Lhotka/ Po roční pauze se letos mohou posluchači rockové hudby opět těšit na hudební nabídku LhotkaFestu. O letošním ročníku jsme si povídali s organizátorem Romanem Novákem.

Podle čeho jste vybíral kapely?
Tradičně podle toho, aby obsáhly zájem co nejvíce lidí. Například Jaksi Taksi nebo Gaia Mesiah jsou spíše pro mladší generaci. Vítkovo kvarteto a Pospíšil spíš pro starší bigbíťáky. Bezesporu hrají roli i mé finanční prostředky.

Máte s některými kapelami zkušenosti z minulých ročníků?
Lykke til už na LhotkaFestu hrát, stejně jako třeba Vynález Zkázy. V roce 2005 hráli i Jaksi Taksi. Vítkovo Kvarteto už hrálo dvakrát. Umějí udělat perfektní show a jejich muzika je srdcová záležitost.


Proč se v loňském roce festival nekonal? Hodně fanoušků rockové hudby bylo zklamaných.
Bohužel jsem na to neměl čas a především peníze. Ty jsou vůbec největším problémem, se kterým se potýkám každý ročník, a budu se s tím potýkat i nadále. Třeba přímo na festivalu za mnou chodí různí majitelé firem, kteří jsou nadšení a nabízejí peníze za reklamu na další rok. Uplyne ale půl roku, euforie opadne a zájem už nemají.


Bude letošní ročník dražší než předchozí v roce 2006?
Letošní ročník bude vůbec nejdražší za celých šest let. Ale pokud chci udržet ceny lístků na rozumné úrovni, musím sehnat dostatek peněz a to je každý rok problém. Není umění dát vstupenku za čtyři sta korun. To by pak ale nikdo nepřišel. Na cenu festivalu má vliv i to, kolik si kapely za hraní řeknou. Jako zdražuje všechno, zdražuje i vystoupení kapel. Třeba nějaké, které hrály ještě před dvěma lety za dvacet tisíc, jsou letos o třicet tisíc dražší. Cena se zvyšuje u všeho od pódia, přes ozvučení a další věci.¨


Jak by tedy mohlo být přibližně vysoké vstupné?
Budu to chtít udržet do dvou set padesáti korun. Přesnou částku ale nevím do poslední chvíle. Odvíjí se to podle sehnaných financí. I letos se budu modlit za to, aby vyšlo počasí. Třeba v roce 2006 celý festival propršel a tam jsme prodělali několik desítek tisíc, což jsem splácel ještě vloni.


Jak je náročné vybírat kapely na festival?
Na festivalu musejí být zvučná jména. Kdo dnes přijde na neznámou kapelu. Jeden rok jsem zkusil dát na internet nabídku pro kapely, které by si mohli na LhotkaFestu zahrát. Byl jsem z toho nakonec docela nešťastný, protože mi přišlo 85 cedéček a to nešlo ani naposlouchat. Některé z nich ale hráli tak, že to bylo spíš z nouze. Některé byli dokonce neposlouchatelné, jiné spíš na úzce zaměřenou akci, třeba punkový koncert.


Jak se staví k festivalu vedení obce Lhotka?
Pro letošní rok jsme domluveni pouze ústně. Ale nikdy problémy nebyly. I když s novým starostou obce se vše změnilo k lepšímu, staví se k festivalu ještě vstřícněji. Doufám, že s pořádáním nikdy problémy nebudou. Uvažoval jsem trochu i o přesunutí festivalu na větší plochu, ale ve Lhotce se nepotýkám s problémem hluku dlouho do noci a časovým omezením. Vždy jsme mohli hrát dlouho do rána.


Myslíte si, že jinde by se prostranství pro konání akce nenašly?
Na hodně místech se i dopředu nesmyslně bojí nepořádku a devastace obecního a soukromého majetku. Ale za celou dobu konání LhotkaFestu se nic podobného nestalo. A o nepořádek, jako kelímky u cest po obci, se vždy postaráme v rámci úklidu po akci. I když byla jeden rok návštěvnost kolem jedenácti set lidí, nic se nestalo a nikdo nic nezničil.


Máte nějaký hrubý odhad, jaká by byla potřeba návštěvnost, aby se festival alespoň zaplatil?
To zatím ani ne. Ale hlavně doufám, že nedopadnu tak, jako v roce 2006, kdy jsme potřebovali návštěvnost kolem tisícovky a přišlo ještě méně, než na první ročník. Kolem 630 lidí. Mohlo za to hlavně počasí. Opravdu pršelo od začátku až do konce.