Kralupy

Po dvaadvacáté se koná ve Vltavě, městském muzeu i domě dětí a mládeže, festival poezie a přednesu zasvěcený básníku Jaroslavu Seifertovi. V pátek začne každoroční přehlídka Seifertovy Kralupy v 15.30 hodin v kulturním domě. Následující den, v sobotu se koná na hřbitově od 14.45 hodin pietní zastavení u hrobu Jaroslava Seiferta, recitovat bude Valérie Zawadská. Hudební doprovod zajistí instrumentalisté základní umělecké školy. Vrcholem festivalu tradičně bývá v muzeu od šestnácti hodin vyhlášení výsledků autorské literární soutěže. Vítězné práce amatérských poetů zarecituje právě Valérie Zawadská, hudební doprovod zajistí sólisté kralupského pěveckého sboru. A od 18 hodin je připraven, opět v tamním městské muzeum, koncertní pořad Ježek v kleci dada. Posluchači budou zavedeni do 20. a 30. let minulého století, kdy se objevil skladatel J. Ježek. Mezi jeho blízkými přáteli byl právě i Seifert.

Kokořín

Všichni milovníci netopýrů se dozvědí zajímavosti ze světa těchto létajících savců v rámci akce Netopýří noci na Kokořínsku. Akce v rámci Evropské netopýří noci se uskuteční v sobotu 23. září od devatenácti hodin v terénní stanici Správy chráněného krajinného území Kokořínsko Máchův kraj v Kokořínském Dole, v čísle popisném třináct. Monitoring pomocí detektoru si bude možné vyzkoušet při přesunu ze stanice k rybníku Harasov, kde jsou připraveny ukázky odchytu a vypouštění samotných netopýrů. Předpokládaný konec zážitkové noci je dvě hodiny před půlnocí. Počet účastníků je ovšem omezen, proto je nutné se předem přihlásit na e-mailu marcela.holubova@nature.cz. Bližší informace jsou k dispozici na webových stránkách města. Návštěvníci, kteří budou parkovat v Harasově, musí využít výhradně místní parkoviště.

Mělník

Zájemci z řad prodejců použitého zboží se již nyní mohou přihlásit na Podzimní bazárek dětského oblečení. Rodinné centrum Chloumek pořádá bazar na své akci v sobotu 23. září od osmi do dvanácti hodin a pro kupující je vstup zdarma. V sobotu odpoledne od 13.30 se potom v prostorách centra odehraje Turnaj ve stolním tenise pro všechny tatínky. Již tradiční turnaje v ping-pongu jsou oblíbené a vyhledávané. Akce je ryze amatérskou záležitostí, takže profesionálům je vstup zakázán. Vlastní pálku, sportovní přezutí a dobrou náladu je nutné přinést s sebou.

Kralupy

Muzeum vystavuje obrazy malíře Josefa Holuba. Autor představuje díla z let 1870 až 1957. Expozici mohou návštěvníci vidět až do 21. října v úterý ve středu a v pátek od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. Ve čtvrtek je otevřeno až do 19 hodin a v sobotu od 13 do 17 hodin.

Neratovice

Městská knihovna plánuje cestovatelskou přednášku Petra Nazarova na dnešní den od 18 hodin. Petr Nazarov představí Banát v Rumunsku a Srbsku, kde ještě pořád žijí Češi. Místo na přednášku je nutné si z kapacitních důvodů předem rezervovat na čísle 315 682 307.

Mělník

Filmová přednáška v mělnickém Želvím doupěti se uskuteční v neděli 24. září od 18.30 hodin. Přednášku při promítáním snímku z roku 1978 Picassova dobrodružství povede Blanka Zámorská. Film bude uveden v původním znění s českými titulky.

Mělnické Vtelno

Babí léto je možné prožít v kulturním centru Kostel s Václavem Postráneckým v zábavném pořadu Nevinně o víně. Oblíbený herec, bavič a režisér bude v pátek od 19 hodin vyprávět veselé historky a zážitky, které zažil při natáčení během své dlouholeté kariéry.

Stránka

V sobotu startuje čtvrtý ročník Stránecké časovky. Start je naplánovaná na dvě hodiny po poledni, přičemž běžci se musí zaregistrovat hodinu předem v místě startu pod lipami u rybníka. Přihlášky je možné posílat do pátku na emailu straneckybeh@seznam.cz nebo na čísle 608 390 548. Pro ženy je vymezena trať dlouhá 720 metrů ve třech věkových kategoriích a muži poběží 1080 metrů ve čtyřech kategoriích. V programu bude navíc Stránecká pivní časovka, kdy závodník musí uběhnout 400 metrů a vypít jedno alkoholické pivo. Do tohoto exhibičního podniku se ovšem mohou přihlásit jen starší 18 let.

Kralupy

Posezení u vína a burčáku nabízí již šestý ročník Kralupského vinobraní. Na rohu Sokolské a Kaplířovy ulice jsou v sobotu 23. září od třinácti hodin připravena hudební a divadelní vystoupení, rukodělné dílny pro děti, lunapark, občerstvení a tradiční stánkový prodej.

Mšeno

Na mšenském koupališti startuje tradiční podzimní cykloturistická akce Cyklotrek. Start je v sobotu v 8.30 hodin. Přihlášku na 26. ročník je ovšem nutné vyplnit a odeslat do úterý 19. září. Počet účastníků je omezen. Bližší informace jsou k dispozici na webu města.

Kralupy

Běh u Komendy startuje v pátek v 15.30 hodin z chodníčku za nemocnicí. Akci, kterou pořádá Základní škola Komenského ve spolupráci s turisty, je součástí místní běžecké tour. Trasa je dlouhá 500 metrů. Pro účastníky běhu je připravena odměna a účastnický list.

Mělník

V Regionálním muzeu vznikne kyberprostor. Slavnostní zahájení další výstavy z cyklu sociálně preventivních výstav se koná dnes od 17 hodin ve velkém sále muzea. Tentokrát bude tématem problematika a rizika virtuálního světa a kyberšikany.

Mšeno

Poslední letošní akce motorkářů Zavírání šoupátek se uskuteční v neděli. Sraz je na náměstí v 9.30 hodin. Odjezd na vyjížďku okolím Mšena je naplánován už na 10 hodin dopoledne. Milovníci silných strojů pak projedou trasu dlouhou padesát kilometrů.

Veltrusy

Mateřská škola pořádá v sobotu od 13 hodin Oslavy 40. výročí otevření školky. Návštěvníci zhlédnou výstavu dobových fotografií, kroniky, noviny s historií, výstavku prací dětí. Oslavy pokračují od 20 hodin taneční zábavou. K tanci a poslechu hrají Kosí bratři.

Jeviněves

Pro milovníky běhu pořádá místní Sokol už 6.ročník běžeckého závodu Jeňovské brejle. Závod startuje v pátek na fotbalovém hřišti. Sraz účastníků je v 16.30 hodin. Dětský závod začíná v 17 hodin. Hlavní závod na pětikilometrové trati začne od 17.30 hodin.