Kandidát za Mé město Martin Klihavec, který je mělnickým kronikářem, zná problematiku parkování na sídlištích z vlastní zkušenosti.

„Na sídlišti bydlím, a tak je pro mě tento problém každodenním tématem. Jako jediné řešení se nabízí přeměnit podélná parkovací stání na kolmá, samozřejmě na úkor zeleně,“ navrhuje a pozastavuje se nad tím, že lidé sice volají po parkovacích místech, ale ve chvíli, kdy by se musela omezit zeleň, postaví se řada bytových družstev proti zastavění travnatých ploch.

Například u školky ve Sportovní ulici má podél plotu vzniknout zhruba osmnáct nových stání. A také tam podle Klihavce nastal problém ze strany tamních obyvatel.

V centru města už není na rozdíl od sídlišť kam sáhnout, a tak se podle většiny oslovených kandidátů nabízí jediné řešení – parkovací dům.

„Parkování v Mělníku lze systémově řešit pouze parkovacími domy. Všechna vhodná místa už jsou pro parkování fakticky obsazena. Žádný zásadní průlom v této oblasti nelze učinit. Ve městě jsou dvě vhodné lokality pro výstavbu parkovacích domů, a to prostor po zbourané části cukrovaru v Pražské ulici a prostranství v Bezručově ulici naproti LDN Mělník, tedy na místě stávajícího hlídaného parkoviště,“ řekl Deníku starosta města Ctirad Mikeš, jednička kandidátky Mé město. „Na sídlištích lze dělat drobné změny, ale nelze zásadním způsobem vstupovat do veřejné zeleně,“ dodal.

I podle dalšího osloveného kandidáta Tomáše Trejbala za ODS jsou v Mělníku vhodné pozemky pro výstavbu parkovacího domu.  „Nosím v hlavě ještě jeden odvážnější projekt, který by byl realizovatelný pouze ve spolupráci s občany vlastnícími řadové garáže u Sportovní. Tam by mohl vzniknout velkorysý parkovací dům včetně skladovacích prostor. Občan by dostal zpět své místo v moderní bezpečné budově. Nemám absolutně představu o ekonomice takového projektu, ale asi by mělo smysl věnovat návrhu trochu času a zjistit jak ochotu vlastníků ke spolupráci, tak reálná čísla,“ řekl Deníku Trejbal.

Jak si mají v Mělníku poradit s parkováním? Podívejte se, jak hlasovali čtenáři Deníku:

Parkovací dům je řešením, které by město ze svého rozpočtu bez dotací nebo přispění soukromých investorů nezvládlo.

„Na výstavbu parkovacího domu město bez dotační podpory samo nedosáhne. V případě developerských projektů by muselo dojít k dohodě s investory, kteří by byli ochotni parkovací kapacity navyšovat nad rámec zákonných normativů,“ poznamenal místostarosta Petr Volf, lídr Mělničanů.

Na voliče čeká tucet kandidátek
O posty zastupitelů se utká 210 kandidátů z 12 stran a hnutí. O znovuzvolení se pokusí jednička kandidátky Mé město Ctirad Mikeš, který je od roku 2010 starostou. Nechybí ani místostarostové Milan Schweigstill za Máme rádi Mělník nebo Petr Volf za Mělničany. O vedení města bude bojovat i Petr Martinec, lídr ODS, která v předchozích volbách skončila druhá. Voliči mohou vybírat i z dalších kandidátek, které postavily: Mělník 2022 s podporou Strany soukromníků v čele se Zbyňkem Schneidrem, Piráti a Zelení s Martinem Vlčkem, hnutí Ano s Petrem Kowandou, Mělník v srdci s dalším lídrem stejného jména Petrem Kowandou, Svobodný soutok s Václavem Ptáčníkem, Roma luma s Ivanem Oračkem a Za sport a zdravý Mělník s Martinem Spurným. Na kandidátce DSZ – za práva zvířat a NK je jedno jméno, Karolína Lukavská.

