V pondělí tam totiž byla zahájena výstava s názvem Naslepo, která představuje díla umělců z pražského sdružení Okamžik.

To se snaží pomáhat lidem se zrakovým handicapem. Sochaři, kteří v Neratovicích svá díla vystavují, jsou nevidomí. Někteří od narození, jiní až v průběhu života.

Podle koordinátorky kulturních akcí Pavly Vaňkové se klienti Okamžiku snaží se svým handicapem snáze vyrovnat právě prostřednictvím umělecké tvorby. „Zejména dámy, které ztratily zrak během života, začaly tvořit, aby se s touto novou skutečností nějak vypořádaly. Sochařství jim pomáhá vrátit se zpátky do normálního života," prozradila Vaňková, kterou nejvíc fascinuje přístup nevidomých umělců. „Oni vůbec neumějí dělat depresivní či negativní věci. Znám sochaře, který vytvořil model sídliště v Nových Butovicích. Jeho představa paneláků je tak krásná, že kdyby viděl, jak to vypadá ve skutečnosti, asi by byl dost znechucený," uvedla žena, jež má v Okamžiku mimo jiné na starosti vydávání výstavních katalogů jednotlivých sochařů.

Na výstavě, kterou mohou zájemci navštívit až do konce měsíce, jsou vedle sošek různých pohádkových postaviček či zvířat k vidění, a také k osahání i méně tradiční kousky. Například kuličkovník Pavly Vogelové.

„Je to vlastně rehabilitační pomůcka, se kterou si hrají děti. Ostatně u nás v Okamžiku se nezaměřujeme pouze na uměleckou tvorbu, ale také na řemeslnou. Naše klientky vyrábějí třeba nádherné květináče, které jsou komerčně velice úspěšné," pochlubila se Pavla Vaňková s tím, že kulturní složka je ve sdružení pouze okrajovou záležitostí. Jeho hlavní součástí jsou dobrovolnické centrum, dětská asistence a poradna.

Sochařská díla však nejsou to jediné, co návštěvníci společenského domu spatří, sotva vstoupí do dveří. Na stěnách tam totiž visí také fotografie zachycující vznik sošek.

Jejich autorkou je Jana Morávková, která společně s Evou Mrázkovou, učitelkou z neratovické základní školy v ulici 28. října, pomohla výstavu připravit. „Jana mě na tuto výstavu pozvala do Prahy a ve mně to zanechalo hluboký dojem. Bezmezně obdivuji, co všechno handicapovaní lidé dokážou," přiznala Mrázková.

Ačkoliv Jana Morávková sama bojuje se zrakovým postižením, její snímky dokážou zachytit opravdovou hloubku dané situace. To potvrzují i její snímky z karnevalu v italských Benátkách, které jsou k vidění v prvním patře před vstupem do knihovny.

Ani to ale stále není všechno. Společně s nevidomými umělci v Neratovicích vystavují také zdravotně postižení či duševně nemocní malíři z pražského sdružení SALET.

Vladimír Drábek, který je manažerem výtvarného ateliéru, navíc prozradil, že neratovická výstava je hned ve dvou ohledech zcela výjimečná. „Jednak je to vůbec poprvé, kdy vystavujeme díla všech devíti výtvarníků, kteří u nás pracují. A za druhé je to nejspíš i poslední podobná výstava. Dali jsme si totiž předsevzetí, že od příště už budeme vystavovat díla našich autorů coby umělců, ne lidí, kteří jsou jiní než my," vysvětlil Drábek a dodal, že na další výstava už budou nejen díla vzniklá v SALETu, ale také tvorba studentů Akademie výtvarného umění.