Podle autorky je Smrtící byznys thriller z lékařského prostředí, který se odehrává v Ugandě a jeho hlavním tématem je problematika falešných léků. „Lidé by si měli knihu přečíst, aby vůbec věděli, že tato problematika existuje a jak moc je nebezpečná. Možná si někdo řekne, že je to „jen“ problém Afriky, ale to není pravda. Stačí si léky objednat na internetu a můžete se také setkat s jejich padělky. Nebo jet na dovolenou do méně vyspělé části světa a dostat se do zdravotních komplikací. V těchto zemích nemůžete bohužel věřit ani lékům z lékárny,“ vysvětluje spisovatelka.

Nápad na zpracování tohoto tématu se zrodil úplně náhodou. „Celé to začalo tak, když mě oslovila jedna paní, která strávila v Ugandě několik let jako dobrovolnice a chtěla sepsat svůj příběh nebo alespoň něco na jeho motivy beletristickou formou,“ vysvětluje autorka. „Sešly jsme se a ona mi o všem povyprávěla. Její příběh byl zajímavý, ale ne dostatečně na to, aby utáhl hlavní dějovou linii v knize. Domluvily jsme se, že se zkusím podívat po nějakém zajímavém tématu, které by její příběh doplnilo. A tak jsem začala hledat informace a narazila jsem na problematiku falešných léků. A protože ráda píši o závažných problémech černého kontinentu, okamžitě mě to zaujalo,“ říká spisovatelka s tím, že příběh měl být dva v jednom – napínavý příběh a současně osvěta. „Zjistila jsem, že většina lidí o falešných lécích nikdy neslyšela. Stejně tak jako do té doby já. Příběh se nakonec od vyprávění oné paní vcelku dost odklonil, ale protože jsme se na začátku domluvily, že se jedná o tvůrčí proces, tak to nevadilo,“ mluví o své novince.

První ohlasy na čerstvou novinku byly rozhodně pozitivní.

Pro čtenářku Jindru, která sama pracuje v lékařském prostředí, nebyl prodej falešných léků zase takovým překvapením. „Děsí mě představa korupce a chamtivosti na nejvyšších místech a ještě hůř chamtivost lékařů, jako těch, kteří složili přísahu, že budou životy zachraňovat. Tenhle boj bude bohužel ještě na hodně dlouho. Myslím, že se autorka zhostila tématu se ctí.“

Smrtící byznys je sice už v knihkupectvích, ale tím práce pro spisovatelku zdaleka nekončí. „Poslední měsíce se věnuji hlavně propagaci nové knihy, kterou za autora prostě nikdo neudělá. Ruku v ruce s tím jde i osvěta, týkající se problematiky falešných léků, z čehož mám velkou radost,“ představuje Hindráková své nadšení s tím, že od té doby, co je na mateřské dovolené píše jen nárazově, nebo když má pro syna hlídání.

„Syn je pro mě na prvním místě a chci si ho užít, než začne chodit do školky,“ říká autorka, která má na svém kontě devět románů.Práce spisovatelky je únavná a někdy se autor může dostat i do fáze, kdy svůj příběh nemůže už ani vidět. „Pokaždé dělám tak tři až čtyři verze knihy, potom na knize pracuji s redaktorkou a nakonec ji čtu ještě v sazbě. Občas se u textu dostanu až do fáze, kdy ho nemůžu už ani vidět. Ale to je normální, když ho znám téměř zpaměti,“ vysvětlila svému publiku v knihovně. Někdy dokáže sama sebe u svého příběhu i rozesmát.

Většina jejích knih, a to nejen z Afriky, je inspirována skutečnými příběhy lidí nebo vlastními zážitky. „Například mým keňským přítelem Davidem, podle jehož života jsem napsala knihu Děti nikoho. V knize Karibu Keňa je naopak hodně mých vlastních zážitků,“ zasvěcuje do svých afrických zážitků.

Sama mluví o tom, že Keňa se stala jejím druhým domovem a mezi jednotlivými příběhy si dává jen takovou manažerskou pauzu. „Když mi vyjde nová kniha, věnuji se nějakou dobu její propagaci a marketingu. Kdyby mi dělal propagaci někdo jiný, klidně bych hned začala pracovat na nové knize,“ tvrdí s tím, že teď nosí v hlavě čtyři další lákavá témata.

„Každopádně se moc těším, až na nové knize začnu pracovat, ať už vyberu jakékoliv z těchto témat.“

Knihy Hany Hindrákové
Smrtící byznys (2017)
Lovci Lebek (2016)
Očarovaná (2015)
Dobrovolnice (2014)
Karibu Keňa (2013)
Děti nikoho (2012)
V zemi ptáka kiwi (2012)
Na konci světa (2011)
V nitru skotské divočiny (2011)