Osm autorských představení sedmi divadel předvede ukázky těch nejnovějších tendencí, které se na amatérských divadlech, a nejen tam, objevily. Nebude chybět loutková groteska, absurdní drama, improvizace, horor ani komedie.

Festival začne v pátek 30. května baletní miniaturou na téma Labutí jezero. Program, který začíná v kulturním domě Vltava v devatenáct hodin večer pak nabídne další tři představení - Marmeládu pražského divadla Kámen, improvizační Standardní kabaret divadla Vosto5 a nakonec se představí divadelníci až z brněnské Líšně s „loutkovým thrillerem“ Domovní requiem. Program skončí až před půlnocí, bude se hrát také na malé scéně divadelní klubovny a na divadelní zahradě.

V sobotu festival začne dětským jarmarkem a dětským představením Popleteného kouzelníka v podání Rudolfa Papežíka. Odpoledne vyplní v divadelní klubovně zápas v improvizaci, při kterém se dvě speciálně trénovaná družstva utkají ve vynalézavých kategoriích podle nápadů publika.

Před večerním hlavním programem se do divadelní klubovny nastěhuje Slovákův kinematograf. Pan Slovák promítne na šestnáctimilimetrové kameře historický film Londýnský autobus režiséra Vladimíra Síse.

Hlavním sobotním představením se stane svérázná adaptace Klímova románu Utrpení knížete Sternenhocha kladenského souboru VAD. Ještě svéráznější bude následný koncert velvarského písničkáře Jiřího Konvrzka, o kterém publicista Jiří Černý prohlásil, že „patří k nejlepším originálům české hudební scény posledního desetiletí“.

Na závěr festivalu Za vodou vystoupí kralupský soubor Scéna s baladickým hororem Naseto.

„To, že se na letošním festivale objeví samá autorská představení, je náhoda,“ uvedl hlavní organizátor festivalu Pavel Kuptík: „Nevím, jestli je to nějaký trend v amaterském divadle. Při sestavování programu jsem prostě šel po tom dobrém, po tom, co nás baví.“

Většina divadel, která na festivalu vystoupí, se už dříve představila na prestižní přehlídce Jiráskův Hronov. Divadlo z Líšně získalo dokonce za své Requiem několik divadelních cen a také nominaci na Radoka v kategorii scénografie. Další podrobnosti na www.kralupy.cz/zavodou.