Dnes už si žena narozená ve znamení Kozoroha neumí představit, že by se hudbě nevěnovala. V mládí však inklinovala spíš ke sportu, byla sprinterkou. Běžeckou kariéru ale přerušilo zranění kolene a po následném setkání 
s jejím biologickým otcem nabral její život zcela nový směr.

„Můj otec Jaroslav Jerman byl profesionální zpěvák, 
k hudbě mě přitáhl právě on. Do té doby jsem o kariéře zpěvačky vůbec neuvažovala," přibližuje své začátky v muzikantském světě žena, která se na veřejnosti jako  zpěvačka poprvé ukázala na pěvecké soutěži v Kralupech nad Vltavou ve svých sedmnácti letech. „Zpívala jsem Nápad od Hany Zagorové. Už ani nevím, jak jsem dopadla. Nicméně na základě tohoto vystoupení mě oslovili ze skupiny Akord, jestli bych se k nim nechtěla přidat. Nejspíš jim otěhotněla zpěvačka, tenkrát to tak fungovalo," dodává.

Vzhůru po pomyslném hudebním žebříčku pak stoupala každým rokem. Zpívala například s orchestrem Golem, jenž doprovázel soutěž Mladá píseň Jihlava, na které se v roce 1986 dostala až do finálové dvanáctky. Díky tomuto úspěchu následně podepsala smlouvu se Supraphonem 
a vydala singl Věci. Několik let vystupovala také spolu se svým otcem v orchestru Jaroslava Šístka Junior.

Zpěv ji pohltil natolik, že se přihlásila na konzervatoř, aby se naučila správnou techniku dýchání. „Když dobře dýcháte, šetříte si hlasivky a můžete pak zpívat o to déle," vysvětluje.

Její slibně rozjetou profesionální kariéru, kdy se například chystala nastoupit jako zpěvačka na  zámořskou loď, přerušilo mateřství a péče o tehdy vážně nemocného syna Michaela. „Vždycky říkám, že dítě mi kariéru zastavilo bohužel – a taky bohudík. Syn na tom byl špatně, lékaři dlouho nevěděli, co s ním. Pomohli mu až po letech v Praze," popisuje Grillová svůj nelehký úděl  matky samoživitelky. Dnes je jejímu synovi šestadvacet, má za sebou několikaletou kariéru tanečníka, a pomalu ale jistě se začleňuje po boku matky a strýce do kapely Germa.

Tu Jitka Grillová založila v roce 2003 poté, co po patnácti letech odešla z neratovické skupiny Plus. „S Plusáky jsem prožila krásné roky. Všichni ti kluci, s kterými jsem vystupovala, jsou pro mě zlatíčka, strašně ráda na ně vzpomínám. Byla jsem jedinou ženou v kapele, tak si mě hýčkali," přiznala žena, která se díky neratovickým hudebníkům podívala až do Moskvy. „Jezdili jsme na tamní české velvyslanectví čtyři roky, hráli jsme na jejich reprezentačním plese. Ta úroveň, kterou nám nabídli, byla fantastická, pokaždé to byla naprosto špičková akce. A taky hrozná sranda," vypráví.

Když už se konečně zdálo, že se pěvecká kariéra Jitky Grillové vrací do těch správných kolejí, přišla další rána. Tři roky po vzniku Germy se totiž musela dnes už babička tříleté Sofie vypořádat s ošklivou nemocí. Nebo spíš se dvěma. „Našla jsem si bulku u prsu a nález byl pozitivní. Absolvovala jsem proto docela silné ozařování – a krátce poté mi zjistili leukémii," popsala nepříjemnou životní zkušenost. „Bojovala jsem s tím skoro dva roky, dokonce jsem se kvůli tomu odstěhovala do Tábora. Mám tam tetu, zdravotní sestřičku, která mi pomohla aplikovat domácí léčbu. Jsem přesvědčená, že za svůj život vděčím právě jí," říká žena, kterou navíc po vyléčení čekala ještě operace srdce. „Srdíčko tu drsnou léčbu odneslo, mám kardiostimulátor," vysvětluje invalidní důchodkyně.

A byla to právě hudba, která ji držela nad vodou a pomáhala jí boj s nemocí vyhrát. Navzdory lékařským radám se totiž nevzdala a ačkoli jí nebylo dobře, dále vystupovala. Bez motivace a podpory kapely by prý svůj životní zápas možná vzdala. „I když jsem byla nemocná, chodila jsem hrát. Klidně s kanylou zapíchnutou v ruce. Pomáhalo mi pomyšlení, že musím, že přece nemůžu ostatní nechat na holičkách. Bez toho bych to nezvládla. Muzika byla ta největší chemoterapie, která mě táhla dopředu," vzpomíná žena, která se své mamince a synovi s nemocí svěřila až ve chvíli, kdy ji porazila. „Syn mi to trochu vyčítal, ale jsem přesvědčená, že to tak bylo lepší. Měl tenkrát dost starostí sám se sebou, nechtěla jsem, aby se musel trápit ještě kvůli mně."

Prodělaná nemoc Jitku Grillovou chtě nechtě změnila. Žena, která ve volných chvílích ráda vezme do ruky uhel a maluje, přiznává, že díky překonané chorobě je emotivnější a její životní priority se dost posunuly. „Všichni, kdo jsou kolem mě, jsou pro mě velkou oporou. Jsem ráda za všechno, co mám. A moc si vážím svého bratra, protože je to naprosto spolehlivý člověk a dříč," dodává Jitka Grillová dojatě.

Hudební skupinu Germa, která byla založena před deseti lety, dnes tvoří zpěvačka Jitka Grillová, její bratr Daniel Jerman, její syn Michael Grill a kamarádka Hana Rychtaříková. V začátcích byl nedílnou součástí kapely také hudebník Karel Plocek. Jsou univerzální čtveřicí, hrají české i zahraniční písně, ke kterým Daniel píše české texty. Jejich krédem je profesionalita.