Městu bude vládnout nová jedenáctičlenná koalice, složená z pěti mandátů vítězné ODS s TOP 09, čtyř mandátů druhého hnutí ANO 2011 a dvou mandátů za Mělník 2022 s podporou Soukromníků. Mé město v čele s Mikešem, která získalo čtyři mandáty, míří do opozice. Stejně jako Mělničané a Máme rádi Mělník, kteří mají po dvou mandátech, a Svobodný soutok a Piráti a Zelení, kteří získali po jednom mandátu.

Místostarosta bude už jen jeden

Místo tří místostarostů se nová vládnoucí koalice dohodla, že se z úsporných opatření vrátí k modelu starosty a jednoho místostarosty, kterým se stal lídr hnutí ANO 2011 Petr Kowanda.

„Plně si uvědomujeme, že vzájemná spolupráce zejména ODS a TOP 09 na straně jedné a ANO 2011 na straně druhé vzbudí kontroverze. Věřte, že se tak stalo i u členů těchto stran. Nicméně touha po změně a rozvoji našeho města nakonec zvítězila nad stranickými a ideovými kontroverzemi,“ uvedly společně ODS a TOP 09 na svém facebookovém profilu.

Michaela Mourková, ANO 2011.
Podívejte se: Tohle jsou noví zastupitelé Mělníka

„Ocitáme se v opozici, to patří do politické práce a takto je nastaven demokratický systém, který plně respektuji. Přeji si hlavně, aby město Mělník bylo nadále úspěšné,“ uvedl Ctirad Mikeš (Mé město), který působil jako mělnický starosta od roku 2010.

Rychlá dohoda o koalici

Rozhodnout o velké změně netrvalo dlouho. Zástupci jednotlivých stran podepsali koaliční dohodu po zhruba dvaceti hodinách od oznámení výsledků voleb. Do rady města usednou tři zástupci hnutí ANO, tři za ODS s TOP 09 a jeden zástupce za Mělník 2022 s podporou Soukromníků.

Podle Tomáše Martince bude spolupráce fungovat. „Mnoho našich příznivců nebude nadšeno, že jsme zvolili takovouto variantu, ale je pravda, že v komunální politice to je o lidech, a lidi, kteří jsou na téhle kandidátce, my známe. Ono nebylo jiných variant, aby došlo k úplné změně,“ řekl lídr vítězů pro Deník.

„Už jsem zažil pár dohod v politice, které byly zrušeny nebo se nedodržely, takže zachováváme klid a doufáme, že jsme našli partnery, kteří drží slovo a spolupráce bude fungovat,“ dodal Martinec.

Andrea Brzobohatá (ANO 2011) a Jarmila Smotlachová (ODS).
První kolo senátních voleb na Mělnicku ovládly ženy

Budoucí místostarosta Mělníka Petr Kowanda (ANO) uvedl, že došlo ke shodě s ODS na tom nejhlavnějším – změně ve vedení radnice, takže dohoda proběhla velmi rychle. „Mělník se dostal do bodu, kdy stagnoval a neděla se tu žádná změna, takže se lidé ozývali a byli z vedení města trochu otrávení,“ upřesnil.

Ustavující zasedání nového zastupitelstva bude svolávat dosavadní starosta Ctirad Mikeš. Nejzazší možný termín přitom připadá na poslední říjnový den. Na tomto zasedání teprve dojde k oficiální volbě nového vedení.

Větší podpora sportu

Plány na příští čtyři roky má nová koalice jasně stanoveny. Vedle zvyšování podpory sportu až na dvacet milionů ročně chce také vybudovat novou multifunkční halu pro plesy a sport nebo zahájit revitalizaci náměstí Karla IV.

U sídlišť je podle Martince v plánu rekonstrukce chodníků, zeleně a dětských hřišť. Nedořešena je zatím také otázka výstavby mateřské školy, která byla na posledním zasedání dosavadního zastupitelstva opozicí zamítnuta pro vysokou cenu.

Změna parkování

Velké změny čekají parkoviště na náměstí Míru. Petr Kowanda uvedl, že po všech oficialitách bude změna tamního parkovacího systému jedním z prvních bodů, který bude nové zastupitelstvo projednávat. 

„Parkovací systém je zbytečně složitý, přiznám se, že i já jsem s ním několikrát bojoval, nehledě na to, že jsou ceny za parkování nesmyslně vysoko, takže buď bychom chtěli systém zrušit, nebo alespoň zlevnit parkovací taxu,“ vysvětlil.

Komunální a senátní volby v Kralupech nad Vltavou v sobotu 24. září 2022.
Volby na Mělnicku: nejvyšší účast přes 80 procent, nejnižší méně než třicet

Vítězství ve volbách a nové funkce jsou pro lídry koaličních stran závazné. Pro Martince jde o druhé funkční období, ale první ve vedení města. Pro Kowandu jde o první mandát – a hned má v pouhých sedmadvaceti letech usednout do křesla místostarosty.

Volební speciál Mělnického deníku najdete ZDE.