Mělník, Německo – Zatímco mnozí školáci byli neklidní kvůli krátícím se prázdninám a blížícímu se školnímu roku, děti z pěveckého sboru Červánek při Základní umelecké škole Mělník měly závěr prázdnin spojený s příjemnými zážitky.
Z rodného Polabí se pod vedením sbormistra Karla Horňáka vypravily takřka po proudu řeky do tak trochu jiného, vzdálenějšího Polabí
v německém Sasku.
Německo - české hudební setkání pěveckých sborů „Elbkinder - Děti Labe“ v městech Elster a Coswig, kde se měly uskutečnit dva koncerty, se tak stalo první zahraniční cestou sboru a předcházely jí po stránce hudební i organizační velmi důkladné přípravy. Duší této akce se stal Rolf Zuckowski, sympatický německý hudebník, autor zaměřující se převážně na tvorbu pro děti.
Páteční podmračené ráno s datem 28. srpna asi jen málokdo v klidu dospal. Rychle zkontrolovat zavazadla, zda nechybí pořádná svačina nebo snad dokonce pas, letmé neklidné pohledy na hodinky, hlavně dorazit včas na místo srazu…
Dočkali jsme se! Už je tu autobus. Rozloučení s rodiči a sourozenci, zamávání z okénka a cesta začíná.
Německo jim svou pomyslnou náruč otevřelo v Drážďanech, kde se zastavily na několik hodin jako turisté.
Atraktivní expozice tamního Hygienického muzea, procházka upraveným areálem obdivovaného Zwingeru i prohlídka historií zkoušeného kostela Panny Marie se staly kulturním předznamenáním návštěvy sousedské země.
Počasí se měnilo, karosa pana Hořejšího polykala kilometry po hladkých a dobře značených silnicích. Elster Elbe. Jsme tady! Vřelé, srdečné a přátelské uvítání našimi německými hostiteli, večeře na louce u Labe i půvabné ubytování s bezchybným zázemím v místní školce – takovým příjemným večerem se završil první den našeho pobytu. Však i němečtí komáři byli rovněž zvědaví na mezinárodní spolupráci a po tři dny se stali našimi věrnými parťáky, jen si poněkud popletli roli hostitelů a hostů.
Nový den se už nesl především v pracovním duchu. Zvukové zkoušky, nástupy, střídání s německými sbory – hamburským a elsterským, zkoušení společných částí programu, celkové dolaďování, trpělivá práce týmu zvukařů a hudebníků v čele s usměvavým a sympatickým Rolfem Zuckowskim na pódiu. Tréma? S tou se přece Červánek popere. Chladno, studený vítr, s dlouhým zkoušením se ozývá únava, potom i hlad. Co s tím? Pan Horňák neúnavně vlévá Červánku další energii.
„Nespěte! Trochu života, prodejte, co umíte! Užívejte si to!“ Sbormistrovy rady, zvučné povzbuzení v pravý čas, teplý oběd i odpočinek před vystoupením Červánku pomohly. I přes nestálé chladnější počasí a vzedmutou hladinu Labe, které trochu přísně přihlíželo dopolední zkoušce, nakonec první vystoupení sborů dopadlo výborně. Zachmuřená tvář labské hladiny se odpoledne nakonec zjemnila protrhaným nebem, slunce vysušilo kapky deště na lavicích pro návštěvníky.
Červánek zpíval výborně a s nasazením, sólisté trému přeprali, repertoár svým složením, náročností, precizním nastudováním i předvedením velice zaujal, a tak reakce početného a nadšeného publika byla hřejivější, než dokázaly i ty nejteplejší sluneční paprsky. Posluchači nešetřili chválou, upřímným uznáním, úsměvy. „Ahoj!“, „Bravo!“, „Super!“, „Schön!“ Pro celý Červánek byla taková zpětná vazba více než hudebně povzbudivá, navíc i lidsky nesmírně milá.
Večer se u společného stolu nebo při sportu v zázemí elsterského víceúčelového sportoviště našlo více času na posílení kontaktů mezi českými a německými zpěváky i mimo pódium. Že neumíme dobře německy? Vůbec nevadí! Tam, kde nestačila slovní zásoba ve směsi cizích jazyků, vypomohla mezinárodně nejsrozumitelnější konverzace „rukama nohama“.
Sotva si Červánek v Elsteru zvykl, po nedělní snídani a rozezpívání jsme již směřovali do nedalekého Coswigu. Přátelští „Alsterfrösche“ z Hamburku se hlásili ke svým českým kolegům z Červánku, tentokrát se představily i další sbory z Dessau a Coswigu. Vystoupení jednotlivých sborů byla velmi zdařilá, společné části opět dýchaly srdečnou atmosférou. Červánek se představil stejně jako v Elsteru kvalitním repertoárem. Písničkovou pozvánkou do Polabí, kde se cestuje „do školy či do úřadu na kole“ nebo do Hotelu Ritz, kam jezdí i „hvězdy z Holywoodu“, působivým podáním skladeb „Adiemus“ a „Rainbow“ nebo dynamickou lidovou písní „Já ne, to ty“ Červánek navázal na předchozí velký úspěch, opět oslovil místní publikum, zasloužil si dlouhý potlesk i chválu. Do Hotelu Ritz se asi publikum přálo podívat ještě jednou, když si vyžádalo přídavek.
Tečka za německo-českým setkáním „Děti Labe“ v podobě spontánního dlouhého loučení sborů na parkovišti u autobusu jen dokreslila celkovou přátelskou, pospolitou atmosféru celého třídenního zastavení u Labe. Ještě poslední fotografie, objetí, mávání a čeká nás cesta zpět do Čech. Ospalý Mělník a naši blízcí se dočkali našeho návratu před nedělní půlnocí.
Němečtí organizátoři vytvořili skvělé podmínky, byli přátelští, ochotní, vstřícní a pozoruhodně pečliví. Za krásné přijetí, starostlivost a zajištění dobrého zázemí jim patří náš velký dík, stejně jako všem, kteří tvořili doprovod našeho zájezdu, pečovali o příjemné cestování, pomáhali s překládáním nebo zajišťovali lékařskou péči.
Červánek je o jednu velkou hudební zkušenost bohatší. Nakonec slova sbormistra Karla Horňáka v cíli cesty hovoří za vše: „Dobrý to bylo.“ Vám však, pane sbormistře, patří za vaši pedagogickou i organizační práci dík největší.
Olga Gruhnová