Psal se rok 1970 a bytová výstavba panelových a věžových domů v Neratovicích byla v plném proudu. Na nově vznikajícím náměstí pomalu, ale jistě vyrůstal kulturní dům a levicově smýšlející představitelé města přemýšeli, komu   jej zasvětí.

Nakonec zvítězil nápad vztyčit před budovou sochu Vladimira Iljiče Lenina, revolucionáře a prvního předsedy vlády SSSR. Zástupci města a chemické továrny Spolany proto na společném zasedání u příležitosti stého výročí Leninova narození schválili přejmenování prostranství na Leninovo náměstí a objednali tři metry vysokou sochu z bronzu v celkové hodnotě stopětasedmdesát tisíc korun československých.

Stejné sochy v dalších městech

Autorem původního modelu byl Vladimír Relich. Stejný odlitek už přitom stál od roku 1965 v Mladé Boleslavi a od roku 1966 v Karlových Varech. Bolševický vůdce byl na modelu zachycený v kurážné póze s vypjatou hrudí a jednou pokrčenou nohou.

Na Neratovice se Vladimir Iljič Lenin ze svého vyvýšeného místa poprvé podíval 21. dubna 1972, přestože podle původních plánů měla být socha hotová už o rok dřív. Z důvodu zpoždění výstavby kulturního domu ale došlo k posunutí slavnostního odhalení.

Na to, jak socha vlastně vypadala, si někteří Neratovičtí dodnes dobře pamatují.

Na útěku před vlakem

„Říkávalo se o něm, že utíká. A vážně to tak vypadalo," vypráví dnešní padesátník Karel Kocourek. „Ačkoliv ve skutečnosti byl Lenin mrňavý, socha byla obrovská. Byl na ní jednou nohou nakročený s rozepnutým sakem a ruce měl na prsou," popisuje. „Lidé si dělali legraci, že utíká před houkající lokálkou," přidává vysvětlení, kde že se legenda vlastně vzala.

Přes neratovické náměstí totiž tehdy vedly železniční koleje, po kterých jezdily vlaky do nedalekého Brandýsa nad Labem. Trať, která je v provozu dodnes, se přitom nacházela jenom pár metrů od pomníku…

„Bohužel tam Lenin ale každé ráno zase stál," říká Karel Kocourek a přidává ještě jednu historku k dobru: „Pokud si dobře vzpomínám, tak v Boleslavi mu lidé na záda věšeli batoh."

Cíl setkávání a kladení věnců

Bronzová socha Vladimira Iljiče Lenina vydržela před kulturním domem až do jara roku 1990. Byla přitom němým svědkem lampiónových průvodů a pokládání věnců v rámci oslav Velké říjnové socialistické revoluce. „Pamatuji si, že poslední kladení věnců se tam konalo snad 7. listopadu 1989," vypráví Karel Kocourek, kterého stále trochu mrzí, že nebyl u toho, když podobizna komunistického politika padala k zemi.

To se odehrálo na začátku března roku 1990, kdy byl pomník za pomoci jeřábu demontován. Ještě téhož dne pak byla o pár desítek metrů dál, před budovou základní školy v dnešní Masarykově ulici, znovuinstalována busta prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Ta musela být odstraněna roku 1975, protože vadila tehdejšímu režimu.

A co se stalo s třímetrovou bronzovou sochou bolševického vůdce a revolucionáře? Po sundání z podstavce ji pánové z technických služeb města naložili na nákladní automobil a odvezli do skladu, který dnes slouží společnosti 1. Polabská. Podle mluvčí neratovického městského úřadu Jiřiny Kovářové je tam socha uskladněná dodnes.