Vedení NASA o více než čtvrt roku odložilo start první mise z programu Artemis, v jehož rámci se na Měsíc mají dostat další lidé. Původně měla raketa s vesmírnou lodí bez posádky startovat již letos v listopadu, nakonec se to ale nestane dřív, než příští rok v únoru. A ani tento termín není stoprocentně jistý. „Zpoždění nastalo kvůli koronavirové pandemii, přírodním katastrofám, jako byl hurikán Ida, i dalším faktorům, které pozměnily časový plán mise," píše server CNN.

Rover Viper se na Měsíc dostane pomocí rakety Falcon Heavy společnosti SpaceX.
NASA vybrala na Měsíci místo pro přistání roveru. Čeká ho tajuplná mise

Ambiciózní program NASA Artemis je rozdělen celkem na tři mise. Ta první, Artemis I, počítá s testovací cestou kosmické lodě Orion na oběžnou dráhu Měsíce. „Při letu se Orion nesený raketou SLS dostane i několik tisíc mil za Měsíc, což bude dál, než kam se jakákoliv kosmická loď, určená pro lety s lidskou posádkou, kdy dostala," upozorňuje server CNN. Po několika týdnech ve vesmíru se kosmická loď vrátí na Zem.

Na palubě Orionu při první misi zatím nebudou žádní lidé, pouze přístroje a testovací figurína, která má simulovat lidské tělo. Zjednodušeně řečeno má mise Artemis I ukázat, zda dokáže kosmická loď Orion bezpečně dopravit lidi na Měsíc.

„Pokud bude mise Artemis I úspěšná, následovat bude mise Artemis II. Při ní půjde opět o cestu na oběžnou dráhu Měsíce, tentokrát ale již s lidskou posádkou. A konečně mise Artemis III vrátí astronauty na měsíční povrch - poprvé se na Měsíc dostane i žena i osoba s jinou barvou pleti," píše CNN.

Další člověk na Měsíci

Druhá mise je zatím plánovaná na srpen 2023 a opětovná cesta člověka na Měsíc se má po několik desetiletí trvající pauze uskutečnit v říjnu 2024 - ovšem tyto termíny závisí právě na uskutečnění první mise. A jelikož se tato opozdila, není vyloučené, že i druhá a třetí mise se odehrají později a lidstvo si na další vstup na Měsíc počká ještě o něco déle.

Přesto, že start rakety SLS s kosmickou lodí Orion se nakonec odehraje nejdříve příští rok v únoru, přípravy na tuto misi neustávají. Koncem minulého týdne například odborníci z NASA úspěšně upevnili loď Orion na špičku rakety. „Po integraci rakety SLS a kosmické lodi Orion jsme se opět dostali blíže k zahájení nové éry průzkumu hlubokého vesmíru," uvedl Bill Nelson z NASA v tiskovém prohlášení.

NASA našla jméno pro figurínu, která poletí k Měsíci při testovací misi Artemis I
Lidé již vybrali jméno figuríně, která poletí na Měsíc. Jde o poctu hrdinovi

Mise Artemis I. přinese pro lidstvo hned několik benefitů. Nejenže je odrazovým můstkem pro další mise, které vrátí člověka na Měsíc, navíc má lidi potěšit množstvím unikátních snímků. „Orion pořídí množství selfie, ale na fotkách uvidíme také Měsíc "z druhé strany", či Zemi vyfocenou z dálky 270 tisíc mil," nastínil při tiskové konferenci manažer mise Artemis I Mike Sarafin.

Raketa SLS společně s lodí Orion měří celkově na výšku 98 metrů. Poslední testy je čekají těsně před možným termínem startu, který by se v ideálním případě měl uskutečnit někdy mezi 12. a 27. únorem 2022. Pokud by se nepovedlo dodržet ani tento termín, další příležitostí pro odpal rakety bude období 12. až 27. březen 2022 nebo 8. až 23. duben 2022.