Mirek Čamaj, zpěvák kapely Rangers Band, který bydlí a pracuje na Kralupsku, od osmdesátých let minulého věku byl téměř na každém koncertu Plavců. Seděl vždy v první řadě. Díky dokonalé znalosti textů s nimi zpíval všechny jejich písně. Všimli si ho, jako svého věrného a mimořádného fanouška, a dostával „za věrnost“ vstupenky zdarma. Později ho občas přizvali, aby si na pódiu zahrál a zazpíval. Kapelník Milan Dufek byl jeho velkým hudebním a pěveckým vzorem - a později i kamarádem.

Skupina Rangers - Plavci byla proslulá. Prodej prvního milionu jejích gramofonových desek byl zaznamenán už roku 1970. Účinkovala velmi často v rozhlasu a v televizi. Byla to tehdy hudební celebrita. Čistě statisticky - nahrávky kapely v původní konfiguraci vlastnila v tehdejším Československu každá čtvrtá rodina.

Po úmrtí vůdčích osobností Plavců, Antonína Hájka (1989) a následně Milana Dufka (2005), se kapela rozdělila. Původní členové Řihošek, Vančura a Presser dále působili jako Rangers. Zbývající hudebníci Kaleš, Podjukl a Řehák přijali na stálo nové dva členy - již jmenovaného Mirka Čamaje a Martina Černého. Založili svou skupinu Rangers Band. Ta od února 2006 vystupuje v neměnném složení s písněmi všech období Rangers - Plavců.

Jejich koncerty obohacuje jako častý host mimo další Pepa Fousek, který je pro diváky velkým magnetem. I tentokrát Kralupany potěšil vyprávěním, básněmi a rozvernými až „košilatými“ písničkami. Velkou ctí je pro členy skupiny Rangers Band, když jejich koncerty navštíví syn Milana Dufka - Marek, který si s nimi vždy rád zazpívá proslulou píseň Vysočina.

Pro kapelu Mirek Čamaj žádnou skladbu nesložil a ani hudební motiv neopatřil novým textem, neboť, jak říká: „Naším společným cílem je jít dál cestou, kterou Rangers - Plavci už dobře „prošlapali,“ a dále uvedl: „Největší osobní citový vztah mám ke skladbě, kterou roku 1998 napsal Milda Dufek s názvem „Na konci milénia“. Tehdy mi ji v prosinci k mé velké radosti věnoval a dodnes tuto jeho dedikaci chovám jako oko v hlavě. Načrtl ji na listu papíru a opatřil pro mě i svým podpisem.“

Kladný vztah celé skupiny k městu v centru dolního Povltaví je patrný i z toho, že řada videozáznamů z vystoupení, umístěných na jejím webovém portálu, byla pořízena v Kralupech nad Vltavou na tam konaných „Country saloonech“. Ty jsou vždy do posledního místa, stejně jako letos 6. prosince, naprosto vyprodány. Ten letošní byl v pořadí sedmadvacátý. Napřesrok chystá skupina Rangers Band, která má svou domovskou scénu již devátým rokem v Hotelu Svornost v Dolních Počernicích, v Kralupech tři koncerty a ten prosincový bude jubilejní - třicátý.

Jiří Herain