Nadšeně sledovali animované české dějiny, promítané přímo na památku

Autory projektu jsou Petr Šťastný a Pavel Miřejovský, které inspirovala animace promítaná na pražský Orloj.

Začalo to příspěvkem na serveru melnicek.cz, který společně provozují. Jeden z návštěvníků tam pražský projekt komentoval slovy: „Tak tohle na Mělníku nikdy nebude.“

Pro autory Mělnického Flashbacku se to stalo velkou výzvou. „Následovala sedmiměsíční práce, která byla vlastně celá z hecu,“ vysvětlil Petr Šťastný, který spolu s Pavlem Miřejovským vytvořil fiktivní video. A čekali na odezvu místních lidí, která byla velmi kladná.

Oba autory mrzí, že Mělník trpí blízkostí Prahy. Právě to je příčinou, že jeho obyvatelé nevyhledávají zábavu ve svém městě.

Naštěstí je to současně i motivací pro dva mělnické kamarády. Mělnický Flashback, jak animaci nazvali, se stal jakýmsi průvodcem dějinami města Mělníka. Zobrazuje dějiny už od praotce Čecha, který vystoupil na horu Říp, a dostává se přes středověk a komunismus až do doby současné. Nezapomíná přitom ani na vinobraní a dnešní kulturní život v Mělníku.

Snahu o zachování mělnického regionu v animaci provázela i spolupráce s dalšími umělci. Například báseň, promítaná na Pražskou bránu, byla od jednoho z místních autorů.

„Zpočátku jsme si mysleli, že prostě uděláme animaci a promítneme ji. To bylo samozřejmě velmi bláhové,“ poznamenal Šťastný. Připravit projekt nebylo jednoduché, zejména v rámci povolení, které ale nakonec autoři od města dostali.

„Těžkým úkolem bylo sehnat sponzory a někoho, kdo nám celou akci bude promítat,“ doplnil Petr Šťastný.

Do budoucna by spolu s Pavlem Miřejovským chtěli připravit návod pro další pořadatele podobných akcí na Mělnicku. Obsahoval by například rady, jak sehnat sponzory nebo jak připravovat prezentace.

Petr Šťastný a Pavel Miřejovský výhledově slibují další podobnou akci, vzhledem k náročnosti a přípravě však zatím nedokážou sdělit termín ani téma promítané animace.