Zanedlouho dvaasedmdesátiletý Dominik Duka, který nosí odznaky kardinálské hodnosti už tři roky, do města přijede na základě pozvání neratovického faráře Petera Kováče. Potvrdila to neratovická starostka Lenka Mrzílková.

„Kardinála pozval pan farář. Loni jsme spolu mluvili o tom, že tu ještě nebyl," uvedla.

V průběhu nedělního rána a dopoledne čeká nejvýše postaveného muže římskokatolické církve v Česku několik akcí.

Domov seniorů i beseda ve škole

Nejdříve se vydá na návštěvu neratovického domova pro seniory Dům Kněžny Emmy, kde si prohlédne kapli a pokochá se výhledem do okolí ze zasklené střechy budovy.

Následně se přesune do kostela Nanebevzetí Panny Marie v nedalekých Lobkovicích, kde bude od půl desáté dopoledne sloužit mši.

Návštěvu města chemie, jak se Neratovicím přezdívá, pak zakončí společnou besedou se zájemci o osobní setkání. Ta se uskuteční po skončení bohoslužby v prostorách lobkovické obchodní akademie.

Kostel bude nejspíš plný

Předpokládá se, že přítomnost kardinála výrazně zvýší návštěvnost nedělních mší, které se běžně konají nejen v Lobkovicích, ale i v neratovickém kostelíku svatého Vojtěcha a kojetickém kostele svatého Víta.

Právě v Neratovicích a v Kojeticích bohoslužby v neděli nebudou, o to větší návštěva se čeká v Lobkovicích.

Například Zuzana Králová z Libiše, která čas od času dochází do kostela svatého Vojtěcha, si mši slouženou kardinálem Dominikem Dukou nejspíš nenechá utéct. Ačkoli ještě včera odpoledne o návštěvě kardinála nevěděla.

„To je zajímavá informace," poznamenala s tím, že na nedělní dopoledne žádný pevně stanovený program nemá. „Třeba se tam půjdu podívat, i když předpokládám, že tam bude pěkně narváno," připomněla s tím, že přestože je lobkovický kostel největším v neratovické farnosti, potřebám všech věřících nestačí.

Kdo je Dominik DukaDominik Duka, vlastním jménem Jaroslav Duka, se narodil 26. dubna 1943 v Hradci Králové. V roce 1960 maturoval na Gymnáziu J. K. Tyla, v dalším studiu mu bylo z kádrových důvodů zamezeno, a tak se vyučil strojním zámečníkem. Pět let nato byl přijat ke studiu na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. V lednu 1968 vstoupil do zakázaného dominikánského řádu a přijal řádové jméno Dominik. Působil v duchovní správě v pohraničních oblastech pražské arcidiecéze, v roce 1975 mu byl odňat „státní souhlas k duchovní správě". Následně pracoval patnáct let jako rýsovač v továrně Škoda-Plzeň, byl vikářem provinciála a magistrem kleriků. Současně spolupracoval na zřízení tajného řádového studijního centra a organizoval náboženskou činnost mladé dominikánské generace na území Československa. V roce 1981 byl odsouzen za trestný čin maření státního dozoru nad církvemi a strávil patnáct měsíců ve vězení. Po revoluci mimo jiné přednášel biblistiku na Teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. 6. června 1998 byl papežem Janem Pavlem II. jmenován 24. sídelním biskupem královéhradeckým, 13. února 2010 pak byl Svatým otcem Benediktem XVI. jmenován 36. arcibiskupem pražským. Kardinálem je od začátku roku 2012. Je držitelem řady vyznamenání a uznání, například Medaile I. stupně za zásluhy o ČR nebo čestného doktorátu univerzity ve švýcarském Fribourgu za celoživotní úsilí o svobodu člověka a boj proti totalitní moci.
Zdroj: www.dominikduka.cz