Projekce studentských filmů, přehlídka historických bicyklů, výstava Báchorky a pověsti z Podbezdězí, koncerty i divadelní představení. A samozřejmě pivo ze zachráněného pivovaru. Happening v Parostrojním pivovaru v Lobči u Mšena měl i letos opět co nabídnout.

Podle majitele a správce pivovaru Pavla Prouzy ale není happening, který se konal už pošesté, obyčejným pivní festivalem. „Vloni, kdy jsme začali vařit pivo, happening nabyl podobu pivního festivalu. Přišlo hodně pivních turistů, které zajímalo v podstatě jen to pivo. My jsme si potom řekli, že to nás vlastně nebaví, že to není náš cíl. Letos jsme proto happening koncipovali trochu jinak. Neměli jsme žádné plakáty, akci jsme prezentovali spíš v komunitě příznivců pivovaru, našich přátel a kamarádů. Chtěli jsme se vrátit do těch časů, kdy to byla taková alternativní akce pro pár nadšenců. A to se snad letos povedlo," říká Pavel Prouza, který s manželkou Janou do Lobče vedle studentů FAMU s jejich pásmem krátkých filmů pozvali hudební duo Tereza a Tibor, mezinárodní hudební skupinu Sakra Buraja i pražské divadlo Teatro Truhla, které ve sklepích u svíček představilo úsměvné loutkové představení Jezdci z Promissetownu. A se svými plechovými miláčky se před pivovarem představili historičtí cyklisté z Dubé.

Ačkoli by si návštěvníci tradičního happeningu mohli myslet, že pivovar už je po rekonstrukci, podle Pavla Prouzy tomu tak není. Práce ještě neskončily.

„Od loňského happeningu se nám podařilo posunout obnovu sklepa a lednic z roku 1896. Udělali jsme fasádu a obnovili střechu. Byla to poslední střecha, kterou bylo potřeba opravit. Výrazně se pak posunul i sládkův dům. To sice návštěvníci příliš neocení, protože tam je v rámci prohlídky nezavedeme. Pro naši rodinu je to ale velmi důležité, protože se tam přesuneme z podkroví nad varnou, kde už několik let provizorně bydlíme. Prostor, který uvolníme, bude od podzimu sloužit k ubytování přímo v pivovaru, což bude velký krok. Vyspí se tam klidně i deset lidí," přiblížil správce technické památky.

V současné době dělníci pracují na obnově renesančního jádra, kde proběhl i archeologický průzkum. „Obnovují se renesanční klenby, sladovna Vodolana Věžníka, která byla vybudována kolem roku 1600. To by mělo být hotové do konce letošního roku," připomněl Pavel Prouza.

DLOUHÁ HISTORIE

První záznamy o vaření piva v Lobči pocházejí z konce šestnáctého století. Původní gotická tvrz se na pivovar změnila v sedmnáctém století. Podmínky byly ideální – voda z vlastní studny, prostory s ideální vlhkostí pro klíčení ječmene i blízký rybník, z něhož se v zimě braly ledové kry, které v budově sloužící jako lednice vydržely až dva roky.

Modernizace se pivovar dočkal na konci devatenáctého století, kdy byl do výroby zapojen parní stroj. Na začátku dvacátého století pak dělal roční výstav pivovaru až deset tisíc hektolitrů piva.

Pivo se v Lobči přestalo vařit v roce 1943. Budovy následně sloužily například jako sklady. Současní majitelé ho koupili v roce 2007, dva roky nato byl pivovar zařazen mezi kulturní památky.