Parkování ve městě, především na náměstí Míru prošlo letos výraznou změnou. S novým parkovacím systémem došlo i k regulaci počtu parkovacích míst. Tato novinka se nesetkala s příliš pozitivními ohlasy, byť jejím záměrem bylo zvýšení bezpečnosti chodců i řidičů a také odlehčení historickému centru od dopravy. Starosta Mikeš vnímá nový systém jako pilotní projekt: „Parkovací systém na náměstí Míru potřebuje korekci a zlepšení celkového fungování.“

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Podle lídra ODS Tomáše Martince jde o vyhozené peníze bez vysvětlení záměru. „Parkování v centru města se za posledních osm let nezměnilo. Slibovaný parkovací dům pod budovou úřadu práce existuje jen představách stávajícího vedení města, reálně nepořídili ani projektovou dokumentaci. Nyní město vyhodilo více než milion korun za kamery a zdražilo parkování. A žádné vysvětlení nepřišlo,“ uvedl.

Deníkem oslovený Milan Schweigstill za Máme rádi Mělník se k problému nevyjádřil.

Sloupek šéfredaktora Martina Rumlera: Téma voleb? Kde vzít a nekrást  

close Šéfredaktor středočeských Deníků Martin Rumler. info Zdroj: DENÍK/archiv zoom_in Šéfredaktor středočeských Deníků Martin Rumler. Šéfredaktor středočeských Deníků Martin Rumler.Zdroj: DENÍK/archivPeníze, peníze a zase peníze. Když jsme se voličů napříč krajem ptali, co by od nových zastupitelstev, která vzejdou z komunálních voleb chtěli, objevovaly se parkovací místa, zdravotní střediska, školky, školy, silnice, chodníky, kanalizace i obecní hostinec.

A na tohle všechno jsou třeba peníze, kterých radnice obvykle nemají nazbyt. „S naším rozpočtem, který činí 30 milionů, se do akce nemůžeme pustit bez dotace. Zároveň z ní potřebujeme pokrýt co nejvyšší množství nákladů,“ řekl Deníku před časem starosta Lužné o plánech na dům s pečovatelskou službou za bratru 80 milionů korun.

Podobně popisovaly v uplynulém volební období své plány i další hlavy měst a obcí.

Možná tedy téma Co u vás rozhodne volby mohlo být pro všechna vybraná města a obce jednotné. Rozhodne šikovnost vedení radnic sehnat dotace, naspořit peníze, postarat se. A rozhodne sázka voličů na to, komu se to podle nich v následujících čtyřech letech povede.

Zachovat totiž města a vesnice v provozu je čím dál dražší a lepší to nebude. Nová vedení radnic budou muset sestavovat rozpočet s vědomím toho, že daleko více peněz půjde na vytápění veřejných budov, na elektřinu a plyn. Zároveň budou muset vymyslet „polštář“ pro případy, že se do stavu nouze dostanou jejich obyvatelé a ne vždy bude umět pomoci stát či kraj.

V takové situaci se ale žádaná parkovací místa, zdravotní střediska, školky, školy, silnice, chodníky, kanalizace i obecní hostinec vzdalují a je možné, že ani další volební období nebude stačit na to, aby alespoň něco z toho vzniklo. Ačkoli se totiž jistojistě život v ulicích a rozvoje obcí a měst zcela nezastaví, je docela pravděpodobné, že se na nějakou dobu zpomalí.

Proto budou komunální volby také o výběru šikovných hospodářů a často obětních beránků, kteří budou z pozice komunálního politika muset přijímat i nepopulární opatření a vysvětlovat, proč na to, či ono nejsou peníze.

Za redakci středočeských Deníků vám přeju dobré rozhodování u voleb, šikovné a schopné vedení vaší radnice a aspoň nějaké splněné předvolební sliby.