Omšelý francouzský Hotel Heinz se po pětileté pauze opět otevírá hostům. 
Alespoň tedy prostřednictvím členů mšenského divadelního sdružení, kteří oprášili úspěšnou divadelní komedii Postel plná cizinců od Dave Freemana.

Na prkna, která znamenají svět, se tak po derniéře, od níž uběhlo už pět let, opět vrátí například úlisný obchodník se sušenkami Claude, tanečnice Simone nebo potrhlý hotelový vrátný Karak.

„Postel jsme hráli v letech 2006 a 2010, pak jsme se kvůli personálním důvodům museli rozejít. Někdo se odstěhoval, jiný nemohl hrát kvůli zdravotním problémům…," říká vedoucí souboru Václav Novák ke hře, kterou upravil a režíroval Jaroslav Vízner. K obnovení činnosti souboru ho prý před časem přivedli jeho herečtí kolegové.

„Když jsme se před půldruhým rokem sešli na oslavě mých padesátin, padlo slovo, jestli bychom to neobnovili. Řekli jsme si tedy, že to zkusíme a poohlédneme se po svých známých, kteří by mohli doplnit naše řady. A to se podařilo," popisuje Václav Novák, který se opět představí v roli Clauda.

Nové zpravování hry se od toho, v němž se mšenští ochotníci divákům představili ve třicítce repríz, v podstatě nezměnilo. „Zachovali jsme původní režii Jaroslava Víznera, tak doufáme, že bude spokojen. Byl to právě on, kdo nám hodně pomohl. Vždycky dbal na to, abychom si takzvaně neutírali nos židlí, abychom na fórky příliš netlačili, aby to bylo co nejvíce přirozené."

Velkých změn se nedočkalo ani herecké obsazení. Ze sedmi postav došlo ke změnám pouze u dvou, a to u tanečnice Simone, kde Kateřinu Hamplovou nahradila Pavla Jarošová. Tu dobře znají návštěvníci kokořínské kavárny U Koně.

A Jaroslava Živného, který bravurně zastával roli záletného hoteliéra Heinze, nenahradil muž, ale žena – mšenská učitelka Daniela Sobotková. „Tady jde o trochu netradiční záležitost. Přestože byl ředitel hotelu proutník a sváděl dámy v hotelu, situace jsme v zásadě ponechali. Takže se diváci mají na co těšit," přibližuje s úsměvem Václav Novák, který současnou adaptaci Postele plné cizinců vede.

Divadelníci začali scény ve francouzském hotýlku nacvičovat už na sklonku roku 2013. každou neděli se scházeli nejdříve v místní sokolovně, kterou pak kvůli rekonstrukci nahradil sál základní školy. Tam také už v neděli 19. dubna představí premiéru obnovené hry.
„I když jsou v obsazení jen dvě nové tváře, stejně jsme se těm šestnácti měsícům zkoušení nevyhnuli. Je to celkem náročné, takže chceme, aby to mělo nějakou úroveň," uvádí vedoucí souboru a připomíná, že ačkoli se o obnovené hře zmínil jen několika svým známým, mšenští ochotníci už mají čtyři nabídky.

Během šňůry, která brzy odstartuje, se Postele plné cizinců dočkají například diváci v Senohrabech, ve Vysoké Libni, Kokoříně, na Housce a ve Stránově.

„Rádi bychom zajeli také do Neratovic, kde mám já i Jana Čambalová vazby. Já jsem léta působil v tamním Divadelním souboru Havlíček a Jana zase v 1. Neratovické divadelní společnost. A určitě bychom chtěli navštívit také Mělník," doplňuje Václav Novák.

Divadelní sdružení Mšeno založilo pár nadšenců v roce 2001 pod hlavičkou TJ Sokol Mšeno. Sdružení navazuje na činnost divadelního spolku Mácha, který měl své kořeny v jednom z nejstarších divadelních souborů v Čechách, založeném ve Mšeně v roce 1804.

Prvním představením, které mšenští divadelníci nastudovali, byl fragment hry Jiřího Suchého Šest žen Jindřicha VIII s režií Vladimíra „Tadeáše" Krause.

Pro další představení upravil hru bratří Čapků Ze života hmyzu Jaroslav Vízner, který ji zároveň režíroval. A svými bohatými zkušenostmi se podepsal i pod současnou hrou Postel plná cizinců.SLOUPEK JIŘÍHO ŘÍHY

Na to se prostě 
nedá zapomenout…

Poloprázdné sály, otrávené a spící publikum. To rozhodně neznají mšenští divadelníci, kteří kolem sebe šíří dobrou náladu a v obličejích diváků dokážou vykouzlit široké úsměvy. A teď pro ně tahle mšenská partička po letech znovu nacvičila pohodovou komedii Postel plná cizinců.
Osobně už se nemohu dočkat, až to na pódiu těch sedm ochotníků zase pěkně rozjede. O to víc se těším, protože jsem 
s nimi prošel pár prvními lety souboru.
Tehdy jsme objížděli sály kulturních domů, sokoloven nebo hospod s Šesti ženami Jindřicha osmého, tehdy ještě 
s Tadeášem Krausem, nezapomenutelnou to postavou.
Nejlepší hrou pak pro mě bylo Ze života hmyzu, kterou už režíroval Jaroslav Vízner. Byl sice poněkud tvrdší, ale stálo to za to. Ještě dnes, po nějakých deseti letech, si na lakomé chrobáky, cvrčky, hlemýždě nebo lumka, a hlavně na ty borce, kteří je dokonale ztvárnili, rád vzpomenu. Stačí, když kolem mě projdou na ulici Miloš, Hanka, Olča, Jiřina, Jirka, Vašek… Tak hodně spokojených diváků!