potřeb. 

DPS Kralupy nad Vltavou nabízí po dobu trvání koronavirové pandemie pomoc kralupským seniorům s dovozem nákupů. Zároveň disponuje látkovými (šitými) rouškami, o které si mohou senioři taktéž požádat. Skladové množství roušek je však bohužel jen omezené a nabídka platí do vydání zásob. Pro objednání nákupu potravin, hygienických pomůcek, drogistického zboží nebo léků či roušky mohou zájemci použít telefonní číslo: 315 704 100.

ZÁKAZ NÁVŠTĚV V NEMOCNICI MĚLNÍK

Od 7. října jsou zakázány návštěvy na všech odděleních Nemocnice Mělník. Výjimkou jsou omezené návštěvy na porodnickém oddělení, kam bude moci pouze 1 osoba na dobu max. 20 min mezi 15. a 17. hodinou. Každá tato návštěva je povinna vyplnit dokument „Čestné prohlášení návštěvy pacienta v příloze a po celou dobu přítomnosti bude mít ochranu dýchacích cest. Pro zákaz návštěvy jsou platné výjimky ze zákona – umírající, děti, nesvéprávní, otcové k porodu. Všechny tyto návštěvy musí mít po celou dobu přítomnosti ve zdravotnickém zařízení ochranu dýchacích cest.

SEZNAM ODBĚROVÝCH CENTER

Středočeský kraj

Oblastní nemocnice Kladno, a. s.
Oblastní nemocnice Kolín, a. s.
Oblastní nemocnice Mladá Boleslav, a. s. 
Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a. s.
Nemocnice Nymburk s. r. o.
Nemocnice Kutná Hora
Městská nemocnice Čáslav
Oblastní nemocnice Příbram a. s.
Nemocnice Hořovice
Rehabilitační nemocnice Beroun
Masarykova nemocnice Rakovník s. r. o.
Lab In Kladno
Nemocnice Slaný
Mělnická zdravotní a. s.
Prevedig medical - Libiš

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ

Co je koronavirus?Zdroj: DeníkMezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ

Mohu jít z karantény vyvenčit psa?
Ano, ale pouze v nezbytně nutném případě, pokud mi jej nemohou vyvenčit příbuzní, sousedi či kamarádi. Mělo by to být v době, kdy je venku co nejméně lidí, a venku bych měl být pouze co nejkratší dobu. Důležité je vyhnout se kontaktu s dalšími pejskaři i kolemjdoucími.

Mohu si z karantény dojít nakoupit?
Nejlepší je objednat si nákup přes internet, zaplatit jej předem a požádat donáškovou službu, ať jej nechá přede dveřmi. Vyzvednu si jej až po jejím odchodu. "Když už opravdu není zbytí a pro něco si musí člověk dojít, tak opět ideálně s rouškou, nebo alespoň nakoupit rychle a držet si odstup od lidí, a rychle jít zpátky. Samozřejmostí je hygiena rukou," upřesnila mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

Kdy mi hrozí třímilionová pokuta za nedodržení karantény?
Případné pokuty se budou řešit individuálně podle konkrétního provinění. Vyšší sankce by mohla hrozit zejména v případě opakovaného porušování zákazu vycházení.

JAK DODRŽOVAT HYGIENU

Jak snížit riziko nákazy koronaviru.Zdroj: Deník/WHO

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník