Ve vesnici s patnácti stovkami obyvatel, která leží na dohled od hlavního města, je neustále živo. Za měšickými kulturními akcemi dojíždějí lidé z celého okolí. A není divu. V Měšicích se totiž v posledních letech vracejí ke starých tradicím nebo vytvářejí nové.

Důkazem toho byla například staročeská zabijačka, na které si místní i přespolní lidé pochutnali letos v únoru. Podle místostarosty Měšic Jiřího Bejlka se do malebné vísky stěhuje stále více mladých rodin z Prahy nebo jiných velkých měst. A ti se s pravou vesnickou zabijačkou mnohdy ještě ani nesetkali.

„Sehnali jsme všechno vybavení, které se v minulosti používalo. Prase přijelo v kleci, měli jsme originální dřevěné necky a trojnožku,“ popsal Bejlek a dodal, že za vůní jelítek a jitrnic přišlo tolik lidí, že bylo téměř nevyhnutelné za pár týdnů střelit druhé prase. Další vesnická zabijačka už nesla název Měšické žrádlobraní.

Kulturní dění v Měšicích není však pouze o jídlu. Radnice společně se spolkem rybářů pořádá každý červen dětský den. V parku kolem rybníčku Kruh se při sportovních a zábavných soutěžích vyřádí stovky dětí. „Začínali jsme s třiceti dětmi, ale vloni jich přišlo už kolem pěti stovek, dorazily také z vesnic v okolí,“ pochválil účast na dětském dni místostarosta s tím, že akce vždy pokračuje večerní dětskou diskotékou a opékáním špekáčků.

Nadšenci z rybářského spolku na Kruhu, o který se starají, pořádají dvakrát do roka rybářské závody. Kolem kruhové vodní hladiny je místo pro osmdesát milovníků rybaření.

O prázdninách rybáři pruty vymění za praky. Letos se v Měšicích totiž uskuteční už čtrnáctý ročník Měšické prakyády. V soutěži ve střelbě ocelovou kuličkou z ložiska na pet lahve se každým rokem utkají desítky střelců domácích i přespolních.

„Prakyády se můžou účastnit muži a ženy od osmnácti let. Chodívá jim fandit celá vesnice, různě se navzájem provokují a znervózňují. Nejlepší střelci si neodnášejí jen poháry, ale například také televizi či jiné hodnotné ceny od sponzorů,“ poznamenal místostarosta vesnice, která se může pyšnit zelení všude kolem.

K dalším akcím, které mají v Měšicích svou tradici, patří také Mikulášská nadílka a rozsvícení vánočního stromečku, kdy se před radnicí scházejí lidé z celé vsi. Zpívají koledy u dřevěného betlému a popíjejí svařák či punč.

„Z peněz, které vybereme, nakoupíme dárky pro starší obyvatele. Vloni jsme potěšili devět seniorů starších pětaosmdesáti let,“ řekl Jiří Bejlek.

V Měšicích nezdobí jen vánoční jedličku nebo smrček, ale také velikonoční břízku. S nápadem ozdobit ji před radnicí kraslicemi přišly dámy z měšického klubu žen. A ujal se. Ve vsi tak vznikla další tradice, která tamní obyvatele spojuje.

Stejně jako lampionový průvod, při kterém děti s rodiči projdou v listopadu vesnicí se zářícími lampiony různých tvarů a barev.

O tom, že Měšičané mají srdce na pravém místě, přesvědčili v polovině letošního června, kdy věnovali desetitisícový výtěžek z Měšické tancovačky jedné ze zatopených moravských vesniček.