Po krátkém shrnutí analýzy stavebnictví a trhu bydlení vystoupil s úvodním projevem ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. „Nový stavební zákon je jedním z pilířů řešení bytové krize, ale není jediným. Zásadní je také odblokování brownfieldů. Problém bytové krize není jen ve výstavbě nových bytů, ale i v nevyužitých bytech, které mají ve vlastnictví obce,“ zahájil debatu Bartoš a krátce na to se ze summitu omluvil.

Volby v Praze.
Na Summitu stavebního rozvoje diskutovali kandidáti na primátora Prahy

Podle Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR) je Prahu nutné plánovat jako metropoli pro minimálně dva miliony lidí. Již nyní v hlavním městě reálně žije kolem 1,6 milionu obyvatel a jejich počet stále narůstá. Tomu musí odpovídat dlouhodobý Strategický plán s výhledem minimálně do roku 2050 a nový prorozvojový územní plán.

Vlastní debatu kandidátů na primátora Prahy najdete ve videu od 45:44 do 2:21:14.

Zdroj: Youtube

„Plán je klíčový dokument a předpokládáme jeho schválení v následujícím volebním období,“ řekl současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Mírně mu odporoval Tomáš Portlík, starosta Prahy 9, zástupce koalice SPOLU a jejího kandidáta na primátora Bohuslava Svobody. „U projednávání Metropolitního plánu vnímám absenci vize a schopnosti ho prosadit. Po volbách musí dojít ke změně, aby plán odpovídal stavebnímu zákonu,“ řekl Porlík.

Pražská bytová krize

Kandidát na primátora Jan Čižinský (Praha sobě) věří v motivaci starostů městských částí k výstavbám. „Důležité je budovat nové školy a přestat prodávat byty. Pokud je přestaneme prodávat, tak je začnou starostové stavět,“ vyslovil se na debatě. Bydlení jako právo prosazuje kandidátka Anna Šabatová (Solidarita). „Bydlet je základní lidská potřeba. Jsem přesvědčená, že Praha má přibližně pět procent bytů ve vlastnictví, a to je nedostatečné. Je to důsledkem minulých vlád. Praha nyní musí být investorem, nakupovat a stavět,“ vyjádřila se při debatě.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Kandidát za ANO vidí řešení ve změně výstavby. „Je nutné začít stavět do výšky. Dříve nebo později se do toho musíme pustit,“ urgoval Patrik Nacher. Jako jedno z možných řešení bytové krize vidí Petr Hlaváček (STAN) v odblokování brownfieldů. „Politické proglamace, když nejsou naplněné prací, jsou marné. Prostě stavíme byty. Máme osm tisíc v přípravě a budeme mít dalších osm tisíc,“ zdůraznil Hlaváček.

Podle SAR je pro řešení bytové krize nutná masivní výstavba. Řešení vidí v urychlení a zjednodušení povolování a vyčlenění dostatku ploch pro novou výstavbu. Díky tomu by se podle sdružení mohly ceny nových bytů snížit až o 15 procent.

Metropolitní plán

Jde o připravovaný nový územní plán hlavního města, který se zabývá jejím rozvojem. Určuje, jak se bude město v následujících deseti až dvaceti letech rozvíjet, kde se bude smět stavět třeba park, silnice, bytový dům nebo škola.

Podívejte se, kdo kandiduje v Praze. Klikněte ZDE.

Plán má nastavit vyvážené podmínky mezi veřejnými a soukromými zájmy obyvatel, stavebníků a investorů. Současný plán z roku 1999 je zastaralý, a proto vzniká od září roku 2013 nový.

Stavební zákon

Zákon, který loni schválil Parlament, by měl zjednodušit a zrychlit stavební řízení, zavést jednotné pořizování územně plánovací dokumentace a mimo jiné zpřísnit podmínky pro dodatečné povolování staveb. Zákon by měl být současně jednou z odpovědí na bytovou krizi. Platit začne v červenci příštího roku.