Wohnout unplugged - pátek 16. března od 20 hodin v divadelním sále Masarykova kulturního domu

„Naše kapela byla skoro dvacet let zapojena do elektrické zásuvky, ale náš basák Zemánek jednou nešikovně vykopl síťový kabel a my zjistili, že nám to akusticky docela dobře zní. Takže v rámci šetření elektrické energie jsme se rozhodli vyrazit na naše druhé unplugged tour a tím dopřát zasloužený odpočinek našim zesilovačům,“ komentuje zrod nápadu zpěvák Honza Homola.

Deník položil několik otázek zpěvákovi a kytaristovi kapely Wohnout Honzovi Homolovi.

Po kolikáté se už vracíte na Mělník?
Tak především my nemělničtí říkáme, že se vracíme “do” Mělníka… a pokolikáté? Je to naše dvacátá druhá koncertní sezóna, nedokážeme si takovéhle počty vybavit.

Znáte vůbec naše město? Co vás na něm nejvíce zaujalo?
Když nám s basákem Zemánkem bylo asi tak třináct, koupili jsme si každý lahev vína značky Ludmila. On červené, já bílé, možná obráceně…no a celé jsme to vyďobli. Na etiketě byl takový kolorovaný zámeček. Tehdy jsme nevěděli, že je v Mělníku…tedy na Mělníku.

| Video: Youtube

Pamatujete si ještě vůbec na začátky s kapelou? Kdy vznikl Wohnout?
Já byl ještě na základce, byl komunismus a revoluce klepala na dveře. Měli jsme kapelu, která se jmenovala Wohnout, ale na začátku devadesátek, pod vlivem bejkování, naše snaha utichla. O několik let později jsme kapelu znovu nastartovali s úmyslem dobýt svět.

Které období pro vás bylo nejtěžší?
Byla to doba, kdy na nás nechodili lidi a my se tak zoufale snažili. Dávali jsme tomu ještě šanci, ale už to vlastně balili. Pak se něco zlomilo a měli jsme plné sály. Další nelehké období bylo kolem desky Karton veverek. Lidské neshody, vyhoření, únava. To nás ale nakoplo k dalším podle nás dobrým deskám.

Měli jste někdy pocit, že teď jsme už na tom vrcholu?
Ano. Ale na vrcholu Milešovky. Víme, že o Everest už neusilujeme. Děláme hudbu pro zábavu a ne pro vrcholy.

Vím, že hodně cestujete po světě, kam jste se podívali naposledy?
Teď jsme byli v Africe. Část kapely tam natáčela charitativní projekt pro nemocnici Itibo. Byl to fakt skvělý zážitek a my z něj budeme mít videoklip. Kdo by chtěl podpořit sbírku na dýchací přístroj, tak na www.wohnoutiproitibo.cz.

Která dovolená pro vás byla vůbec nejlepší?
To má asi každý jinak. Určitě první společná Indie v roce 2005. Cestujeme už od devadesátých let, každý rok tak na dva i tři měsíce. Po dětech jsem to musel trošku omezit, ale stále se vydávám. K mým favoritům určitě patří Kyrgystán, Radžasthán, Venezuela nebo Nikaragua.

Píšete písničky i na dovolené?
Ano. Vozíme s sebou kytaru, a kde to jde, tak skládáme. Na cestách je člověk úplně jinak koncentrovaný než doma.

Jezdíte na dovolenou společně nebo každý sám za sebe se svou rodinou?
Je to různý. Mnoho zemí jsme procestovali společně. Pak taky každý sám, nebo se svou ženou. Do Maroka jsme se před lety vydali vydrápat nejvyšší horu severní Afriky Toubkal. A vznikla z toho píseň.

Kde vznikají nápady na nové texty?
Všude možně. Není žádné konkrétní místo.

Vím, že jste především muzikanti a kapela, ale čím jsou členové kapely Wohnout původním povoláním?
Bubeník Fenek je vystudovaný bubeník a dlouho dělal v reklamce. Basák Zemánek dělal v divadle a pak tak různě. Matěj je původně fotograf a já se léta živil digitální úpravou fotek a grafikou.

A jaké jsou plány kapely do budoucna?
Natočit hodně dobrou desku.

| Video: Youtube
| Video: Youtube