Lítý souboj mezi místními modeláři a polskými reprezentanty se odehrál v sobotu v domě dětí a mládeže, kde se konal desátý ročník soutěže Neratovický papír 2008.
Od našich severních sousedů přijeli soutěžit ostřílení mazáci v čele s Leszkem Gorou, který má své jméno v celé Evropě. Ten přivezl špičkově zpracované modely polských kostelů a přední příčky získal i v kategorii letecké techniky.
Dobře si vedl jeho kolega Janusz Stoklasa, který zvítězil v sekci pásové techniky s modelem německého obrněného transportéru ze 2. světové války. Třetí z polského týmu, junior Piotr Stolecki, vybojoval druhé místo se stíhačkou F-5 Tiger.
„Poláci nám dali zabrat i letos, ale my jsme za nimi nezůstali pozadu,“ zhodnotil průběh ročníku šéf modelářského klubu a hlavní pořadatel Milan Tesař. Jeden z nejlepších neratovických stavitelů Marek Patera i letos soupeřům ukázal záda hned ve třech kategoriích: pro domácí barvy získal prvenství v diorámách s verneovským námětem Ocelové město, s bitevní lodí Petropavlovsk a se sportovním autem Porsche 962 C; dále získal druhé pořadí ještě s Tatrou 148.
Druhý nejúspěšnější neratovický modelář Václav Chlan byl třetí se samohybným dělem Pion a šestý s německým hydroplánem Blohm Voss BV-138 ve velkém měřítku. Dobře se drželi i zástupci moravských klubů Brno – Lužánky a z Ostravy.
Akce se zúčastnil projektant neratovického klubu Ondřej Hejl, který vystavil sérii vlastních modelů stavebních památek, včetně nedávné novinky, místního kostelíka svatého Vojtěcha. Podle jeho slov ho potěšila skupinka kolegů, která přivezla čtyři jím zkonstruované modely atypického kostela v Kočí na Chrudimsku. „Jsem rád, že stavíte moje modely a že jsem mohl porovnat různé verze,“ řekl v závěru soutěže a nejlepšímu staviteli věnoval několik vlastních novinek, které ještě nejsou vydané.
Autor: Pavel Schebesta