Svou sbírku skleněných perličkových korálků, knoflíků a šperků tam představila sběratelka ze severních Čech Christa Petrásková.
„Sbírání jsem se věnovala od roku 1992 do roku 2002, nyní už sbírku jen mírně dolaďuji,“ prozradila na vernisáži Petrásková.
Většina předmětů ve sbírce jihočeské rodačky, žijící v Jablonci nad Nisou, pochází z obchodů ze starožitnostmi nebo z pozůstalostí, které se nacházely na půdách starých domů.

Pořízení věcí z perličkových korálků bylo pro sběratelku velmi nákladné, zejména v devadesátých letech minulého století, kdy o ně byl velký zájem ze strany německých a amerických sběratelů. Ti za ně totiž byli ochotni zaplatit vysoké částky. Podle Petráskové však jejich zájem v současné době mírně opadá. Významnými sběrateli se naopak stávají Poláci a Rusové, kterým se životní úroveň v posledních letech výrazně zvýšila.

To, že se v ulicích Jablonce nad Nisou běžně nachází velké množství různobarevných korálků, Christa Petrásková s úsměvem potvrdila. Podle sběratelky jsou jablonecké ulice nejkrásnější po dešti, kdy spadaná voda umyje z vozovek nebo chodníků všechen prach, a korálky nádherně září. Od toho je také odvozen název mělnické výstavy Třpytivá krása.

Expozice, která bude v Mělníku k vidění až do začátku ledna příštího roku, je doplněna také ukázkami skleněných perličkových vánočních ozdob, které regionálnímu muzeu zapůjčilo Středočeské muzeum z Roztok u Prahy.