V čele průvodu jel svatý Martin na bílém koni se svojí družinou zbrojnošů, aby vnesl do města světlo. Návštěvníci, kterých bylo plné náměstí, měli možnost shlédnout nejen průvod plný rytířů a zbrojnošů s vlajkami. Hlavním bodem programu byl rytířský souboj skupin historického šermu Akvilo z Krásné Lípy a Bohemia Sanguis.

Na náměstí ve stáncích nabízeli k prodeji žáci základní školy svoje výrobky v podobě perníčků, věnečků, ozdobených stromečků a jiných výrobků. Výtěžek z prodeje je každý rok již tradičně věnován na konto Stonožka a další charitativní projekty.

Svatý Martin má svátek na magické datum 11. listopadu a většina lidí má toto období spojeno s příchodem zimy a obdobím hodování. Oslava svátku svatého Martina má dlouhou tradici a podle dostupných pramenů se u nás slaví už od 7. století. Patřil k jedněm z nejoblíbenějších svátků, kdy se pořádaly poutě a posvícení. Renesanci zažívají svatomartinské tradice opět v posledních letech po revoluci v roce 1989 a svátek je neodmyslitelně spojený s hody, kde základní menu představuje svatomartinská husa a svatomartinské víno.

Svatý Martin z Tours byl římský voják, poustevník a biskup. Byl zakladatelem prvních klášterů ve Francii, misijní činností lidi obracel na křesťanství. Narodil se roku 316 n.l. a byl pověstný svojí laskavostí, smyslem pro spravedlnost a je známý díky legendě, kdy se rozdělil se žebrákem o svůj plášť. Chtěl být vzorem soucitu s chudými. Je patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů a nejčastěji bývá zobrazován na koni s půlkou pláště a žebrákem.

Marta Dušková