Vítězné hnutí ANO, které v komunálních volbách získalo 27 procent hlasů a 6 mandátů, se po neúspěšném vyjednávání ocitlo v opozici a Liboru Lesákovi ke zvolení do funkce během zasedání nezatleskalo. V minulosti hnutí Deníku prozradilo, že povolební vyjednávání mělo poněkud nestandardní průběh.

„ Podpořili jsme svými hlasy pouze Vojtěcha Pohla, který získal ve volbách nejvíce hlasů a jako jediný je nakonec pro výkon funkce uvolněný,“ uvedl Tomáš Pekárek za hnutí ANO s tím, že Pohl jako jediný z vedení města získal výraznou podporu. Pro Libora Lesáka i Petra Holečka hlasovala těsná většina přítomných zastupitelů.

Nový starosta Libor Lesák bude alespoň prozatím v neuvolněné funkci, protože působí také v radě Středočeského kraje.

Vojtěch Pohl, Kralupy Nová Vlna.
Podívejte se: Tohle jsou noví zastupitelé Kralup nad Vltavou

„Chtěl bych poděkovat Markovi Czechmannovi i všem zastupitelům za minulé volební období, které bylo velmi těžké. Prošli jsme covidovou dobou i dobou války a mnoha dalšími problémy. Chtěl bych poděkovat všem bez rozdílu politické příslušnosti, jak se konstruktivně postavili k těmto úkolům tak, aby občané města nepociťovali vzniklé problémy,“ uvedl Lesák ve svém prvním projevu v nové funkci.

A dodal, že podle jeho názoru funkce radního Středočeského kraje spíš městu přinese, než aby mu ubrala. Holeček, jehož funkce je také neuvolněna, plánuje být na úřadě tři dny v týdnu.

Rozdělení kompetencí

Celkem bude mít rada města stejně jako minulé období sedm členů, kterými byli zastupitelstvem zvoleni Petr Listík (ODS), Marek Škabrada (STAN), Luboš Truhlář (Kralupy Nová VLna) a Vladimír Vymětalík (Kralupy Nová VLna).

Ustavující zasedání zastupitelstva v Masarykově kulturním domě v Mělníku.
Mělník má po dvanácti letech nového starostu. Mikeše nahradil Martinec

Noví radní by se měli sejít hned v pondělí 24. října. Zatím není jasné, kdo bude mít jakou oblast na starosti. Většina agendy, kterou měl Libor Lesák a Vojtěch Pohl z minulého období,zůstala v jejich kompetenci.

Petr Holeček bude mít na starosti kromě jiného také řízení městské policie, mezinárodní spolupráci města, spolupráci se školskými zařízeními a garanci v oblasti sociální politiky, včetně organizace sociální služby.

Další aktualizaci budou mít občané na zasedání zastupitelstva, které je naplánované na 19. prosince.