Cartwheel se nachází 500 milionů světelných let od Země v souhvězdí Sochaře a podle odborníků z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) je pohled na ni velmi vzácný. Galaxie vznikla díky vysokorychlostní srážce velké spirální galaxie a druhé podstatně menší. Podle informací NASA se při kolizi změnil jak tvar, tak i její struktura. „Při srážce se od středu rozšířily dva prstence jako vlnky na rybníce po hození kamene,“ vysvětlily podle stanice CNN evropská (ESA) i americká vesmírná agentura ve společném prohlášení.

Mlhovina Carina je velká a jasná emisní mlhovina v souhvězdí Lodního kýlu.
OBRAZEM: Neuvěřitelný pohled. NASA představila fotky vesmíru z Webbova teleskopu

Jak anglický název galaxie napovídá, výsledek srážky vypadá jako kolo od vozu. Lidé pozorují jeden zářivý vnitřní kruh a druhý vnější, který je větší a barevný. Díky těmto charakteristikám se Cartwheel řadí mezi prstencové galaxie, které jsou podstatně vzácnější než spirální galaxie podobné naší Mléčné dráze.

Jasnější vnitřní prstenec tvoří obrovské množství horkého prachu, ve kterém vznikají obří mladé hvězdokupy, které je možné pozorovat na fotkách jako ty nejjasnější oblasti prstence. Oproti tomu na okraji, který se rozpíná již asi 440 milionů let, převládá tvorba hvězd a zánik hvězd neboli supernov. „Jak se tento prstenec rozšiřuje, zařezává se do okolního plynu a spouští další tvorbu hvězd,“ uvedla NASA.

Velká galaxie připomínající kolo od vozu. Doprovází ji dvě menší spirální galaxie přibližně stejné velikosti.Velká galaxie připomínající kolo od vozu. Doprovází ji dvě menší spirální galaxie přibližně stejné velikosti.Zdroj: NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Production Team

Webbův teleskop není první, s nímž se vědci snaží o pozorování vzácné galaxie. Pokusili se o to i s Hubbleovým vesmírným dalekohledem. V podrobném sledování jemu, i dalším observatořím, ale bránil nahromaděný prach, který doposud tajemství galaxie úspěšně skrýval.

Výhoda Webbova teleskopu

V tomto směru měl „Webb“ proti ostatním jednu výhodu. Zachycuje totiž infračervené světlo, které je lidskému oku neviditelné, a díky tomu dokázal zaznamenat detaily, které zbylé dalekohledy nedokázaly.

Astronomové tak díky teleskopu zjišťují nové informace o jednotlivých hvězdách a jejich vzniku v chaotické galaxii. Stejně tak můžou blíže zkoumat černou díru, která se nachází v samém středu galaxie. „Webbova pozorování podtrhují, že je Cartwheel ve velmi přechodném stádiu a galaxie, která byla před srážkou podobná Mléčné dráze, se bude nadále proměňovat,“ vysvětlili odborníci z NASA a ESA.

Nový snímek je složený z dat získaných Webbovou kamerou pro blízkou infračervenou oblast elektromagnetického spektra (NIRCam) a nástrojem pro střední infračervenou oblast (MIRI).

NASA zveřejnila barevný snímek Pluta
Kde končí duha? NASA zveřejnila úchvatný barevný snímek Pluta

Data z NIRCam jsou znázorněna modře, oranžově a žlutě. Na snímku lze vidět spousty modrých bodů, které představují jednotlivé hvězdy či kapsy hvězdotvorby. Kamera také odhaluje rozdíl mezi nepřerušovaným rozložením starších hvězdných populací a hustého prachu v jádru galaxie a neohrabanými hrudkovitými tvary mladých hvězdných populací mimo něj.

Data z přístroje MIRI jsou podbarvena červeně. Astronomům umožňují zjistit podrobnější informace o prachu v galaxii. „Teleskop odhaluje na snímku oblasti, které jsou bohaté na uhlovodíky a další chemické sloučeniny jako je třeba silikátový prach, který je i na Zemi,“ sdělila NASA.

Tyto spirálovité paprsky podle odborníků v podstatě tvoří kostru celé galaxie. Zmíněné paprsky šlo již dříve pozorovat v menší kvalitě na záběrech z Hubbleova teleskopu z roku 2018.

Webbův teleskop oficiálně zahájil vědeckou činnost 12. července, tedy ve stejný den, kdy NASA zveřejnila jeho první snímky. Agentury plánují v následujících týdnech zveřejnit i další záběry.