Již 22. ročník této akce odstartoval v pátek koncertem pro žáky místních škol a odpoledne se u Masarykova kulturního domu pokračovalo doprovodným programem pro děti. Připravena byla loutková pohádka O líném království v podání Městského loutkového divadla AJAJ a závěrem pátečního večera proběhlo takzvané hraní na libovolnou notu.

Následující den se přesunem krojového průvodu od MKD ocitli návštěvníci festivalu na náměstí Míru, kde od časného rána probíhal Svatoantonínský jarmark. Účastnilo se ho devět hudebních souborů. Kromě místních vystupujících, dorazily i soubory z Českých Budějovic nebo Dolní Čermné.

Z prvního letu největšího horkovzdušného balónu ve střední Evropě se startem na Letišti Benešov u Nesvačil.
OBRAZEM: Největší balón ve střední Evropě premiérově odstartoval z Nesvačil

Každoročně se opakující tradice se od roku 1998 koná vždy v polovině června. Festival se podařilo obnovit ve spojitosti s konáním České zemské přehlídky dětských folklorních souborů. V roce 2000 bylo založeno sdružení Mělnický Vrkoč, které je od té doby hlavním pořadatelem v čele Alenou Wolfovou. Historie přehlídky sahá až do roku 1978, kdy se uskutečnil první ročník. Následně se uskutečnilo pět dalších ročníků. Z důvodu nedostatku finančních prostředků se ani v roce 1987 nepodařilo jeho obnovení.

Další kulturní akce čeká Mělnické již ve čtvrtek 16. června, kdy se v parku sv. Ludmily uskuteční vernisáž exteriérové výstavy k výročí 700. narození Jana Jindřicha Lucemburského. Expozici bude doprovázet historický průvod, který vyrazí z radničního dvora v 18 hodin směrem k výstavě.