Podle šéfa tělesa Petra Svobody je program pořadu proti jiným vystoupením výjimečný.

Jak dlouho jste se na koncert připravovali?
Pečlivě jako na každý koncert. Program připravujeme už od začátku léta. Orchestr ani v období prázdnin volno nemá. I když zkouškový režim byl omezenější s ohledem na dobu dovolených.

Jak jste vybírali repertoár? Uslyší návštěvníci něco nového?
Repertoár jsme přizpůsobili hlavně spoluúčinkujícím sólistům, takže jsme ho vybírali ve spolupráci s nimi. Každému zpěváku je ušitý na tělo¨. Zpěváci vystoupí tři a další dva instrumentální sólisté. Program je docela nabitý. Kromě jiného v něm zazní pět orchestrálních skladeb a právě v nich představíme úplně nové věci. Pracujeme na nich od jara a jsou mezi nimi i kompozice současného nejlepšího amerického skladatele Gordona Goodwina. Z jeho díla jsme vybrali tři skladby. Některé jsou vyloženě orchestrální, některé s námi bude hrát houslistka Anna Mlynáriková. Jitka Zelenková má program sestavený ze svého swingového elpíčka, které se jmenuje Jen pár večerů. Ondřej Ruml představí jednak swingové kousky, s nimiž soutěžil v X-factoru, a dále sinatrovky, které hraje s různými bigbandy. Olga Škrancová – což je naše kmenová zpěvačka – má tři příspěvky a bude s Ondřejem Rumlem zpívat duet.

Uslyšíme od vás v nějaké podobě i naši státní hymnu?
Přiznám se, že jsem o tom hodně přemýšlel. Dokonce jsem chystal hymnu na závěr. Ale nakonec jsem od této myšlenky ustoupil. Koncert je slavnostní, ale nechci, aby byl vnímaný příliš oficiálně. To, že se lidé u této příležitosti sejdou, zavzpomínají si při dobré hudbě a zpěvu, i při průvodním slovu, které bude mít Valerie Zawadská, je podle mne dostatečnou oslavou. Nechci, aby koncert vyzněl příliš strojeně. Napadlo mne připravit jazzovou podobu státní hymny, ale nakonec jsem k tomu nenašel odvahu. Obával jsem se, zda by nápad všichni správně pochopili.

Autor: Pavel Schebesta